7 نوع بار احساسی منفی و نحوه برخورد با آنهاموارد احساسی,نحوه ی برخورد با احساسات بد 

ترس یکی از موقعیت های احساسی در زندگی می باشد

 

چگونه با احساسات منفی و خارج از کنترل مقابله کنیم؟ 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بهترین برخورد در شرایط خارج از کنترل ما چگونه است. ما در این مقاله قصد داریم 7 نوع از موارد عاطفی و احساسی را به همراه کارهایی که می توانید برای رهایی از آنها انجام دهید ارائه دهیم.

آیا تا به حال این احساس را داشته اید که در شرایط خارج از کنترل خود گرفتار شده اید؟ مثل اینکه دارید گذشته رو تکرار میکنید؟ آیا خود را در مکالمات، روابط و مشاغلی می یابید که آن چیزی نیست که انتظارش را داشتید، و فکر می کنید: "آیا قبلاً اینجا نبودم؟" اگر دارید، پس ممکن است از بار عاطفی رنج ببرید که کنترل خود را بر شما و آینده شما رها نمی کند. ما در این مطلب برای شما راهکارهایی برای رهایی از این بارهای منفی عاطفی آماده کرده ایم با ما همراه باشید.

 

شرایط خارج از کنترل ما,احساس ترس از موقعیت های مختلف

زمانی که در موقعیت کودک ترسیده قرار گرفتید به دنیای بیرون توجهی نکنید

 

1. احساس ترس

موقعیت کودک ترسیده به شما می گوید، " من نمی توانم این کار را انجام دهم ".

اغلب اوقات، کودک ترسیده پشت اعتماد به نفس و اعمالی که موضوع(های) واقعی را پنهان می کند، پنهان می شود. چالش این است که کودک ترسیده به باورهای منسوخ در مورد آنچه ممکن است پایبند است.

اگر متوجه شده اید که احساس ترس از انجام کاری دارید ، به این موضوع فکر کنید که واقعا آن کار را دوست دارید .

 

تصور کنید که چهار ساله هستید و واقعا می خواهید دوچرخه سواری را یاد بگیرید. برخی از ما به اندازه کافی با اراده هستیم که شروع میکنیم، کمی تلاش میکنیم و در نهایت انجام می دهیم، و هرگز به عقب نگاه نمی کنیم که دوچرخه سواری به عنوان یک مانع است. از سوی دیگر، برخی افراد شروع می کنند و می ‌افتند و سقوط می ‌کنند و ادامه نمی دهند.

 

چگونه کسی که می افتد بلند می شود و به راه خود ادامه می دهد؟ با عشق به آن کار.

به دنبال کسانی باشید که شما را پرورش می دهند، کسانی که شما را دوست دارند و از شما حمایت می کنند.

 

با این حال منتظر دنیای بیرون نباشید تا به شما کمک کند تا بر کودک ترسیده درونتان غلبه کنید. خیلی بعید است که امروز کسی بخواهد کارهای شما را انجام دهد، یا برایتان صبحانه بیاورد یا دندان هایتان را مسواک بزند و موهایتان را شانه بزند. شما دیگر کودک گذشته   نیستید در حال حاضر دستاوردهای زیادی کسب کرده اید. به دنبال آن شواهد از دستاوردهای خود باشید.

 

احساس خشم در موقعیت های مختلف, موقعیت های احساسی در زندگی, نحوه ی برخورد با موارد احساسی منفی

سعی کنید توانایی های خود را به چالش بکشید تا کنترل شرایط را به دست گیرید

 

2. حس زورگویی افراد نسبت به خود

آنها به شما می گویند : هرگز به چیزی نمیرسی!

وجود افراد منفی در اطراف که شما را مورد سرزنش قرار می دهند می تواند برای مدت طولانی روی شما تأثیر بگذارد. شاید منظورشان خوب بوده است اما نمی دانند که چگونه شما را تحقیر کردند و باعث شدند شما احساس شکست کنید. اما این دلیل خوبی برای کنار کشیدن نیست شما آن کار را باید انجام دهید.

به نظر شما چه چیزی در مورد توانایی های خود که باید به چالش کشیده شود، درست است؟  از برخی شنیده ایم که می گویند ریاضیات بی ارزش هستند یا برخی کارها خلاقانه نیستند اما باید بدانید که هیچ چیز مطلق نیست.

 

مردم هنوز عاشق تست های شخصیت هستند که به آنها کمک می کند ثابت کنند که چرا در کارها خوب هستند یا در کارهایی خوب نیستند، حتی اگر از نظر علمی نادرست بودن آن ثابت شده باشد. مردم همچنان به علم پاییبند خواهند بود مگر اینکه آن چیزی را که می خواهند باور کنند، پشتیبانی نکند.

ممکن است شما یک  نوجوان آشفته یا یک کارآموز تنبل بوده باشید، اما این موضوع شما را در آینده مشخص نمی کند. زیرا انسان ها همواره در حال تغییرات هستند.

 

نقطه مقابل این مقیاس افرادی از گذشته شما هستند که به شما گفته اند که می توانید هر کاری را انجام دهید و به شما کمک می کنند.

اگر نتایجی را که در زندگی میخواهید به دست نمی آورید، ممکن است به چیزهایی روی آورید که درست نباشند در این موضوع بسیار باید مراقب باشید.

 

شما باید بدانید که کارتان را خوب انجام می دهید، بنابراین دریافت بازخورد از افراد می تواند رشد را فعال کرده یا از آن جلوگیری کند. بنابراین، توجه داشته باشید که به دنبال بازخورد با کیفیت باشید و نه بازخوردی که فقط آن چیزی را که قبلا به آن اعتقاد دارید، تقویت کند.

 

3. حس ما از افراد قلدر در گذشته

بسیاری از ما ، از افراد زورگو ( قلدر ) در مدرسه و حرفه خود رنج کشیده ایم، و نباید اجازه داد که این بارهای عاطفی منفی در اطراف ما باقی بماند. 

متأسفانه، تعداد افرادی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار می گیرند، بین سال های 2007 تا 2019، 37 درصد افزایش یافته است، و با افزایش اضطراب، افسردگی و مشکلات سلامت روان در سراسر جهان، روبه رو شده اند. 

 

برخی از مردم به افکار قدیمی خود ادامه می دهند و در گذشته خود غرق می شوند، یعنی در جایی که نا امید شده اند. نکته مهم این است که موضوعات گذشته می توانند بر روابط و نتایج آینده شما تأثیر بگذارند. 

 

گاهی هم موقعیتی وجود دارد که در یک کار گروهی زورگویی در کار نیست فقط افراد به اعتقادات گذشته ی خود پایبند هستند و می خواهند همان روند ادامه پیدا کند و تغییر را در کار نمی پذیرند این افراد به شکل مستقیم زورگو نیستند اما اعتقادات آن ها بر اعضای دیگر گروه هم تأثیر می گذارد و آنها را از هدف اصلی دور می سازد.

 

داشتن مکالمات دشوار ترسناک است، اما به این معنی نیست که نباید این کار را انجام دهید. اگر مشکل دارید، می توانید سعی کنید یاد بگیرید که چگونه مکالمات دشواری داشته باشید و به نتایج دلخواه خود برسید. 

 

4.احساس درونی

هر انسانی شکست می خورد، اشتباه می کند، و خود را ناامید می کند. مهم است که به یاد داشته باشید که این افراد اینده ی شما را نمی سازند. اگر متوجه شدید که در شنیدن تعاریف ضعیف هستید یا اینکه همیشه تعاریف عالی را می پذیرید باید تمرین کنید که تعاریف بقیه برای شما اهمیتی نداشته باشد.

 

در زندگی خود انعطاف‌ پذیری، اعتماد به نفس و موفقیت را انتخاب کنید. سپس، یک لیست  بنویسید که چرا شما عالی هستید. ممکن است زیاده‌ روی باشد اما این کار به شما یادآوری می کند که شما می توانید بخاطر ویژگی های خوب خود از پس آن کار بر بیایید. بنابراین اگر می خواهید احساسات و عواطف منفی را کنار بگذارید و به آنچه در زندگی می خواهید برسید، آن فهرست را بنویسید و مطمئن شوید که آن را در جایی سنجاق کرده اید، تا به شما یادآوری شود که واقعا چقدر عالی هستید.

 

شکست های زندگی, برخورد درست با شکست ها, فهرست ویژگی های خود

خشم یکی از موقعیت های احساسی است که سخت کنترل می شود

 

5. احساس خشم

خشم می تواند یک توشه عاطفی باشد که رهایی از آن سخت است. خشم می تواند ناشی از :

• کاری که مردم انجام دادند

•  کاری که خودتان کردید

• کاری که نکرده اید 

• کاری که دیگران انجام ندادند

• حتی ناشی از کم صبری شما باشد

 

خشم می تواند شما را از برخورد مناسب با گذشته باز دارد و شما را از حرکت رو به جلو متوقف کند. اجازه دادن به گذشته برای هجوم به زندگی روزمره ما میتواند عواقب مخربی داشته باشد. زمانی که شما اجازه ندهید که گذشته شما وارد زندگی حال شما شود این اقدام می تواند کافی باشد تا شما را به سمت تفکر، واکنش و عمل مثبت تر سوق دهد.

 

موقعیت های احساسی در زندگی, نحوه ی برخورد با موارد احساسی منفی, موقعیت های احساسی در زندگی

سعی کنید تصور قربانی بودن را از ذهن خود دور کنید

 

6.احساس بی عشقی

این احساس که شما به اندازه کافی خوب نیستید می تواند برای تمام بخش های زندگی شما مضر باشد، حتی شما را از یافتن عشق باز دارد. 

 از بین تمام ترس هایی که در اطراف خود می بینیم ترسی که بیشتر از همه بر شادی و موفقیت تأثیر می گذارد، ترس از این است که مردم درمورد ما چه فکری می کنند . شما میتوانید با اعتماد به نقس خود از این اتفاق جلوگیری کنید.

 

به یاد داشته باشید که آنچه در ذهن شما می گذرد برای شما شخصی است. هیچ کس نمی تواند بدون اجازه شما مالک آن باشد یا در آن مشارکت داشته باشد. از اینجا شروع کنید و سپس به اطراف خود نگاه کنید تا دریابید که چگونه این در زندگی شما ظاهر می شود. آگاه شدن از نحوه زندگی کمک می کند تا خود را با روشی جدید و بهتر برای حرکت رو به جلو سازگار کنید که احساس مورد بی مهری را از بین ببرد.

 

7. احساس بدشانسی

بدشانس ها می توانند به شما بگویند که چگونه هرگز به موفقیت دست نیافته اند، هرگز در مسابقه ای برنده نشده اند یا موفقیتی در زندگی نداشته اند. بنابراین سعی و تلاش اولین قدم برای رسیدن به موفقیت است.

با در نظر گرفتن این موضوع، پایبندی به باورهای منسوخ در مورد شانس، شما را قربانی زندگی خود می کند و اگر شما قربانی هستید، هیچ کاری نمی توانید در مورد آن انجام دهید.

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------