بادوام‌ترین پیل سوختی هیدروژنی جهان ساخته شدبادوام‌ترین پیل سوختی هیدروژنی،اخبار علمی،خبرهای علمی
پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری هنگ‌کنگ یک پیل سوختی هیدروژنی جدید ساخته‌اند بادوام‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌تر از نمونه های قبلی است.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «تِک‌اکسپلور»، ساخت این پیل سوختی با دوام و و مقرون به صرفه، راه را برای کاربرد گسترده‌تر انرژی سبز برای نیل به هدف جهانی عاری از انتشارات کربنی هموار می‌سازد. پیل‌های سوختی هیدروژنی یک گزینه امیدوارکننده در زمینه انرژی پاک (غیرآلاینده) هستند؛ زیرا از طریق تبدیل هیدروژن و اکسیژن به برق بدون انتشار دی‌اکسیدکربن و سایر مواد آلاینده، انرژی تولید می‌کنند.

 

پیل‌های سوختی هیدروژنی با وجود مزایای زیست محیطی هنوز بطور گسترده تجاری نشده‌اند. تولید برق آنها متکی به «الکتروکاتالیست» است که تا حد زیادی از فلز کمیاب و گران‌قیمت پلاتین ساخته می‌شود. دانشمندان در تلاش بوده‌اند فلز پلاتین را با مواد متداول‌تر و ارزان‌تری مانند «آهن-نیتروژن-کربن» جایگزین سازند، اما این مواد یا در تولید برق غیر موثر بوده یا دوام کمی داشته‌اند.

 

بادوام‌ترین پیل سوختی هیدروژنی،اخبار علمی،خبرهای علمی

اکنون یک گروه پژوهشی به سرپرستی پروفسور «شائو مینوا» از بخش مهندسی شیمی و بیولوژیک دانشگاه علم و  فناوری هنگ‌کنگ، به فرمول جدیدی دست یافته‌اند که نه تنها میزان استفاده از پلاتین را به میزان ۸۰ درصد کاهش می‌دهد، بلکه از لحاظ دوام پیل سوختی نیز یک حدنصاب تازه ایجاد کرده است. این پیل سوختی در یک آزمایش با ۲۰۰ ساعت کار هیچ علامتی از کاهش عملکرد نشان نداد. یکی از علت‌های این عملکرد خوب این است که این پیل سوختی جدید برخلاف نمونه‌های قبلی که یک «سایت» فعال داشتند، سه سایت فعال دارد.

 

شائو گفت: پیل سوختی هیدروژنی یک وسیله تبدیل انرژی است که برای رسیدن به جهان عاری از انتشارات گازهای آلاینده کربنی ضروری است. برای بهبود بیشتر این پیل سوختی تا حد قابل رقابت با پیل‌های سوختی و سایر وسایل الکتروشیمیایی تلاش خواهیم کرد. 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023