آشنایی با معنی علامت های دست در سراسر جهانمعنی علامت های دست در ایران, علامت های دست با معنی

انواع علامت های دست

 

معنی علامت هایی که نوجوانان با انگشتان خود نشان می‌دهند 

استفاده از علامت با دست امروزه بین جوانان و نوجوانان بسیار رابج شده است ، در این مقاله بیتوته معنی علامت های دستی که امروزه رایج شده اند را با هم بررسی می کنیم. 

زبان اشاره و علامت هایی که با دست بین افراد امروزه به خصوص جوانان و نوجوانان رد و بدل می شود دامنه بسیار گسترده ای پیدا کرده است که شاید اصلا از آن ها مطلع نباشید.

 

زمانی که صحبت از معنی علامت های دست می آید ، گستردگی علامت ها به قدری زیادی می شود که میتواند برای بسیاری از افراد گیج کننده باشد.

 

برخی از علامت های دست مانند، نماد صلح  و پیروزی همیشه وجود داشته و همه با آن آشنا هستیم ولی بقیه علامت های دست واقعا چه می گویند؟ آیا معنی خوشایندی دارند یا به چیزهای آزاردهنده اشاره میکنند؟ 

 

انگشت وسط نشانه چیست, معنی علامت انگشت شست و کوچک, علامت صلح با دست

علامت صلح یا پیروزی با دست

 

نماد صلح یا پیروزی

باز نگه داشتن دو  انگشت اشاره و انگشت وسط به شکل V انگلیسی و جمع کرد انگشت کوچک و انگشت حلقه و قرار دادن نوک آن ها روی انگشت شست که به سمت کف دست خم شده، و نشان دادن کف دست نماد صلح است.

 

نماد صلح Peace Sign از قدیم وجود داشته و هنوز هم تغییری نکرده است ، همان علامت صلحی است که هیپی ها در وودستاک هنگام گفتن کلیه صلح استفاده میکردن و امروزه همچنان بین نوجوانان محبوب است و با این نماد سلفی هم میگیرند. 

 

در جنگ جهانی دوم کمپین V for Victory توسط de Laveleye در یکی از برنامه های بی بی سی شروع شد ، او پیشنهاد کرد که شهروندان از V به عنوان ننمادی برای نشان دادن قدرت خود در تعداد استفاده کنند. 

 

سال ها بعد ، ریچارد نیکسون ، رئیس جمهور ایالات متحده از این ژست برای نشان دادن پیروزی در جنگ ویتنام استفاده کرد و معترضان جنگ ویتنام از این حرکت دست به عنوان نشانه صلح استفاده کردند.

 

رو به جلو نگه داشتن کف دست میتواند به عنوان نشانه صلح یا پیروزی باشد یا به سادگی نشان دهنده عدد 2 باشد.

 

سلام دو انگشتی یا VIP

علامت های دست فانتزی, مفهوم علامت های دست, معنی علامت های دست کره ای ها

سلام دو انگشتی

 

سلام دو انگشتی Two-Finger Salute هم نشان صلح و گاهی اوقات نشانه رفتن با صلح است  و درست مانند علامت قبل با باز کردن انگشت اشاره و وسط به صورت V انگلیسی است ولی اگر دقت کنید شما فقط پشت انگشتان را می بیند. 

این علامت اغلب با تکان دادن مچ دست به چپ و راست یا آرنج به سمت بالا همراه است. 

 

به نظر می رسد این علامت در کشورهای انگلیس ، استرالیان ، آفریقای جنوبی ، ایرلند ، هند ، پاکستان و نیوزلند توهین محسوب می شود معادل با نشان دادن انگشت وسط باشد ولی برای بقیه جاها همان معنی صلح را میدهد.

اگر پیشخدمتی علامت V را به سمت کنار به مشتریان یا کارکنان دیگر نشان دهند به معنی آماده بودن اتاق VIP است. 

 

علامت V همراه زبان

حرکات مختلف دست, انگشت وسط نشانه چیست, معنی علامت انگشت شست و کوچک

معنی علامت V دست

 

با وجودی که علامت V شباهت زیادی به علامت صلح درد ولی معنایش کاملا متفاوت است. زمانی که انگشت اشاره و وسط را به به شکل V در دو طرف دهان قرار دهید و زبان را بیرون بیاورید معنی رابطه جنسی دهانی را میدهد. 

 

علامت قلب 

معنی علامت انگشت شست و کوچک, علامت صلح با دست, معنی علامت های دست

معنی علامت قلب با دست

 

علامت قلب Heart که با انگشتان هر دو دست ساخته می شود به معنی دوست داشتن است و تبدیل به  یکی از ژست های محبوب عکس گرفتن شده است. به طور کلی این علامت به معنی دوستت دارم است و به خاطر استفاده سلبریتی هایی از جمله تیلور سوئیفت محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

 

گاهی اوقات علامت قلب به صورت نیم قلب با یک تشکیل می شود و فرد فقط با یک دست حالت نیمه قلب را نشان میدهد چون در دست دیگرش گوشی موبایل را گرفته است. این علامت بیشتر در تیک تاک معروف شده است و برای گفتن دوستت دارم استفاده می شود.

 

علامت قلب کره ای

 علامت های دست, علامت های دست فانتزی, مفهوم علامت های دست

علامت قلب کره ای 

 

علامت دست قلب کره ای به این معنی است که شما میخواهید عشق خود را به یکی از عزیزان منتقل کنید.

این حرکت دست با جمع کردن سه انگشت کوچک ، حلقه و وسط و صاف نگه داشتن انگشت اشاره و شست شکل می گیرد در حالی که انگشت شست روی انگشت اشاره قرار گرفته باشد و حالتشان قسمت انتهای تیز قلب را تداعی کند ، انگار که قلبی بالای دو انگشت شکل گرفته است. 

 

علامت سوراخ یا بازی دایره

علامت های دست, علامت های دست فانتزی, مفهوم علامت های دست

معنی علامت سواخ یا بازی دایره 

 

برای نشان دادن علامت سوراخ معمولا نوک انگشت اشاره و شست را روی هم می گذارند تا حالت حلقه ای پیدا کنید و سه انگشت دیگر را کنار هم صاف نگه میدارند و دست را به شکلی می گیرند که سوراخ به سمت شما باشد و سه انگشت جهت پایی را نشان دهد.

 

نشان دادن علامت سوراخ Hole یک بازی احمقانه به نام بازی دایره The Circle Game است که بین نوجوانان رایج است برای این که طرف مقابل بدون این که نگاه کند انگشتش را وارد سوراخ نماید. کسی که به این دایره نگاه کند باخته است و مورد ضرب و شتم قرار میگیرد. 

 

علامت شاخ قلاب

مفهوم علامت های دست, معنی علامت های دست کره ای ها

معنی علامت شاخ قلاب 

 

برای نشان دادن علامت شاخ  قلاب Hook 'Em Horns ، انگشت حلقه و وسط را خم می کنند و انگشت شست را خم کرده رویشان قرار میدهند و انگشت کوچک و انگشت اشاره را صاف به سمت بالا نگه می دارد.

علامت شاخ قلاب در کنسرتهای هوی متال راک زیاد استفاده می شود به معنی شیطان یا شروع شدن راک rock on است . 

 

علامت شاخ بر خلاف تصور برخی ها ، یک ژست شیطان پرستی نیست ، در واقع نشانه ای برای خوش گذرانی است و میتوانید این علامت را در کنسرتها و فیلم های قدیمی بسیار زیاد ببینید. 

از این علامت در اسپانیا و یونان استفاده نکنید ، نشان دادن این علامت به یک مرد به این معنی است که زنش به او خیانت کرده است. 

 

علامت انگشت وسط

معنی علامت های دست در ایران, علامت های دست با معنی, حرکات مختلف دست

علامت انگشت وسط 

 

برای نشان دادن انگشت وسط ، دست مشت می شود و سپس انگشت وسط را کاملا صاف نگه میدارند و پشت دست را به طرف مقابل نشان میدهند. فرقی ندارد انگشت وسط کدام جهت را نشان دهد و به معنی فحش جنسی است ، گاهی اوقات برای این که فرد دردسر کمتری دارد و یا نمیخواهد در حال نشان دادن این علامت گرفتار شود انگشت را به جای بالا گرفتن به سمت راست و چپ می گیرد.

 

علامت بازنده

حرکات مختلف دست, انگشت وسط نشانه چیست, معنی علامت انگشت شست و کوچک

علامت بازنده 

 

برای نشان دادن علامت بازنده Loser انگشت کوچک تا وسط جمع می شوند و انگشت اشاره و شست به حالت L انگلیسی به معنی حرف اول کلمه بازنده ،  باز می شوند و کف دست به طرف مقابل نشان داده می شود. علامت بازنده یکی از علامت های دست بسیار قدیمی است که هنوز هم رواج دارد.

البته در شمال چین از این علامت برای نشان دادن عدد 8 استفاده می شود.

 

علامت تو خوردیش

علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت تو خوردیش

 

برای نشان دادن علامت تو خوردیش دست را کاملا باز نگه می دارند و نوک انگشت شست را روی  پیشانی گذاشته و کف دست را به طرف مقابل نشان میدهند. علامت تو خوردیش You Ate It یکی از علامت های خلاقانه بین نوجوانان برای مسخره بازی است و معمولا زمانی استفاده می شود که یکی از آنها آروغ بزند یا گوز بدهد. در این حالت بعضی از نوجوانان دستشان را روی پیشانی می گذارند. آخرین کسی که این حرکت را نشان دهند ، همانی است که نفخ خارج شده را خورده . 

 

علامت دوستت دارم 

معنی علامت های دست در ایران, علامت های دست با معنی

علامت دوستت دارم

 

برای نشان دادن علامت دوستت دارم باید سه انگشت شست ، اشاره و کوچک را کاملا باز نگه دارید و انگشت وسط و حلقه را جمع کنید و کف دست را به طرف مقابل نشان دهید. علامت دوستت دارم  I Love You مستقیما از زبان اشاره آمریکایی گرفته شده است ، نشان دادن این علامت به شخص مقابل به معنی دوستت دارم است. 

 

علامت این 

علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت این 

 

برای نشان دادن علامت این چهار انگشت را کنار هم قرار داده و کمی به سمت انگشت شست خم می کنند و انگشت شست را روی انگشت اشاره یا وسط می گذارند. علامت این This فقط برای جلب توجه و مسخره بازی است. فردی که این حرکت را انجام میدهد بعد از جلب توجه شما ، به شما می خندد و مسخره تان می کند.

 

دست دادن با مشت

علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت دست دادن با مشت

 

برای دست دادن با مشت ، دو نفر دستشان را مشت می کنند و جلوی مشت هایشان را به هم می رسانند ، همان حرکتی که در دوران کرونا توصیه می شد به جای دست دادن از آن استفاده کنید.

دست دادن با مشت Fist Bump یکی دیگر از حرکات کلاسیک دست است و به عنوان تبریک بین دوستان استفاده می شود. 

 

لمس دو انگشت اشاره

 علامت های دست با معنی, حرکات مختلف دست,انگشت وسط نشانه چیست

علامت لمس دو انگشت اشاره 

 

جمع کردن تمام انگشتان دست به جز انگشت اشاره و چسباندن نوک انگشت اشاره دو دست به هم و نشان دادن پشت دست به طرف مقابل میتواند معانی مختلفی داشته باشد.

قبلا زمانی که میخواستید کاری را یا گفتگویی را متوقف کنید از این علامت استفاده می کردید.

 

اخیرا این علامت میتواند تداعی لمس دو آلت تناسلی مردانه مورد استفاده قرار بگیرد و نشان دهنده همجنس گرایی است که بیشتر بین نوجوانان برای مسخره کردن استفاده می شود. 

لمس دو انگشت در ویدئوهای تیک تاک یا ایموجی ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و به معنی خجالت و کم رویی است به خصوص اگر دو انگشت را دور هم بچرخانید به این معنی است که در حال بدست آوردن شجاعت برای حرفی است که در ذهن دارید و میخواهید به زبان بیاورید.

 

علامت علف کشیدن

 علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت علف کشیدن

 

برای نشان دادن علامت علف کشیدن انگشت شست و سبابه را روی هم قرار میدهند و سه انگشت دیگر را صاف ولی با زاویه به سمت جلو میگیرند.

نکته مهم در این علامت این است که سمت بیرونی انگشتانی که حلقه شده اند باید به طرف مقابل نشان داده شود وگرنه با علامت اوکی اشتباه گرفته می شود. 

درست مثل این که لقمه ای نان تست را بین دو انگشت گرفته اید و به سمت دهان می آورید.

این علامت نشانه تمایل به علف کشیدن است. 

 

علامت نوشیدن الکل

حرکات مختلف دست, انگشت وسط نشانه چیست, معنی علامت انگشت شست و کوچک

علامت نوشیدن الکل

 

برای نشان دادن علامت نوشیدن الکل سه انگشت اشاره ، وسط و حلقه را جمع می کنند ، انگشت کوچک را به سمت بالا نگه میدارند و انگشت شست را به سمت دهان خود می گیرند. این ژست نشان دهنده نوشیدن از یک بطری است که در اغلب موارد به نوشیدن الکل اشاره دارد.

 

علامت با من تماس بگیر

علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت با من تماس بگیر

 

علامت با من تماس بگیر رواج بسیار زیادی دارد ، برای نشان دادن این علامت ، انگشت شست را نزدیک گوش نگه می دارند و انگشت کوچک را به سمت دهان و سه انگشت وسط را به داخل حلقه میکنند. به این ترتیب دست را شبیه تماس تلفنی شکل میدهند.

 

ایموجی این علامت به عنوان علامت داشتن قصد دوستانه ، تبریک و تشکر مورد استفاده قرار میگیرد. البته امروزه نوجوانان برای نشان دادن علامت با من تماس بگیرد دستشان را کنار گوش نگه میدارند مثل حالتی که موذن ها هنگام اذان گفتن دستشان را کنار گوش نگه میدارند.

 

علامت شوکر و اِمِکا

 علامت های دست, علامت های دست فانتزی, مفهوم علامت های دست

معنی علامت شوکر و امکا

 

برای نشان دادن علامت شوکر Shocker انگشت حلقه را خم می کنند و انگشت شست را خم کرده رویش قرار میدهند ، دو انگشت سبابه و اشاره را صاف نگه داشته به هم می چسبانند و انگشت کوچک را هم صاف نگه می دارند و پشت دست را به طرف مقابل نشان می دهند. 

 

علامتی شبیه شوکر ولی با معنی متفاوت در فرهنگ کره ای است با این تفاوت که دو انگشت سبابه و وسط از هم دور هستند و به نام علامت اِمِکا Emeka شناخته می شود . 

شوکر یک علامت دست ما مفهوم جنسی ناپسند است و به عمل وارد کردن انگشت اشاره و میانی به وازن و انگشت کوچک در مقعد اشاره دارد که باعث شوکه شدن طرف می شود. 

علامت دست امکا در کره ولی با انگشتان باز به معنای صلح و عشق و وحدت است. 

بنابراین برای شناخت معنی این علامت باید به باز بودن یا بسته بودن انگشتان دقت کنید.

 

علامت انجیر

علامت های دست, علامت های دست فانتزی, مفهوم علامت های دست

معنی علامت انجیر 

 

برای نشان دادن علامت انجیر fig sign دست مشت می شود و انگشت شست بین دو انگشت اشاره و وسط قرار می گیرد به طوری که سر انگشت بیرون باشد. 

علامت انجیر یک علامت زشت ولی ملایم است و در کشورهای مختلف معانی متفاوتی دارد ولی رایج ترین معنی آن ، دخول  آلت تناسلی مردانه به آلت تناسلی زنانه است. 

ضمن این که در برخی فرهنگ ها به معنی کشیدن بینی کودک است و معنی توهین آمیزی ندارد.

 

علامت اوکی

 حرکات مختلف دست, انگشت وسط نشانه چیست, معنی علامت انگشت شست و کوچک

علامت اوکی با دست

 

برای نشان دادن علامت اوکی OK sign سر انگشت اشاره و شست را به حالت O روی هم می گذارند و انگشتان دیگر را باز نگه میدارندو کف دست را به طرف مقابل نشان میدهند. 

این علامت در اغلب کشورها به همان معنی اوکی و موافقت است ولی در یونان ، اسپانیا و بزریل معنی توهین آمیز دارد و به معنی سوراخ خطاب کردن یک نفر است. 

در برخی از  کشورهای غربی از این علامت برای دادن صفر یا هیچ استفاده می شود. 

 

علامت بیا اینجا

علامت صلح با دست, معنی علامت های دست, علامت های دست

علامت بیا اینجا

 

برای نشان دادن علامت بیا اینجا دست را مشت می کنند و پشت دست رو به پایین است و انگشت اشاره را به سمت طرف مقابل باز کرده و سپس به سمت دست خم می کنند. 

این علامت اشاره ای برای گفتن بیا اینجا استفاده می شود با این حال نشان دادن این علامت به یک انسان در فیلیپین یک حرکت توهین آمیز محسوب می شود چون از این علامت برای صدا زدن سگ استفاده می کنند و در صورتی که در مورد شخصی استفاده شود معادل این است که او را فردی پست یا حیوانی بخوانید. 

 

علامت انگشت ضربدری

مفهوم علامت های دست, معنی علامت های دست کره ای ها

معنی علامت انگشت ضربدری

 

برای نشان دادن انگشت ضربدری انگشت وسط را پشت انگشت اشاره می اندازند  و در اغلب کشورها به معنی آرزوی شانس است. با این حال در ویتنام بسیار توهین امیز تلقی می شود و به معنی به تصویر کشیدن اندام تناسلی زنانه است. 

 

علامت پینکی یا بالا آوردن انگشت کوچک

معنی علامت انگشت شست و کوچک, علامت صلح با دست, معنی علامت های دست

معنی علامت پینکی 

 

برای نشان دادن علامت پینکی Pinky up ، دست را مشت می کنند وانگشت کوچک را صاف کرده کمی بالا می آورند. معمولا این حالت را زمان نوشیدن یک فنجان چای برای نشان دادن کلاس شخصیتی انجام  میدهند ولی در ژاپن به معنی زن است. 

مثلا اگر فردی صبح خیلی خوشحال به محل کار بیاید و هنگام ملاقات دوستش انگشت کوچکش ار بالا بیاورد به معی این است که یک زن جدید وارد زندگی اش شده است. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

  ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

  ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------