آشنایی با کاشت بذر گل داوودیداوودی های امروزی هیبرید پیچیده ای هستند که اگر از بذر آنها به منظور تکثیر استفاده شود گلهایی با اشکال مختلف خواهیم داشت. تولید هیبرید تجاری جهت اصلاح داوودی، هنوز هم در آمریکا،آسیا و اروپا ادامه دارد. انتخاب آنها نه فقط بر مبنای شکل و رنگ گلها بلکه از لحاظ قدرت گلدهی در تمام فصول سال و کیفیت گلها پس از چیدن انجام می گیرد. گل داوودی به دو طريق در هواي آزاد و در گلخانه كشت مي شود كه هركدام از آنها را به صورت گلدانی و با هوای آزاد می توان پرورش داد.

 

آشنایی با کاشت بذر گل داوودی, طرز کاشت بذر گل داوودی

برای کاشت گل داوودی در فصل پاییز در هوای آزاد امکان پذیر است و احتیاجی به گلخانه ندارد

 

اگر بخواهيم از گل داوودی در پائيز استفاده كنيم، احتياج به گلخانه ندارد و كاشت و برداشت آن در زمين و هوای آزاد امكان پذير بوده و عمليات ازدياد هم در هوای آزاد صورت می گيرد و اگر بخواهيم در زمستان استفاده كنيم، كاشت و داشت آن احتياج به گلخانه دارد. بعضی از تهيه كنندگان گلهای داودی در سه ماهه اواخر پایيز و زمستان از پوشش نايلوني استفاده مي كنند كه البته اين موضوع به عوامل طبيعی و شرايط اقليمی مكان بستگی دارد.

 

گل داوودی را می توان اواخر تابستان تا پاییز، اواخر زمستان تا بهار کاشت. برای کاشت بذر ابتدا سینی نشا و یا بستر کشت را مخلوطی از خاک برگ + شن یا خاکبرگ + کوکوپیت + پرلیت و یا هر گونه خاک سبک دیگری که بتوان تهیه کرد فراهم کنید. بذر ها را با فاصله مناسب از یکدیگر کاشته و روی آن را لایه ای با ضخامت 5 میلیمتر می پوشانیم و بوسیله اسپری آب بستر کشت را مرطوب می کنیم دمای محیط را در حدود 18 تا 20 درجه تنظیم می کنیم. برای حفظ رطوبت خاک می توان از پوشش نایلونی رنگ روشن کمک گرفت. تا زمان جوانه زنی که در حدود 10 تا 14 روز طول می کشد رطوبت خاک را حفظ می کنیم. پس از جوانه زنی بذر ها پوشش پلاستیکی را حذف و سینی نشا را به مکانی با نور کافی و زیاد و ترجیحا تابش مستقیم نور خورشید قرار می دهیم. پس از رفع خطر سرما زدگی می توان گل ها را به محیط بیرون منتقل کرد.

 

اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل اقدام به کاشت بذر کنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین می روند )

 

کاشت بذر گل داوودی,نحوه کاشت بذر گل داوودی

گلدان گل داوودی را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد

 

در صورتی که قصد دارید گل داوودی را در فضای باز پرورش دهید مکانی آفتابی را برای کاشت انتخاب کرده، خاک مکان کاشت را بوسیله شخم زدن نرم کرده و سپس با کود پوسیده دامی و یا کمپوست تقویت کرده و در صورتیکه خاک از زهکش مناسب برخوردار نباشد (اصطلاحا خاک رسی باشد) با اضافه کردن مقداری شن به خاک به زهکش بهتر خاک کمک می کنیم. سپس گیاهان جوان را در فصله 20 تا 30 سانتیمتری از یکدیگر می کاریم و به مدت دو هفته نسبت به آبیاری روزانه اقدام می کنیم.

 

هرگاه گل داودی در حال رشد و نمو به حالت طبيعی رها شود، سر شاخه هايی زيادی از ساقه اصلی منشعب شده و در نتيجه تعداد گلها فراوان و اندازه هر گل كوچک خواهد شد بطوريكه از يک ساقه اصلی كه از ريشه خارج شده در حدود ده تا پانزده شاخه جديد به وجود آمده و حالت يك دسته گل را نمايان ميی سازد. برای داشتن يك گل بزرگ توپی كافی است ساقه گل را مرتبا هرس نمايید. (در هر مرتبه از هرس حدود یک سوم از طول ساقه کوتاه شود)

 

منبع : nargil.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------