راهنمای ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسیافرادی که دارای مدرک کاردانی هستند باید مطلع باشند که ادامه تحصیل این عزیزان در خارج از کشور منوط به اخذ مدرک کارشناسی بوده و یا باید از مقطع دیپلم برای مقطع کارشناسی اپلای کنند. گزارش امروز نگاهی دارد به شرایط ثبت نام در آزمون کاردانی به کارشناسی. با ما همراه باشید.

 

ملاک وضع كنونی داوطلب در هنگام ثبت نام است

 

شرایط عمومی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی

 اعتقاد به اسلام یا یكی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

 ملتزم به احكام عملی اسلام ( انجام دادن واجبات و پرهیز كردن از محرمات ).

 ملاک وضع كنونی داوطلب در هنگام ثبت نام است.

 

 اقلیت های دینی ( ادیان رسمی ) مندرج در قانون اساسی، از این شرط مستثنی هستند ( به شرط عدم تجاهر به نقص احكام اسلام )

 عدم احراز عناد ( نه اعتراض ) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

 

 در صورتی كه داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

 نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آن.

 عدم احراز فساد اخلاقی.

 

• عدم اشتهار به ارتكاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال ( در صورت اشتغال فعلی )

 برخورداری از توانایی جسمی لازم متناسب با رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی

همان طور که می دانید داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی از نظر وضعیت تحصیلی، نظام وظیفه، طرح نیروی انسانی و …. در وضعیت های مختلفی قرار دارند. سازمان سنجش کشور به منظور ایجاد رقابتی سالم وضعیت های مختلف داوطلبان را بررسی کرده و تحت عنوان شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی ارائه می کند. در این قسمت بخشی از این شرایط را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

وضعیت تحصیلی داوطلبان

 داوطلبان می بایست دارای مدرک كاردانی مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و يا شورای عالی انقلاب فرهنگی باشند.

 

 دانشجويان شاغل به تحصيل در دوره كاردانی به شرط اخذ مدرك كاردانی تا تاريخ ۳۱ خرداد برای انتخاب رشته های تحصيلی نيمسال اول و يا در صورت فارغ التحصيلی تا تاريخ ۳۰ بهمن منحصراً برای انتخاب رشته های تحصيلی نيمسال دوم مجاز به ثبت نام و شركت در آزمون مي باشند.

 

 داوطلبانی که مدرک بالاتر از کارشناسی داشته باشند حق ثبت نام کنکور کاردانی به کارشناسی در رشته های گروه پزشکی و غیر پزشکی را ندارند.

 

 دارندگان مدارک معادل مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدارك معادل سازمان امور استخدامی كشور ( كـه فاقـد مجـوز وزارت علـوم هستند ) به شرط ارائه گواهی قبولی در آزمون جامع دارندگان مدارک معادل، می توانند در دوره های بدون آزمون دانشگاه ها و مؤسسات و مراكز آمـوزش عالی و پردیس ها ثبت نام نمایند.

 

 پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره روزانه در آزمون كاردانی به كارشناسی ناپیوسته سال قبل در صورت ثبت نام و شركت در آزمـون كـاردانی بـه كارشناسی ناپیوسته امسال منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه ( دانشـگاه آزاد اسـلامی، نوبـت دوم ( شـبانه )، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی ) است.

 

داوطلبان بايـد بـرای دريافت فرم به ادارات آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمايند

 

وضعیت طرح نیروی انسانی

با توجه به مصوبه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشكی، فارغ التحصیلان مقطع كارشناسی پیوسته در صورت دارا بودن مدرک كاردانی مرتبط مندرج دفترچه راهنما، با رعایت شرایط زیر می توانند در مقطع كارشناسی ناپیوسته رشته های گروه پزشـكی از طریـق قبولی در آزمون كاردانی به كارشناسی ناپیوسته، تحصیل نمایند.

 

۱– لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مقطع كارشناسی پیوسته مشمول طرح.

 

۲– دارا نبودن هرگونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاه های اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم.

 

۳– نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.

 

اگر داوطلبی کاردانی یکی از رشته گروه پزشکی که طرح اجباری دارند را داشته باشد به شرطی بدون انجام دوره طرح می تواند در آزمون شرکت کند که رشته انتخابی او در کنکور کاردانی به کارشناسی دارای طرح اجباری باشد.

 

وضعیت نظام وظیفه

 مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نمی باشند و در صورت قبولی و پذيرش در دانشگاه، معافيت تحصيلی برای آنان صادر نگرديده و دانشگاهها مجاز به ثبت نام از آنان نمی باشند.

 دانشجويان اخراجی دانشگاه ها تا پايان خدمت دوره ضرورت و يا اخذ معافيت دائم، شرايط استفاده از معافيت تحصيلی را نخواهند داشت.

 

وضعیت انتخاب رشته فرهنگیان

 دارا بودن حكم كارگزینی مبنی بر استخدام رسمی یا پیمانی در زمان ثبت نام در آزمون (مشروط به تداوم اشتغال در آموزش و پرورش) الزامی است.

 تاریخ صدور حكم استخدام رسمی و یا پیمانی داوطلبان باید قبل از پایان مهلت قانونی ثبت نام در آزمون باشد در غیر این صورت مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نبوده و در صورت انتخاب و قبولی، قبولی آنان «لغو» می گردد.

 

 معلمان حق التدریس و آموزش یاران نهضت سواد آموزی و نیروهای قراردادی و … كه فاقد حكم كارگزینی رسمی و یا پیمانی باشند، مجاز بـه انتخاب رشته نمی باشند و در صورت انتخاب، قبولی آنان لغو خواهد شد.

 

 دارا بودن فرم « موافقت با ادامه تحصیل كاركنان » ( رسمی یا پیمانی ) از اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود براساس شـرایط منـدرج در فـرم موافقـت بـا ادامـه تحصیل كاركنان.

 داوطلبان بايـد بـرای دريافت اين فرم به ادارات آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمايند.

 

 عدم اشتغال به تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیردولتی.

فرهنگیانی كه به هر نحوی قبلاً مدرك كارشناسی ( پیوسته یا ناپیوسته ) و بالاتر از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی یا آزاد بصورت معادل یـا غیر معادل دریافت نموده اند مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نمی باشند.

 

منبع : rooziato.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------