واقعیت هایی درباره ی قله اورستقله اورست,اورست کجاست,کوه اورست

ارتفاع اورست از سطح دریا برابر با 8848.86 متر می باشد

 

همه چیز درباره قله اورست

قله ی اورست، در رشته کوههای هیمالیا قرار دارد، از بلندترین قله های جهان است. قله ی اورست، در مرز بین چین و نپال است.

قله اورست کجاست؟

کوه اورست (به نپالی: ساگارماتا (به معنی الهه آسمان)، به تبتی: چومولونگما و به چینی: ژومولانگما (مادر جهان)، بلندترین کوه و بلندترین نقطه ی کره ی زمین است. ارتفاع قله اورست از سطح دریا برابر با 8848.86 متر (حدودا 29،015 پا) می باشد. این کوه در رشته کوههای هیمالیا در مرز منطقه ی ساگارماتای نپال و تبت در کشور هند قرار گرفته است.

 

این کوه به منظور بزرگداشت سرهنگ بریتانیایی سر جورج بستین اورست، نقشه بردار که یک سال بعد، بدون دیدن کوه درگذشت، اورست نام گرفت. تا سال 1865 به Pico XV معروف بود.

 

دانستنی های جالب درمورد کوه اورست:

این بلندترین کوه جهان (بالای سطح دریا) و آرزوی هر کوهنورد است. صعود به اورست دشوار است و نیاز به تجربه زیادی دارد. درباره این کوه اطلاعات کمی داریم، غیر از این که بالاترین کوه در جهان است و چند خبر درباره سفرها. امروز، ما قصد داریم 7 دانستنی جالب در مورد کوه اورست را برای شما بازگو کنیم که واقعاً شما را متعجب خواهد کرد.

 

7. رشد مداوم ندارد، اما حرکت می کند

ارتفاع کوه اورست از سطح دریا 8848 متر است و مدتها تصور می شد که این ارتفاع هر ساله در حال افزایش است. اورست در حدود 50 میلیون سال پیش، هنگامی که هند با آسیای کنونی برخورد کرد و سطح هیمالیا را افزایش داد، شکل گرفت، با این وجود، از نظر فنی همچنان ادامه دارد، سطح آن باید افزایش یابد. با این حال، محققان دریافته اند که چنین نیست، بلکه در واقع با سرعت حدود 42 میلی متر در سال به طور پایدار به سمت شمال حرکت می کند.

 

عکس نوک قله اورست

 

6. برای صعود به اورست هزینه زیادی لازم است

تخمین زده می شود که برای صعود به کوه اورست، یک شخص باید حدود 65000 دلار پول جمع کند. این مبلغ هنگفت بین پرداخت به شرپاها، اجرا، راهنماهای تهیه شده، مجوزها و مالیات های دولتی توسط نپال و سایر هزینه ها تقسیم می شود.

 

صعود قله اورست

 

5. می توانید از اینترنت در بالای اورست استفاده کنید

اگر به بالای کوه اورست برسید، می توانید فوراً شاهکار خود را به دوستان خود بگویید، زیرا آنتنی وجود دارد که اینترنت پرسرعتی را فراهم می کند و می توانید تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی را به آن متصل کنید.

 

قله ی کوه اورست بالاترین سرعت اینترنت را دارد

 

4. سریعترین راه برای پایین آمدن از کوه اورست

به محض رسیدن به قله اورست، زمان پایین آمدن است. این تقریباً به اندازه کوهنوردی طولانی و پیچیده است. در سال 2011، دو کوهنورد می خواستند از در وقت صرفه جویی کنند و با پاراگلایدر حرکت کردند و 42 دقیقه طول کشید تا به نزدیکترین روستا برسند. در صورتی که پایین آمدن به روش سنتی 3 روز طول می کشد.

 

 

برای پایین آمدن سریع تر از قله ی اورست از پاراگلایدر استفاده می شود

 

3. 4٪ کوهنوردان در هنگام صعود کوه اورست می میرند

صعود به اورست دشوار است و هر حرکت اشتباهی می تواند مرگ را رقم بزند. این قله را فقط متخصصان می توانند صعود کنند. از هر صد نفری که سعی در رسیدن به قله اورست دارند چهار نفر در این راه جان خود را از دست می دهند و بدن آنها در بیشتر موارد در کوه باقی می ماند.

 

صعود کوه اورست بسیار دشوار است و افراد زیادی در این راه می میرند

 

2. پیرترین و جوانترین افراد رسیدن به قله ها

آنها می گویند سن فقط یک عدد است و نباید ما را محدود کند، اما در مورد اورست تقریباً غیرممکن است که فکر کنیم کودکان یا افراد مسن قادر به صعود به آن هستند. پیرترین فرد صعود به اورست، یوئیچیرو میورا ژاپنی با 80 سال سن بود. جوانترین کوهنورد یک آمریکایی 13 ساله به نام جوردن رومرو است.

 

جوانترین کوهنورد یک آمریکایی 13 ساله به نام جوردن رومرو است

 

1. همچنین کثیف ترین کوه جهان است

اورست بلندترین کوه در جهان از سطح دریا است، اما همچنین رکورد دار کثیف ترین کوه در این سیاره است. تخمین زده می شود کوهنوردان بیش از 50 تن زباله در پی خود به جا گذاشته باشند. یک قانون جدید از طرف دولت نپال، هر کوهنورد را ملزم می کند که حداقل 8 کیلو زباله پس از فرود به همراه خود بیاورد.

 

صعود به اورست به سالها آمادگی، شرایط بدنی عالی و روحیه ماجراجویی نیاز دارد. اگر کوهنوردی را دوست دارید، امیدواریم که با این 7 دانستنی جالب در مورد بلندترین کوه جهان، آن را هدف بعدی شما برای صعود قرار دهند. 

 

قله ی اورست کثیف ترین کوه است

 

کوه اورست

 

عکس قله اورست از فضا

 

کوه اورست از فضا

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------