کوچینگ بالندگی روشی موثر برای هدایت استعدادهای بالقوه فردیهدایت استعدادهای بالقوه فردی, آموزش کوچینگ, کوچینگ چیست

آموزش کوچینگ بالندگی 

 

همه چیز درباره کوچینگ بالندگی 

کوچینگ بالندگی روشی ماندگار و موثر برای هدایت استعدادهای بالقوه فردی برای رسیدن به پیشرفت حرفه ای و رشد و توسعه شخصی یا سازمانی است.

کوچینگ یکی از ماناترین و موثرترین روشها برای پیشرفت حرفه ای، کسب و کار، رشد و توسعه شخصی است افراد و سازمان ها است و به حل چالش ها در حوزه های مختلف کمک میکند. کوچینگ رشته جدیدی نیست که یکباره بوجود امده باشد بلکه سالیان متمادی است که در خانه ها با حمایت پدر و مادر از فرزندان برای رسیدن به رشد و بالندگی حضور دارد. 

 

در سازمانهایی که مدیران ارشد، اعضای تیمشان را با ارائه بازخوردهای سازنده، به چالش کشیدن ، درک و همدلی برای عبور از چالش ها و رشد کسب و کار، همراه می کنند شما با کوچینگ روبرو هستید. 

 

کوچینگ از عصر حجر وجود داشته و به مرور زمان پیشرفت کرده است. 

کوچینگ به معنای امروزه تا دهه 1980 در محیط های ورزشی به کار گرفته می شد و در نهایت با انتشار نوشته های مربی تنیس ، تیموتی گالوی ،  در کتاب بازی درونی تنیس وارد دنیای کسب و کار و موفقیت مدرن شد. 

 

ایده اصلی این کتاب به خواننده می گوید که رقیب اصلی ما ، منتقد درونی ما است ، صدایی که درون ما قضاوت و انتقاد میکند و همیشه قدم بعدی هر حرکت ما را منفی حدس می زند و به جای کمک به رشد در واقع مانع درونی ما میشود. 

 

بعد از انتشار موفقیت آمیز این کتاب و تیراژ فروش میلیونی ، شرکت های مطرح آن دوره از جمله آی بی ام ، اپل و کوکاکولا ، از گالوی برای کمک در برنامه های توسعه منابع و مدیریت تغییرات ، دعوت به عمل آوردند و طولی نکشید که روش کاری تیموتی گالوی به عنون سبک نوین در مدیریت دنیای کسب و کار ، مطرح شد.

 

در سال 1980 فدراسیون بین المللی کوچینگ توسط توماس لئونارد ، ( مدیر سابق بودجه Landmark Education ) تاسیس گردید . 

 

کوچینگ چیست, کوچینگ فردی, کوچینگ مدیران

کوچینگ چیست

 

کوچینگ چیست؟

کوچینگ (به انگلیسی : coaching)  از کلمه coach به معنی مربیگری گرفته شده است. ولی از آنجا که واژه کوچیگ معنایی فراتر از مربی گری دارد ، بنابراین از خود اصطلاح آن استفاده خواهیم کرد.

کوچینگ ترکیبی از رشته های مدیریت، فلسفه ، روانشناسی مثبت و عرفان است. 

 

کوچینگ ، حرفه ای رو به رشد در جهان است که روی سبک جدیدی از آموزش و یادگیری تمرکز دارد. کوچینگ ، آشکار کردن پتانسیل افراد برای به حداکثر رساندن عملکرد آنها است. یعنی کمک کردن به آن ها در راستای باد گیری به جای آموزش به آنها .

 

تعریف کوچینگ 

بهترین تعریف برای کوچینگ ، تعاریفی است که بزرگان این حرفه درباره آن ارائه کرده اند ، از جمله : 

 

تعریف فدراسیون بین المللی کوچینگ : همکاری بین کوچ و مراجع که باعث می شود ، فرد با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود ، توانایی های شخصی و حرفه ای اش را افزایش بدهد.

 

آموزش مهارت کوچینگ, کوچینگ بالندگی یعنی چه, بالندگی و سازندگی

کوچینگ بالندگی یعنی چه 

 

تعریف پلیتر Peltier : مهارتهایی که در رابطه فرد با فرد استفاده می شود و به مراجع کمک میکند تا مدیر و رهبر موثرتری باشد. این مهارت معمولا در ارتباط با مشکلات خاص فعلی و در ارتباط با کار مورد استفاده قرار می گیرد به طوری که فرد بتواند این مهارت ها را با ترفندهای مدیریتی خود درآمیزد. 

 

موسسه IPEC : فرایندی که منجر به عملی شدن توانایی های بالقوه مراجع و تسهیل برای وصل کردن اهداف وعلایق درونی به فعالیتهای بیرونی برای رسیدن به هدف انجام می شود. 

 

فیلیپ روسینسکی : هنر آزادسازی قابلیتهای فرد برای رسیدن به اهداف مهم و معنی دارد.

مارشال گلد اشمیت : کمک به رهبران موفق برای رسیدن به تغییرات مثبت ماندگار در رفتار ، مردم و تیمشان . 

 

کندی : هنر تسهیل یادگیری و بهسازی عملکرد که به فرد کمک میکند موانع از از راه بردارد و چیزهایی را که میخواهد بر اساس مقاصد و ارزشهایش تنظیم کند. 

 

کوچینگ بالندگی 

در کوچینگ به افراد آموزش داده می شودکه چطور خودشان به دنبال یادگیری بروند واستعدادهایشان را پرورش بدهند ، مزیت این روش در این است که باعث می شودد قفل درونی اشخاص باز شود و پتانسلیشان به حداکثر برسد.

 

کوچینگ بالندی یک مکالمه رو در رو و آگانه است تا محیط را برای رشد شخص ، اعماد هدفمند و پیشرفت مداوم و پایدار او فراهم کند.  در طول کوچیگ بالندی ، فرد به تدریج به درک بهتری در مورد آنچه قصد انجامش را دارد ، می رسد و دراین مسیر تحت حمایت مربی اش قرار می گیرد. 

 

آموزش مهارت کوچینگ, کوچینگ بالندگی یعنی چه, بالندگی و سازندگی

فلسفه کوچینگ بالندگی

 

فلسفه کوچینگ بالندگی

مهم ترین باور در کوچینگ بالندگی این است که هر فرد ، متخصص زندگی و مسائل خویش است و بیشترین آگاهی را در این موارد دارد. 

هر انسانی منحصر به فرد و توانا است و توانایی و هوش مورد نیاز برای انجام بهترین ها را دارد. بنابراین فردی که با چالش یا مساله ای روبرو است ، بهترین کسی است که میتواند برای این چالش راه حل پیدا کند. 

 

در یک کلام فلسفه کوچینگ به شما می گوید چیزی که همیشه به دنبالش میگردید همین الان در درون خود شما است ، کافی است به سراغش بروید و بی فایده است که در گذشته یا تصورات آینده در در دنیای بیرون از خود به دنبال راه حل مسائل باشید. 

 

در فرایند کوچینگ بالندگی شما یاد میگیرید که خودتان مسئول زندگی و موفقیت خودتان هستید و هیچ کس برای نجات شما نمی آید و همه چیز فقط به خودتان بستگی دارد. 

در حقیقت کوچینگ بالندگی به شما می آموزد که مسئولت صد در صد زندگی شما یا خودتان است. قبول این حقیقت مرزی بین برنده شدن و بازنده شدن است. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------