ربات پیشخدمتی که تمام کارهای خانه را انجام می‌دهدربات پیشخدمت،اخبار علمی،خبرهای علمی
استارتاپی که توسط یکی از اعضای سابق شرکت OpenAI تاسیس شده، ادعا کرده در حال توسعه یک ربات پیشخدمت است که قادر است تمام کارهای خانه را انجام دهد و تا چند سال آینده به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از آی‌ای، استارتاپ پراسپر روبوتیکس(Prosper Robotics) مستقر در لندن انگلیس، استارتاپی است که توسط یکی از کارمندان سابق شرکت OpenAI، شرکت توسعه دهنده مشهورترین ربات هوش مصنوعی حال حاضر جهان یعنی ChatGPT به نام شارق هشمی(Shariq Hashme) تأسیس شده است و در حال مهندسی یک ربات پیشخدمت است که ممکن است به زودی بتواند تمام کارهای خانه شما را انجام دهد.

 

این ربات جدید روی چرخ راه می‌رود و به دو بازو مجهز است که می‌توانند برای انجام کارهای مختلف بالا و پایین شوند.

 

هشمی می‌گوید: شما به سر کار خواهید رفت و آنها همه کارها را در خانه شما انجام خواهند داد. شما یک برنامه خود روی تلفن همراه خود خواهید داشت که به شما نشان می‌دهد که آنها چه کار کرده‌اند.

 

اما عرضه این ربات به بازار به دلیل دشواری قیمت گذاری آن یک چالش است. امروزه، انواع ماشین‌هایی که در کارخانه‌های با فناوری پیشرفته پیدا می‌کنید، اغلب صدها هزار دلار قیمت دارند و عموماً فقط در یک کار تخصص دارند.

 

هشمی می‌گوید: بزرگترین کاری که برای واقعی سازی یک ربات خانگی باید انجام دهید، هزینه معقول یک سیستم است، بنابراین این هیجان انگیزترین کاری است که ما انجام داده‌ایم.

 

تیم سازنده این ربات با پرداختن به مسائلی که اکثر مهندسان رباتیک به خود زحمت نمی‌دهند برای آنها چاره انندیشی کنند، مانند مهندسی اتصالات الکتریکی در یک سیستم متحرک به این مهم دست یافته‌اند.

 

این شرکت به لطف این رویکرد در نظر دارد ربات پیشخدمت خود را بین 5 تا 10 هزار پوند (6 تا 12 هزار دلار) قیمت گذاری کند. البته این شرکت برای نگه‌داری و بیمه این ربات پیشخدمت، هزینه اشتراک ماهانه دریافت خواهد کرد.

 

با این حال، هشمی توضیح داد که خودکارسازی کامل چنین رباتی هنوز میسر نیست، زیرا اطلاعات کافی برای آموزش کامل یک ربات خانگی وجود ندارد.

 

این شرکت قصد دارد از اپراتورهای انسانی در ابتدای استقرار این ربات برای مقابله با این مشکل استفاده کند.

 

هشمی می‌گوید: یک اپراتور باید برای اولین بار مثلاً 10 هزار بار این کار را انجام دهد و پس از آن، ما داده‌های کافی برای انجام خودکار آن را داریم.

 

هشمی از نظر جدول زمانی می‌گوید که امیدوار است اولین ربات پیشخدمت عملی او در حدود هشت ماه آینده برای شروع آزمایش آلفا آماده شود و تعدادی از خانواده‌ها نیز قبلا ثبت نام کرده‌اند تا بخشی از این فرآیند آزمایش باشند.

 

وی گفت: ما حدود 20 ربات داریم که آماده آزمایش هستند. پس از انجام این کار، امیدوارم تا حدود دو سال آینده یک نسخه آماده عرضه به بازار از این ربات داشته باشیم.

 

در نهایت، هشمی امیدوار است بتواند با این ربات پیشخدمت باری از دوش زنان بردارد.

 

وی می‌گوید: کارهای خانه در بسیاری از جاها به شکل نامتناسبی بر دوش زنان است. اگر واقعاً رباتی داشته باشیم که بتواند بخش قابل توجهی از کارهای خانه را انجام دهد، می‌تواند ابزار بزرگی برای کمک به زنان در آزاد کردن زمان آنها و استقلال بیشتر باشد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------