نکته هایی برای نگه داری گیاهان در فصل پاییز و زمستان 

نکته هایی برای نگهداری گل و گیاهان در فصل پاییز و زمستان

 

یکی از مشکلات و دغدغه بیشتر علاقمندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز و زمستان مراقبت از گلدان ها و گیاهان از گزند سرما و یخ زدن آن هاست.

 

در فصل زمستان طبیعی است که در شرایط غیر گلخانه ای گیاهان دارای رشد چندانی نباشند یا برای مثال برگ هایشان بریزد یا خشک شوند اما امر مهم این است که با آشنایی با چگونگی نگهداری از گیاهان در این فصول بتوانیم آنها را در خانه محفوظ و دکوراسیون را زیبا و با طراوت نگه داریم!

 

بعضی از گل ها مانند شمعدانی و کولانکولائه تا حدودی در مقابل سرما مقاوم هستند اما باید آنها را از جریانات سرد محافظت کنیم و به همین سبب قرارگیری در گوشه حیاط یا زیر درختان می تواند جای مناسبی برای نگه داشتن این قبیل گیاهان باشد. گل هایی مثل کولانکوئه برای آنکه در فصل بهار گلدهی داشته باشند بایستی در فصل زمستان به اندازه کافی از نور خورشید بهره مند گردند.

 

گل هایی مثل حسن یوسف در سرمای شدید خشک می شوند و به همین سبب داخل منزل و فضای سبز داخل منزل جایگاه مناسبی دارند. در دوره سرما از جذابیت برگ های حسن یوسف کاسته می شود اما جای نگرانی نیست با رسیدن فصل بهار و انتقال گلدان به مکان مناسب دوباره جذابیت خود را به دست خواهند آورد!

 

در دوره سرما از جذابیت برگ های حسن یوسف کاسته می شود

 

درباره نگهداری کاکتوس ها در فصل های سرد به یاد داشته باشید کاکتوس ها نیاز به آبیاری کمتری دارند و لازم است اگر در دکوراسیون فضای بیرونی و محوطه ها استفاده می شوند از بارش باران محفوظ بدارید و بیشتر خشک نگه دارید!

 

در زمستان کاکتوس ها نیاز به آبیاری کمتری دارند

 

ساقه های گل هایی مثل برگ بیدی بنفش نخل مرداب گل قلم زن ( در فضای باز ) در زمستان کاملا خشک می شود اما جای نگرانی نیست زیرا ریشه های این گیاهان زنده اند و برای اینکه در فصل بهار زیبایی کمال خود را به نمایش بگذارند به این تغییرات نیاز دارند تنها تا جایی که می توانید از ریشه های این قبیل گیاهان مراقبت کنید و مواظب باشید محل ریشه های این گیاهان عمل شخم زنی انجام نشود.

 

ساقه گل های برگ بیدی بنفش نخل مرداب گل قلم زن در زمستان کاملا خشک می شود

 

گیاهانی مثل گل ناز آفتابی و در زمستان کاملا خشک می شوند و برای داشتن گلدان این گل ها در سال جدید باید بذر این گیاه را جمع آوری کنید. یا اینکه از گلدان خشک شده تا فصل بهار مراقبت کنید. بذرهای به جا مانده در گلدان در فرصت مناسب رشد می کنند اما فراموش نکنید شما باید به این گلدان ها تا نزدیکی های  فصل بهار منظم آب بدهید!

 

چند نکته مهم و کاربردی در نگه داری گیاهان در فصل سرما !

از هرس کردن گیاهان تا اواخر زمستان بپرهیزید.

 از آبیاری زیاد گلدان ها اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه می شود.

 گل های خود را از جریانات سرد محفوظ بدارید.

 از کاشت، تعویض گلدان و یا خاک گلدان در بیشتر موارد در این فصول دوری کنید!

 مواظب گلدان های نزذیک بخاری باشید هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری برای بعضی از گل های آپارتمانی خطرناک می باشد.

 

منبع : decoboom.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------