ارتباط بین سلامت مغز و 20 ثانیه ایستادن روی یک پاسلامت مغز,ارتباط بین سلامت مغز و ایستادن روی یک پا,عدم تعادل

حفظ تعادل به سه مدار دید، حس عمقی و سیستم دهلیز مربوط می شود

 

ارتباط بین سلامت مغز و 20 ثانیه ایستادن روی یک پا

- نمی توانید ۲۰ ثانیه روی یک پا بایستید؟ این چه ارتباطی با مغز شما دارد؟

آیا می دانستید که میزان توانایی شما برای ۲۰ ثانیه ایستادن بر روی یک پا می تواند نشان دهنده سلامت مغز شما باشد. اگر نتوانید این کار را انجام دهید، شاید با خود فکر کنید که این مسئله با عدم تعادل ارتباط دارد. این دقیقاً همان چیزی است که یک تحقیق جدید به آن رسیده است.


محققان دانشگاه کیوتو ژاپن از حدود ۱۴۰۰ فرد (با سن متوسط ۶۷ سال) خواستند تا به مدت ۶۰ ثانیه، روی یک پا بایستند و چشم خود را باز نگه دارند. هر کس این کار را دوبار انجام داد و زمان بیشتر برای او ثبت شد. پس از آن، محققان مغز هر فرد را با استفاده از MRI بررسی کردند.


محققان دریافتند کسانی که به سختی می توانستند ۲۰ ثانیه روی پای خود بایستند، به بیماری عروق کوچک مبتلا بودند؛ با این حال این افراد علائم خاصی نداشتند. بیماری عروق کوچک با سکته مغزی، زوال عقل و حتی پارکینسون ارتباط دارد. در بین افرادی که نتوانستند تعادل خود را حفظ کنند، ۱۵ درصد دارای یک ضایعه مغزی کوچک، ۳۰ درصد دارای دو ضایعه مغزی کوچک، ۱۶ درصد دارای یک رگ مغزی مسدودشده و ۳۵ درصد دارای دو رگ مغزی مسدود شده بودند. علاوه بر این، کسانی که کمتر از همه توانستند تعادل خود را حفظ کنند، دارای پایین ترین سطح عملکرد ذهنی بودند.

 

ایستادن بر روی یک پا چگونه می تواند نشان دهنده سلامت مغز باشد؟

به گفته ژوزه بیلر، دکتر عصب شناس، حفظ تعادل به سه مدار حسی اصلی مربوط می شود: دید، حس عمقی (درک شما از موقعیت بدن) و سیستم دهلیزی (گوش داخلی و …). اگر دروس دبیرستان خود را به یاد داشته باشید، می دانید که این مغز است که هر سه این مدارها را کنترل می کند. بنابراین، هر گونه ناهماهنگی بین این مدارها همچون ناتوانی در حفظ تعادل، نشان دهنده آسیب مغزی است.


پس آزمایش تعادل را انجام دهید تا متوجه شوید که عملکرد مغزی شما در چه حدی است. به گفته ژوزه بیلر، اگر نتوانستید ۲۰ ثانیه یا بیشتر تعادل خود را حفظ کنید، احتمال ابتلا به بیماری های مغزی و زوال ذهنی در شما افزایش می یابد. در این صورت، حتما با پزشک مشورت کنید.

منبع : baghdaroo.com

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022