آشنایی با رگ های خونیانواع رگ های خونی و بافت آن ها

رگ های خونی شبکه پیچیده ای از لوله های توخالی هستند که خون را در سراسر بدن نقل و انتقال می دهند. کار رگ ها برای بدن ضروری است چرا که خون مواد مغذی با ارزشی را نقل و انتقال می دهد و مواد زاید را از سلول های ما دور می کند.

 

رگ های خونی شبکه پیچیده ای از لوله های توخالی هستند

 

رگ های خونی از لایه های بافت همبند و عضله ساخته شده اند. لایه داخلی رگ خونی از اندوتلیوم (لایه ای از سلول های نازک و صاف) تشکیل شده است. در مویرگ ها و سینوزوئیدها، اندوتلیوم بیشتر این رگ ها را تشکیل می دهد.

 

اندوتلیوم رگ خونی، مشابه پوشش بافت داخلی اندام هایی مانند مغز، ریه ها، پوست و قلب است. در قلب این لایه داخلی اندوکاردیوم نامیده می شود.

 

انواع رگ های خونی

* سرخرگ ها (شریان)

سرخرگ ها رگ هایی ارتجاعی (الاستیک) هستند که خون را از قلب منتقل می کنند. شریان های ریوی، خون را از قلب به ریه ها می برند. ریه جایی است که اکسیژن به وسیله گلبول های قرمز خون برداشته می شود. شریان های سیستمی خون را به بقیه بدن حمل می کنند.

 

* سیاهرگ ها

سیاهرگ ها رگ هایی ارتجاعی هستند که خون را به قلب منتقل می کنند. سیاهرگ ها را می توان به چهار نوع اصلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از: سیاهرگ های ریوی، سیستمی، سطحی و عمقی.

 

* مویرگ ها

مویرگ ها رگ های بسیار کوچکی در داخل بافت های بدن هستند که خون را از سرخرگ ها به سیاهرگ ها حمل می کنند. تبادل مایع بین مویرگ ها و بافت های بدن در بستر مویرگی انجام می شود.

 

* سینوزوئیدها

سینوزوئیدها رگ های بسیار کوچکی واقع در داخل کبد، طحال و مغز استخوان هستند.

 

* گردش خون

خون در میان بدن از طریق سیستم قلبی عروقی گردش می کند.

 

این سیستم از قلب و سیستم گردش خون تشکیل شده است. رگ های خونی خون را از قلب به تمام نواحی بدن حمل می کنند. خون از قلب از طریق سرخرگچه ها (شریان های کوچک) سفر می کند سپس به مویرگ ها یا سینوزوئیدها می رود و بعد در وریدچه ها (سیاهرگ های بسیار ریز) و سیاهرگ ها حرکت می کند و در نهایت به قلب برمی گردد.

 

تبادلات ریزجریان با جریان خون از سرخرگ ها به مویرگ ها یا سینوزوئیدها به وریدچه ها انجام می گیرد. هنگامی که خون از میان مویرگ ها حرکت می کند، موادی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن، مواد مغذی و مواد زاید بین خون و مایعی که سلول را احاطه کرده است رد و بدل می شود.

 

کشف عروق خونی بسیار ریز در داخل استخوان ها

متخصصان عروق خونی بسیار ریزی را در داخل استخوان ها کشف کردند.

 

استخوان ها اعضای سختی به حساب می آ‌یند اما آنها دارای یک شبکه متراکمی از رگ های خونی در مغز استخوان و رگ هایی در پوشش استخوانی هستند، به همین دلیل شکستگی استخوان اغلب منجر به خونریزی جدی می شود.

 

این کشف می تواند برای درمان بیماری های التهابی از جمله آرتروز مهم باشد

 

براساس گزارش «تک اکسپلوریست»، «آنیکا گرونبوم» در بیمارستان آموزشی در «ارلانگن» اخیرا شبکه ای از رگ های خونی بسیار ریزی که مغز استخوان را به طور مستقیم به جریان خون پوشش استخوانی متصل کرده بودند، کشف کردند.

 

دانشمندان با استفاده از یک فرایند شیمیایی که استخوان ها را شفاف می کند، قادر به تماشای ساختارهای داخلی استخوان شدند.

 

متخصصان این رگ ها را «عروق ابرغشایی» نامیدند. در این جریان تازه کشف شده، رگ های خونی و جریان های سیاهرگی نمایان شده است و به این موضوع اشاره دارد که این چارچوب و ساختار یک جزء مرکزی برای فراهم کردن اکسیژن و مواد مغذی برای استخوان ها است.

 

دانشمندان همچنین دریافتند که سلول های ایمنی مغز استخوان با استفاده از این رگ ها وارد جریان خون می شوند. از همین رو این کشف می تواند برای درمان بیماری های التهابی از جمله آرتروز مهم باشد زیرا سلول های ایمنی می توانند به سرعت به منبع التهاب برسند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------