تولید دستمال‌مرطوب آنتی‌باکتریال با قابلیت شست و شو و استفاده مجدد دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال,اخبار علمی ,خبرهای علمی
محققان با ایجاد امکان تولید نانوذرات نقره در دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال، امکان شست و شو و استفاده مجدد از این دستمال‌ها را فراهم کردند. 

به گزارش ایرنا از تارنمای آمریکایی USDA، بیشتر دستمال مرطوب‌های آنتی‌باکتریال، که معمولا از الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر و پلی‌پروپیلن ساخته می شوند پس از یک بار استفاده دور ریخته می‌شوند و در محل‌های دفن زباله می‌توانند صدها سال بمانند و منبع آلودگی فیبر میکروپلاستیک محیطی شوند.

 

محققان سرویس تحقیقات کشاورزی وزارت کشاورزی آمریکا (ARS) به تازگی دستمال مرطوب ضد میکروبی قابل شست و شویی تولید کردند که حداقل ۳۰ بار برای تمیز کردن سطوح سخت و غیرمتخلخل قابل استفاده است.

 

 دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال,اخبار علمی ,خبرهای علمی

به دلیل افزایش آگاهی از سلامت شخصی، استفاده از دستمال مرطوب ضدمیکروبی افزایش قابل توجهی داشته است. براساس گزارش چشم‌انداز بازار دستمال مرطوب ضد میکروبی، بازار دستمال مرطوب ضد میکروبی در سراسر جهان تا سال ۲۰۳۰ به ۲۱٫۶ میلیارد دلار می‌رسد.

 

محققان آمریکایی دستمال مرطوب ضد میکروبی با استفاده از الیاف خام ساختند که به طور طبیعی نانوذرات نقره را در حضور پیش‌ماده‌ نقره، ایجاد می‌کند. این نانوذرات نقره می‌توانند یون‌های نقره را که به‌عنوان عوامل ضدباکتریایی عمل می‌کنند، آزاد کرده و باکتری‌های مضر را از بین ببرند.

 

 دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال,اخبار علمی ,خبرهای علمی

سانگین نام از محققان بخش تحقیقاتی در نیواورلئان گفت: نانوذرات نقره یکی از عوامل ضد میکروبی محبوب است که برای تولید منسوجات ضدعفونی‌کننده و سایر محصولات بهداشتی شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: با خیس کردن این پارچه‌های ضد میکروبی نانویی با آب می توان سطوح را تمیز کرد. محققان در تحقیقات خود دریافتند که این دستمال مرطوب ۹۹٫۹ درصد از باکتری‌های مضر S. aureus و P. aeruginosa را روی سطوح از بین برده است.

 

این محقق یادآور شد: فناوری این تحقیق از چندین جنبه سودمند است. اول این که برخی فرآوری‌های لازم روی الیاف پنبه خام (مانند تمیز کردن و سفید کردن) را که به مواد شیمیایی و انرژی بالایی نیاز دارد را حذف می‌کند و به جز پیش سازنده نقره به هیچ ماده شیمیایی دیگری احتیاج ندارد.‌

 

 دستمال مرطوب آنتی‌باکتریال,اخبار علمی ,خبرهای علمی

نام خاطرنشان کرد: همچنین الیاف پنبه را به جای اینکه به عنوان حامل داروهای ضد میکروبی به کار گیرد، به عامل ضد میکروبی تبدیل می‌کند و این همان چیزی است که باعث می‌شود این الیاف دوباره قابل استفاده باشند. دستمال مرطوب ضد میکروبی از الیاف پنبه طبیعی و نه الیاف مصنوعی مبتنی بر نفت معمولی ساخته می‌شود.

 

وی ادامه داد: برای استفاده مجدد از دستمال مرطوب، می‌تواند آن‌ها را به راحتی در لباسشویی شست. ما همچنین دریافتیم که این دستمال مرطوب حتی پس از شست و شوی ۳۰ بار در لباسشویی هنوز با موفقیت پاتوژن‌ها را از بین می‌برد. این دستمال مرطوب هر بار مرطوب یا شسته شده سطح ضد میکروبی خود را بازسازی می‌کند زیرا نانوذرات تعبیه شده به‌عنوان مخزن یون‌های نقره عمل می‌کنند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------