ذکر الله اکبرالله اكبر,معنی الله اكبر,ذکر الله اكبر

الله اكبر يعني خدا برتر از آن است كه كسي بتواند او را توصيف كند

 

معنی الله اکبر:

تکبیر به معنای یاد کردن (خدا) به بزرگی است و اغلب به صورت الله اکبر بیان می شود و شعاری اسلامی است.

الله اكبر را تفسير فرمائيد بزرگي خدا به چه معناست ؟

الله اكبر يعني خدا برتر از همه موجودات هستي ذهني ملكي و ملكوتي است. الله اكبر يعني خدا برتر از آن است كه كسي بتواند او را توصيف كند.

 

امام صادق (ع) مي فرمايد: چون تكبير مي گويي بايد همه چيز نزد تو كوچك شود جز او. كلمه الله اكبر مركب از الله و اكبر است. در قرآن حدود صد نام براي خدا آمده است كه الله جامع همه آنهاست. اصولا نام هاي خدا هر كدام اشاره به صفتي از صفات خدا دارد، نه آن كه فقط يك علاوت و نشانه براي خدا باشد.

 

وقتي قرآن درباره خداوند مي فرمايد:«هو العلي الكبير »و خداست وا بزرگ يا مي فرمايد : الكبير المتعال بزرگ و برتر است به هيچ وجه منظور بزرگي مادي نيست بلكه اي بلند مرتبي از مفاهيم معنوي است، چون اين مفاهيم به جز مصاديق مادي، مصداق هاي معنوي نيز دارد.

 

اگر بخواهيم معناي اكبر در الله اكبر را بشناسيم و به بزرگي خداوند توجه پيدا كنيم، اول بايد درباره بزرگي جسماني بينديشيم و سپس ذهنمان را از عالم جسماني فراتر ببريم و به بزرگي معنوي معطوف سازيم و باور كنيم كه بزرگي به امور آمادگي مي يابد تا از عالم ذهن به عالم ديگري كه آن را قلب مي نامند منتقل شود و به اندازه ظرفيت نورانيت و صفايش با مصداق اين مفاهيم آشنا شود.

 

همچنين گفته شده است كه ممكن است سوالي به ذهن شما خواننده گرامي خطور كند كه خدا بزرگتر است يعني چه ؟

 بزرگتر از چه كسي و از چه چيزي در پاسخ مي گوئيم خداوند بزرگتر از آن است كه انسان بتواند او را توصيف كند الله اكبر من آن يوصف به عبارت ديگر هيچ انديشه اي نمي تواند تعريف كامل و رسايي از الله داشته باشد و هيچ انساني نمي تواند او را وصف كند زيرا توصيف هر چيز در صورتي امكان پذير است كه انسان بتواند آن را در ذهن خويش ترسيم كند و عقل و انديشه انسان قادر به درك آن باشد تا موفق گردد آن را در ضمن جملات و كلماتي توصيف نمايد.

 

ذکر الله اکبر:

گفتن ذکر الله اکبر,الله اکبر,كلمه الله اكبر

كلمه الله اكبر مركب از الله و اكبر است

 

گفتن ذکر الله اکبر هنگام بالا رفتن:

از امام صادق (ع) نقل شده است که می‏ فرمود: رسول خدا (ص) در شب هر وقت رو به نشیب می‏ گذاشت سبحان الله می‏گفت و چون رو به بالا می‏ نهاد الله اکبر می‏ گفت.

 

شیوه رسول خدا (ص) ابوحمزه می‏ گوید: امام صادق (ع) را دیدم که هنگام بیرون رفتن از خانه دو لب خود را می‏جنبانید و بر در خانه ایستاده بود.

 

عرض کردم: دیدم دو لب خود را هنگامی که از خانه به در آمدی جنبانیدی آیا چیزی گفتی؟ آن حضرت فرمود: آری، راستی انسان چون خواهد از خانه خود به در آید، هنگام بیرون شدن سه بار بگوید: الله اکبر و سه بار بگوید: بالله اخرج و بالله ادخل و علی الله اتوکل (بار خدایا، در برابرم در خیر را بگشای و کارم را به خیر به پایان آور و از شر هر جنبنده‏ای نگاه دارم که مهارش را داری، راستی پروردگار من به راه راست است) پیوسته در ضمانت خداوند عزوجل است تا خداوند او را به همان جا برگرداند که در آن بوده است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

منابع:

ghadeer.org

quran.porsemani.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------