تولید پلاستیک خود ترمیم شونده با پرینتر ۳ بعدیپلاستیک خود ترمیم شونده،اخبار علمی،خبرهای علمی
گروهی از محققان دانشگاه «نیوساوث ولز» (UNSW) استرالیا روشی ابداع کرده اند تا پلاستیک خود ترمیم شونده را با پرینتر ۳ بعدی به سرعت و ارزان چاپ کنند.

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، این گروه متوجه شدند افزودن یک پودر مخصوص به رزین مایعی که برای فرایند چاپ به کار می رود به ترمیم موادی که آسیب می بینند، کمک می کند.

 

ترمیم مواد در دمای اتاق و زیر نور LED انجام می شود در نتیجه یک واکنش شیمیایی به وجود می آید و قطعه های شکسته بهم جوش می خورند.

 

در حال حاضر دستیابی به همین نتیجه می تواند به معنای جداسازی محصولات و قرار دادن اجزای شکسته در یک سری چرخه گرمایش باشد. به طور معمول چنین فرایندی ۲۴ ساعت طول می کشد اما با کمک روش جدید فقط در یک ساعت انجام می شود.

 

هرچند پرینت سه بعدی تاثیر کمتری روی محیط زیست دارد، اما به طور کامل بی تاثیر نیست. با توجه به آنکه در این فرایند از مقدار زیادی پلاستیک استفاده می شود و پرینترها نیز ممکن است برای چند روز متوالی کار کنند، هرگونه تاخیری که به دلیل ترمیم شکستگی ها ایجاد می شود، به معنای طولانی تر شدن روند ساخت، افزایش هزینه و دور ریز است.

 

اما اکنون با کمک روش جدید می توان مواد را به سرعت ترمیم کرد و در بسیاری شرایط بخش های آسیب دیده را نیز می توان دوباره استفاده کرد و نیازی به دور ریختن آن نیست.

 

افزودنی پودری که در این فرایند استفاده می شود RAFT نام دارد که در اصل توسط CSIRO توسعه یافته است. RAFT در نتیجه واکنش هیدروسولفید با دی سولفید کربن به وجود می آید. این امکان تنظیم مجدد شبکه عناصری را می دهد که مواد چاپی را تشکیل می دهند تا آنها را با هم ترکیب کنند.

 

کل این روند ۳۰ دقیقه طول می کشد و هنگامیکه چراغ های فرابنفش ال ای دی به طور مستقیم به پلاستیک شکسته تابیده می شوند، فرایند ترمیم در یک ساعت انجام می شود.

 

آزمایش های مختلف از جمله یک ویولن چاپ شده سه بعدی نشان داد قدرت پلاستیک خود ترمیم شونده در ناحیه شکسته به طور کامل احیا می شود.

 

محققان معتقدند با توجه به سادگی و سرعت این سیستم تجاری سیستم امکان پذیر است.

 

 

تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------