ساخت جلیقه ضد گلوله با الگوبرداری از بدن نرم ماهیجلیقه ضد گلوله,ساخت جلیقه ضد گلوله,اژدر ماهی,ساخت جلیقه ضد گلوله با الگوبرداری از بدن ماهی

ساخت جلیقه ضد گلوله با الگوبرداری از بدن نرم ماهی
محققان مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)‌ قصد دارند با الگوبرداری از پوست ماهی اژدها، جلیقه ضد گلوله ای با قابلیت زره‌های قدیمی طراحی کنند.
شوالیه‌ها در قدیم از زره‌های سخت، به هم پیوسته و فلس دار استفاده می‌کردند که این الگو می‌تواند برای ساخت جلیقه‌های ضد گلوله نسل جدید مورد استفاده قرار گیرد.
گونه اژدر ماهی Polypterus senegalus دارای آرواره قوی و اسکلت محکم بوده و بیش از 96 میلیون سال قدمت دارند؛ فلس این ماهی از چندین لایه ساخته شده است و زمانی که حیوان توسط مهاجمان گاز گرفته می‌شود، هر لایه در یک الگوی متفاوت شکسته می‌شود، اما کل ساختار پوسته سالم باقی می‌ماند.
محققان با استفاده از اسکن اشعه ایکس، پوشش فلس‌دار و نحوه تعامل آنها را در هنگام حرکت ماهی مورد ارزیابی قرار دادند.
فلس‌ها در نزدیکی مناطق انعطاف‌پذیر بدن از جمله دم، کوچک بوده و امکان خم شدن ماهی را فراهم می‌کند؛ فلس‌های کنار بدن نیز که از اندام های داخلی محافظت می کنند، بلندتر و سخت‌تر هستند.
مدل رایانه ای با استفاده از انواع فلس در قسمت های مختلف بدن ماهی طراحی شده و نمونه اولیه ای 10 برابر اندازه واقعی با کمک پرینتر سه بعدی و مواد سخت ساخته شد که یک پوشش متشکل از 144 فلس بهم پیوسته است.
«سوآتی وارشنی» از محققان موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) تأکید می کند: مجموعه ای از مفاصل بین دندانه ها و حفره های فلس، اجازه خم شدگی و شنای راحت ماهی درون آب را فراهم می کند؛ ترکیب انعطاف پذیری و قدرت بهترین کارآیی را برای جلیقه ایجاد می کند.
محققان امیدوارند این تحقیقات منجر به توسعه جلیقه هایی سبک، مقاوم و انعطاف پذیر مانند فلس ماهی شده و جایگزین جلیقه‌های سنگین کولار فعلی شود.
منبع:isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------