آشنایی با روغن صنعتی و کاربردهای آن روغن صنعتی چیست, درباره ی روغن صنعتی

روغن صنعتی 

 

 روغن صنعتی چیست؟

روان کننده ها و یا به اصطلاح امروزی «روغن های صنعتی»، ماده ای هستند که معمولا به صورت ارگانیک برای کاهش اصطکاک بین سطوح در تماس متقابل معرفی می شود که در نهایت گرمای ایجاد شده هنگام حرکت سطوح را کاهش می دهد.

روغن صنعتی را می توان به صورت مایع تولید کرد، که معروف ترین و کاربردی ترین نمونه از روغن های صنعتی نیز می باشند. روغن صنعتی مایع را می توان برای سیستم های هیدرولیکی هم استفاده کرد. در سیستم های هیدرولیکی روغن با فشار بالا باعث به حرکت درآمدن قطعات مختلف یک ماشین می شود. روغن های جامد نیز مانند گریس در صنایع مختلف کاربرد دارند. این نوع از روغن های صنعتی بهتر است برای مکان هایی که حرارت بالا است مورد استفاده قرار بگیرند.

 

روغن ها از مایعاتی هستند، که با آب مخلوط نمی شوند و به علت آن که چگالی آنها کمتر از آب است، روی آب شناور می مانند. معمولا روغن به چربی اطلاق می شود که اغلب در دمای اتاق به حالت مایع است. روغن ها هم مانند چربی ها از تری گلیسرید، مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسرید تشکیل می شوند.

 

از آنجا که روغن حاوی مقدار زیادی چربی اشباع نشده است، در دمای اتاق مایع می باشد. روغن ها انواع مختلفی دارند. می توانند روغن صنعتی بوده یا تنها برای مصارف خوراکی مورد استفاده قرار گیرند.

 

روان کننده ها و یا به اصطلاح امروزی «روغن های صنعتی»، ماده ای هستند که معمولا به صورت ارگانیک برای کاهش اصطکاک بین سطوح در تماس متقابل معرفی می شود که در نهایت گرمای ایجاد شده هنگام حرکت سطوح را کاهش می دهد. همچنین ممکن است عملکرد انتقال نیرو، حمل ذرات خارجی یا گرم کردن یا خنک کردن سطوح را داشته باشد. خاصیت کاهش اصطکاک، به روانکاری معروف است.

 

"روان کننده" اصطلاح بسیار رایجی در صنعت ماشین آلات است.

روانکار دقیقاً چیست، چگونه استفاده می شود و چه کاربردهایی دارد؟

 

کاربردهای روغن کاری چیست؟

روغن کاری سبب کنترل اصطکاک، سایش، پارگی اتصال و جلوگیری از رطوبت، کاهش اصطکاک بین سطوح متحرک که در تماس هستند می شود. همچنین گرمای ناشی از سایش را کاهش می دهد. روان کننده های صنعتی می توانند یک ماده مایع، جامد، نیمه جامد یا یک ماده پلاستیکی باشند.

 

از مواد مختلف زیادی می توان برای روانکاری سطح استفاده کرد. روغن و گریس رایج ترین آنها هستند.

 

اکثر روغن های مورد استفاده در صنعت دارای پایه آلی یا غیر آلی هستند. روان کننده ها همچنین می توانند موارد مختلفی را که در انواع ماشین آلات صنعتی یافت می شود، برطرف کنند.

 

بیایید با روغن های صنعتی آشنا شوید.

 

انواع روغن صنعتی

 

روغن های صنعتی

(روغن) روان کننده های صنعتی اساساً به عنوان اجزایی مانند مایعات، گریس ها تعریف می شوند.

 

آنها در انواع مختلفی از تجهیزات و برنامه ها استفاده می شوند. بیشتر روان کننده های صنعتی شامل روان کننده های مصنوعی، امولسیون، روغن های نفتی یا معدنی هستند. آنها معمولاً در خدمات هوافضا، خودرو، نظامی و دریایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روغن های صنعتی همچنین مخلوطی از اجزای سازگار، روغن پایه و مواد افزودنی هستند که برای تعیین کارکرد هنگام استفاده، هم از نظر عملکرد و هم از نظر طول عمر بیشتر، با هم ترکیب می شوند.

 

کاربرد روغن های صنعتی

روغن های صنعتی طیف وسیعی از روانکارهای صنعتی را تشکیل می دهند که در صنایع مختلف کاربرد بسیار وسیعی دارند. بیشترین کاربرد انواع روغن های صنعتی در کشتیرانی و صنایع دریایی، صنعت تولید سیمان، حمل و نقل هوایی، صنایع شیمیایی، داروسازی، صنایع غذایی، صنعت برق، چاپ و بسته بندی، صنایع فلزکاری، نساجی و... کاربرد دارند.

 

روغن های صنعتی با ویسکوزیته پایین با غلظت کم و ویسکوزیته بالا با غلظت بالا تولید می شوند. همچنین این نوع روغن ها عموما با پایه مینرال یا سنتتیک تولید شده که هر کدام خصوصیات منحصر به فردی دارند. روغن های سنتتیک عموما طول عمر و پایداری بالاتری نسبت به روغن های مینرال دارند.

 

روان کننده ها یا روغن ها بیشتر برای کاهش ساییدگی مواد و در عین حال کاهش اتصال و اصطکاک استفاده می شوند. در برخی شرایط شدید، ممکن است ضمن افزایش شرایط حرارتی، از مقاومت الکتریکی جلوگیری کرده و آن را کاهش دهند.

 

روان کننده ها به دلیل خواصی که دارند ایده آل هستند. این می تواند از خوردگی از هر دو سطح داخلی و خارجی که در آن اعمال می شود جلوگیری کند.

 

کیفیت دیگر روان کننده های صنعتی توانایی حمل انرژی حرارتی برای کاربردهای مختلف مانند فلزکاری، خنک سازی دستگاه و گرمایش فرآیندی است.

 

کاربردهای روغن صنعتی

 

روغن های صنعتی با پایه نفتی

روغن های صنعتی با پایه نفتی طیف استفاده گسترده ای از روغن های صنعتی مخصوص ماشین آلات داخل منزل و ماشین آلات صنعتی و استفاده های عمومی را دارند. روغن های صنعتی معمولاً در کوره های تقطیر نفت خام به دست می آیند و با گرفتن عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر و افزودن عناصری که خواص روغن را بهبود می بخشد.

 

افزودنی های روغن، موادی هستند مانند که مقاومت روغن را در دمای بالا ثابت نگه می دارد و به پایداری ویسکوزیته کمک می کند و در نهایت سبب می شود که روغن های صنعتی با پایه نفتی در شرایط کاری مختلف خواص فیزیکی و شیمیایی خود را ثابت نگه دارند.

 

روغن های صنعتی بر پایه گیاهی

روغن های صنعتی بر پایه گیاهی همانطور که از نام آنها پیداست از فرآوری گیاهان خاص مانند (کاستور، خردل و کلزا به دست می آید ) روغن های صنعتی بر پایه گیاهی به همراه افزودنی هایی که خواص روغن بر پایه گیاهی را بهبود می بخشند فرآوری و تولید می شوند .

 

انواع روان کننده های صنعتی

4 طبقه بندی عمده روان کننده ها وجود دارد. آن ها هستند.

روان کننده های مایع

روان کننده های نیمه جامد

روان کننده های جامد

روان کننده های مصنوعی

هر دسته لیستی از روان کننده ها دارند که معمولاً استفاده می شوند.

 

نحوه ی استفاده از روغن های صنعتی

 

انواع روغن های صنعتی

‎روغن صنعتی، می تواند دامنه وسیعی را به خود اختصاص دهد به عنوان نمونه: روغن زنجیر، روغن دنده، روغن توربین، روغن برش، روغن های هیدرولیکی، روغن های نساجی، روغن سیلندر، روغن های گردشی، روغن های چند منظوره، روغن موتور دیزلی و بنزینی، روغن دنده، روغن دریایی، روغن های ضد زنگ و ضد خوردگی، روغن های کمپرسور، و غیره همگی در دسته روغن های صنعتی جای دارند.

 

روغن ها

روغن ها روان کننده های بسیار متداول و مایعات نازکی هستند که از زنجیرهای پلیمرهای طولانی با مواد افزودنی برای خواص اضافی مختلف ساخته شده اند.

 

روان کننده های روغن بیشتر در لولاها، یاتاقان ها، نگهداری ابزار و تیغه های تراش استفاده می شوند.

 

هنگامی که می خواهید چیزی را روغن کاری کنید بدون جدا کردن اجزای آن، می توانید این کار را انجام بدهید. اما در استفاده از گریس، باید آن اجزا از هم جدا شوند.

 

بهتر است سطحی که روغن کاری شده است در معرض گرد و غبار و کثیفی قرار نگیرد. زیرا باعث چسبناک شدن و اصطکاک بیشتر می شود. در صورتی که می خواهید سطحی تمیز نگه داشته شود نباید از روغن کاری استفاده کرد زیرا روغن گرانروی کمی دارد و در نتیجه تمایل به چکه کردن دارد. هنگامی که سطح در معرض آب یا هر چیزی است که می تواند روغن را بشوید، از آن استفاده نکنید، زیرا خیلی دوام نخواهد داشت.

 

مواد افزودنی رایج شامل آنتی اکسیدان ها، برای جلوگیری از اکسید شدن روغن، بازدارنده های خوردگی برای جلوگیری از خوردگی قطعات و مواد شوینده برای جلوگیری از کف کردن رسوبات است. تصفیه این زنجیرهای طولانی به سختی از بین سطوح انجام می شود و باعث می شود روغن ها به عنوان یک مانع لغزنده بین آنها مفید واقع شوند. وزن روغن توسط ویسکوزیته (گرانروی) آن تعیین می شود. هرچه تعداد کمتر باشد، روغن شل تر و به راحتی حرکت می کند.

 

آشنایی با گریس و کاربردهای آن

 

گریس

گریس ها با استفاده از روغن و مخلوط کردن با مواد غلیظ کننده تهیه می شوند.  

 

از گریس ها بیشتر در چرخ دنده ها، بلبرینگ ها، زنجیرها و اتصالات استفاده می شود. سه نوع گریس وجود دارد یعنی گریس سفید لیتیوم، گریس دریایی و گریس سیلیکون. گریس ها دامنه وسیعی از دما ، سرعت و بار را پوشش می دهند.

 

در صورت نیاز به روغن کاری برای ماندگاری و چسبیدن به سطح برای مدت طولانی و هنگامی که می خواهید محتویاتی مانند آب و گرد و غبار را از بین ببرید، می توان از گریس استفاده کرد. این موارد همچنین می توانند در مواقعی که به ندرت از دستگاه استفاده می کنید استفاده شوند، به همین دلیل ممکن است روغن کاری آن را فراموش کنید.

 

گریس ها در صورت داشتن مکانیزم های ریز یا سریع، که در آن گریس غلیظ مقاومت زیادی ایجاد می کند، مناسب نیستند. هنگامی که سرعت نمی خواهید از آنها استفاده کنید.

هنگام حرکت قطعات، گریس به اطراف آن حرکت می کند، بنابراین اگر می خواهید وسیله ای تمیز بماند استفاده از گریس گزینه ی مناسبی نیست.

 

گریس ها همچنین ممکن است حاوی ذرات روانکاری اضافی مانند گرافیت، دی سولفید مولیبدن یا پلی تترا فلورو اتیلن (تفلون) باشند.

 

گریس ها علاوه بر خاصیت روانکاری روغن ها خاصیت چسبندگی دارندکه باعث می شود روان کننده بهتر به سطح بچسبد. گریس ها همچنین می توانند به عنوان مانعی عمل کنند و از سطوح در برابر آلودگی هایی که باعث خوردگی و صدمه به آنها می شوند محافظت می کنند. مانند روغن ها، گریس ها می توانند از طیف وسیعی از قوام باشند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------