ویژگی ها و دو نژاد محبوب عقابعقاب,ویژگیهای عقاب,شاهين سانان,گونه های عقاب,عقاب طلايي,

ویژگی ها و دو نژاد محبوب عقاب
عقاب ها پرندگاني از راسته شاهين سانان و خانواده قوشيان مي باشند از بزرگ ترين و نيرومند ترين پرندگان جهان هستند و قدرت شکارگري بسياري دارند.

معمولا انسان گريزند و بندرت به آدمي حمله ور مي شوند. طول آن ها از نوک منقار تا انتهاي دم معمولا 76 تا 89 سانتي متر و بال هايشان حدود 2 متر بلندي دارد. وزنشان بين 3 تا 6 کيلوگرم مي باشد.
طول عمر معمولا بين 25 تا 35 سال البته گاهي تا 45 سال هم عمر کرده اند. قلمروشان بين 50 تا 170 کيلومتر پيش بيني شده و آشانه آن ها بر فراز بلندي ها و کوه هاي ناهموار و تقريبا دست نخورده توسط انسان مي باشد.

عقاب,ویژگیهای عقاب,شاهين سانان,گونه های عقاب,عقاب طلايي,

عقاب طلايي
نام علمي : Aquila Chryseatos
 نام عمومي : Golden Eagle
داراي پرهاي طلايي و سر و پشت و گردنش تيره است و از دور سياه بنظر مي آيد و پاهايش پوشيده از پر است. اين گونه در ايران بين 2 رشته کو البرز و زاگرس و کوير هاي مرکزي زندگي مي کند و جنس ماده از نر جثه اش بزرگتر مي باشد. در 4 تا 5 سالگي بالغ مي شوند. نکته جالب اين است که عقاب طلايي تنها با يک جفت ديده مي شود و تک همسر است.
اين جانور براي شکار استراتژي هاي گوناگوني دارد و سرعت متوسط آن در حين پرواز 50 کيلومتر در ساعت ثبت گرديده ولي به هنگام فرود سرعت آن به 320 کيلومتر در ساعت مي رسد.آن ها در طول زندگي از چند لانه به طور چرخشي استفاده مي کنند و روزانه حدود 300 گرم گوشت مي خورند که عمدتا از پستانداران کوچک است و پرندگان انتخاب دوم آن ها مي باشد.
اهلی کردن و رفتن انسان به شکار با عقاب طلایی عقاب های طلایی به عنوان همرا در شکارها از قرون وسطی مورد استفاده قرار می گرفته شده اند. در آسیا، آن ها مورد استفاده برای شکار حیواناتی چونگوزن، بز کوهی و گرگ، بوده اند.

  عقاب سرطاس (سر سفيد)
نام علمي : Haliaeetus Leucocephalus
نام عمومي: Blod Eagle

عقاب,ویژگیهای عقاب,شاهين سانان,گونه های عقاب,عقاب طلايي,

از مشخصات اين گونه سينه و پشت قهوه اي و سياه است که دم و سر سفيد رنگ دارند و منقار آن ها زرد است. طول بدن از نوک منقار تا انتهاي دم به يک متر مي رسد. زيستگاه اصلي آن ها آمريکاي شمالي است و نهاد رسمي، ايالات متحده آمريکا مي باشند.
اين پرندگان از بال هاي بزرگ خود در هنگام جنگ استفاده اي نمي کنند و فقط با منقار و پنجه هاي قدرتمندشان حمله ور مي شوند. بال هاي بزرگشان به آن ها کمک مي کند که با صرف کردن کمترين انرژي پرواز کنند.

عقاب,ویژگیهای عقاب,شاهين سانان,گونه های عقاب,عقاب طلايي,

طول عمرشان حودودا 36 سال است و وزنشان بين 3 تا 7 کيلوگرم مي باشد. نقش دم بسيار با اهميت است و در هنگام پرواز و مانور هاي هوايي شيرجه زدن بسيار به آن ها کمک مي کند.
آن ها مانند بسياري از پرندگان شکاري در بالاي زنجيره غذايي قرار گرفته اند. ماهي حدودا 80% از رژيم غذايي آن ها را تشکيل مي دهد و تقريبا 4 دقيقه طول مي کشد تا يک ماهي به وزن 500 گرم را بخورند.
از ويژگي هاي منحصر به فرد اين عقاب ها اين است که شناگران بسيار ماهري هستند و براي صيد ماهي مي توانند وارد آب شده و شنا کنند.
از نظر تغذيه اي لازم نمي باشد که هر روز شکار کنند. آن ها وقت زيادي را براي استراحت صرف مي کنند زيرا هنگام حمله و شکار انرژي زيادي بايد داشته باشند.
 منابع: pug.ir

ماهنامه نسخه ؛ Wikipedia

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------