دعای هفت آیه پر فضیلت به همراه ترجمه و فواید آن هاهفت آیه ی پر فضیلت قراآن چیست ؟

 

خواص دعای قل لن یصیبنا (هفت آیه)

هفت آیه خاص قرآن هستند که هرکس آنها را بخواند از بلا و هلاکت به دور می ماند. این 7 آیه علاوه بر دور ماندن از بلا فواید دیگری هم دارند که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

آشنایی با هفت آیه پر فضیلت و خواص آن

امام علی (ع) فرمودند: روزی پیامبر (ص) به ایشان فرمود: ای علی می خواهی به تو چیزی بیاموزم که اگر خلق هفت آسمان و زمین هم جمع شوند نتوانند به تو بدی و آسیبی برسانند و هیچ کس بر تو ظفر نیابد؟ گفتم: بله.

 

فرمودند : 7 آیه در قرآن است، آن را به این روش بخوان و فوت کن. اول: از پیش رو، دوم: پشت سر، سوم: بالای سر، چهارم: به سمت پایین، پنجم به طرف راست، ششم: به طرف چپ و هفتم به تمام اعضا.

 

ای علی! هر کس این 7 آیه را بخواند و یا با خود به همراه داشته باشد، خداوند حق تعالی 70 هزار بدی را از نامه ی عمل او دور می کند و 70 هزار حور نامه عمل او را می نویسد و 70 هزار هزار حور و قصور و غلامان به او کرامت می فرمایند و 70 هزار قصر در بهشت برای او ساخته می شود و 70 هزار حله از حریر و دیبای بهشتی به او بپوشاند چانچه صفت او را حق داند و دیگری نداند.

 

ای علی! هر کس این هفت آیه را بخواند و به خود فوت کند، اگر پیش پادشاهان و حاکمان برود، عزیز و مکرم می شود و اگر بر او خشم گرفته باشند، نرم می شوند.

 

خواندن این 7 آیه ی پر فضیلت قرآن ما را از بلا و هلاکت دور می کند.

 

متن دعای قل لن یصیبنا الا ما کتب الله لنا

 

آیت الله خوانساری در شیوع وبا

از مرحوم آیت الله خوانساری این چنین نقل شده است: در سال های خیلی دور، بیماری وبا در ایران و خوانسار شایع شده بود. به همین علت، در خوانسار و در اکثر خانه ها یک نفر یا بیشتر از دنیا رفتند؛ به جز خانه هایی که در آنها هر روز این هفت آیه ی مبارک قرآن را بعد از نماز صبح می خواندند، به آنها هیچ صدمه ای وارد نشد.

 

مرحوم آیت الله خوانساری به دلیل اهمیت و مجرب بودن این دعای شریف، از مرحوم شیخ احمد زنجانی که خطاط بود، درخواست کرده‌ بود که این آیات را بنویسد و آن را بین فرزندان و خویشاوندان خود پخش کرد.

 

این هفت آیه به هفت آیه آیت الله خوانساری معروف است.

 

متن دعا چنین است:

بِسمِ اللهِ الرّحمنِ الرَّحیمِ

 

قُل لَّن یُصِیبَنَا إِلاَّ مَا کَتَبَ اللّهُ لَنَا هُوَ مَوْلاَنَا وَعَلَى اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ. 

وَإِن یَمْسَسْکَ اللّهُ بِضُرٍّ فَلاَ کَاشِفَ لَهُ إِلاَّ هُوَ وَإِن یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلاَ رَآدَّ لِفَضْلِهِ یُصَیبُ بِهِ مَن یَشَاء مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ.

وَمَا مِن دَآبَّةٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ.

وَکَأَیِّن مِن دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ یَرْزُقُهَا وَإِیَّاکُمْ وَهُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ.

مَا یَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِن رَّحْمَةٍ فَلَا مُمْسِکَ لَهَا وَمَا یُمْسِکْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِن بَعْدِهِ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ.

قُلْ أَفَرَأَیْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِیَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ کَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِی بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِکَاتُ رَحْمَتِهِ قُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ عَلَیْهِ یَتَوَکَّلُ الْمُتَوَکِّلُونَ.

حَسْبِیَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ.وَ أَمْتَنِعُ بِحَوْلِ اَللَّهِ وَ قُوَّتِهِ مِنْ حَوْلِهِمْ وَ قُوَّتِهِمْ وَ أَسْتَشْفِعُ بِرَبِّ اَلْفَلَقِ مِنْ شَرِّ مٰا خَلَقَ وَ أَعُوذُ بِمَا شَاءَ اَللَّهُ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ اَلْعَلِیِّ اَلعظیم.

 

این دعا در بحار الانوار جلد 83 صفحه ی 337 آمده است.

 

آیه قل لن یصیبنا یکی از هفت آیه ی پرفضیلت قرآن است

 

متن هفت آیه ی پرفضیلت قرآن به همراه ترجمه:

از امیرالمومنین علیه السلام روایت شده است:

هرکس این 6 آیه را هر روز صبح بخواند خداوند متعال او را از هر بدی کفایت فرماید، هرچند او خودش را به هلاکت انداخته باشد.

 

قُلْ لَنْ يُصِيبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا ۚ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ. (سوره توبه(۹)، آیه۵۱)

 

بگو: هرگز جز آنچه خدا برای ما خواسته به ما نخواهد رسید، اوست مولای ما، و البته اهل ایمان در هر حال باید بر خدا توکل کنند.

 

وَإِنْ يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ ۖ وَإِنْ يَمْسَسْكَ بِخَيْرٍ فَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (سوره انعام، آیه ۱۷)

و اگر از خدا به تو ضرری رسد هیچ کس جز خدا نتواند تو را از آن ضرر برهاند، و اگر از او به تو خیری رسد (هیچ کس تو را از آن منع نتواند کرد) که او بر هر چیز تواناست.

 

وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ إِلَّا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا ۚ كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُبِينٍ (سوره هود آیه ۶)

و هیچ جنبنده در زمین نیست جز آنکه روزیش بر خداست و خدا قرارگاه (منزل دائمی) و آرامشگاه (جای موقت) او را می داند، و همه احوال خلق در دفتر علم ازلی خدا ثبت است.

 

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّي وَرَبِّكُمْ ۚ مَا مِنْ دَابَّةٍ إِلَّا هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا ۚ إِنَّ رَبِّي عَلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ (سوره هود آیه ۵۶)

من بر خدا که پروردگار من و شماست توکل کرده‌ام، که زمام اختیار هر جنبنده‌ای به دست اوست و البته پروردگار من (در کار بندگان) به راه راست است.

 

وَكَأَيِّنْ مِنْ دَابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (سوره عنکبوت  آیه۶۰)

و (در کار رزق به خدا توکل کنید نه بر سعی خود که) چه بسیار حیوانات که خود بار روزی خود نکشند، خدا (بدون هیچ کوشش) به آنها و هم به شما روزی می‌رساند، و او شنوا (ی دعای محتاجان) و دانا (به احوال بندگان) است.

 

مَا يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَا ۖ وَمَا يُمْسِكْ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ (سوره فاطر آیه ۲)

دری که خدا از رحمت به روی مردم بگشاید هیچ کس نتواند بست و آن در که او ببندد هیچ کس جز او نتواند گشود، و اوست خدای بی‌همتای با حکمت و اقتدار.

 

وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللَّهُ ۚ قُلْ أَفَرَأَيْتُمْ مَا تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ إِنْ أَرَادَنِيَ اللَّهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ كَاشِفَاتُ ضُرِّهِ أَوْ أَرَادَنِي بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِكَاتُ رَحْمَتِهِ ۚ قُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ ۖ عَلَيْهِ يَتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ (سوره زمر آیه ۳۸)

و اگر از این مشرکان بپرسی که زمین و آسمانها را که آفریده است؟ البته جواب دهند: خدا آفریده. پس به آنها بگو: چه تصور می‌کنید، آیا همه بتهایی که جز خدا می‌خوانید اگر خدا بخواهد مرا رنجی رسد آن بتان می‌توانند آن را رفع کنند؟ یا اگر خدا بخواهد مرا به رحمتی رساند بتان می‌توانند آن رحمت را از من باز دارند؟ بگو: خدا مرا کافی است، که متوکلان عالم بر او توکل می کنند.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------