نحوه پرورش کرفس؛ گیاهی که به سبزی خوشمزه تبدیل شدبا شرایط محیطی کاشت کرفس, روش کاشت کرفس, کاشت کرفس با بذر

کرفس گیاهی با فواید بسیار

 

با شرایط محیطی مورد نیاز، کاشت و پرورش کرفس آشنا شوید

به طور کلی کاشت کرفس به عنوان چالش نهایی باغبانی و کاشت سبزیجات در نظر گرفته می شود. فصل رشد این گیاه بسیار طولانی است. اما تحمل بسیار کمی برای گرما و سرما دارد. تفاوت زیادی در عطر و طعم بین کرفس خانگی و گلخانه ای وجود ندارد بنابراین اکثر باغداران یک گیاه کرفس را صرفاً برای چالش پرورش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین روش کاشت کرفس در باغ خود ادامه مطلب را بخوانید.

کرفس یک دوسالانه مقاوم است که به صورت سالانه کاشته می شود. دارای یک گل رز از ساقه های 12 تا 18 اینچی (30-45 سانتی متر) است که روی آن برگ های تقسیم شده قرار دارد. کرفس به دلیل ساقه ، برگ و دانه های آن کاشته می شود.

 

اطلاعات لازم پیش از کاشت کرفس

در ادامه به نکاتی که پیش از کاشت کرفس باید بدانید اشاره می کنیم:

 

محیط مناسب کاشت کرفس

کرفس را در خاکی با رطوبت و غنی از کمپوست پرورش دهید که مرز آن مرطوب است. کرفس خاک با pH بین 5.8 تا 6.8 را ترجیح می دهد. کرفس تحمل کمی در برابر گرما دارد و مکانی سرد و ابری را که در آن دمای رشد بین 60 درجه فارنهایت و 70 درجه فارنهایت (15-21 درجه سانتیگراد) است برای آن بهتر است.

 

زمان کاشت کرفس

کرفس یک گیاه مناسب آب و هوای خنک است و برای رشد خود به 16 هفته هوا خنک نیاز دارد. 8 تا 10 هفته قبل از آخرین سرما در بهار ، دانه کرفس را در داخل خانه شروع کنید. پیوندها را در باغچه 2 تا 3 هفته قبل از میانگین آخرین تاریخ سرما زمانی که نهال ها 5 تا 6 برگ دارند تنظیم کنید. (برای به تأخیر انداختن زمان پیوند و رشد آهسته ، نهال ها را به طول  اینچ (6.6 سانتی متر) برش دهید و اجازه دهید رشد کنند.)

 

هوای سرد مانند هوای گرم مانع رشد می شود. دمای زیر 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) برای بیش از 12 ساعت ممکن است باعث خشک شدن کرفس شود.

 

روش و عمق کاشت کرفس

بذر کرفس را به عمق ¼ تا ½ اینچ بفشارید ، با فاصله 6 تا 10 اینچ (15-25 سانتی متر). ردیف های فضا 24 اینچ (61 سانتی متر) از هم فاصله دارند. نهال های پیوندی در داخل منزل و به داخل ترانشه هایی با عمق 3 تا 4 اینچ (10/7 - 10 سانتی متر) با فاصله 6 تا 10 اینچ 25-25 سانتی متر) از یکدیگر شروع کنید.

 

همانطور که گیاهان خاک را در اطراف ساقه ها جمع می کنند تا آنها را سفید کنند. کرفس خود را در بلوک های 6 تا 12 اینچ (15-30 سانتی متر) از هم بکارید. کاشت نزدیک باعث عملکرد بالاتر اما ساقه های باریک تر خواهد شد. در مناطقی با بهار و تابستانی خنک ، کرفس را در اوایل بهار بکارید.

در مناطقی که در بهار و تابستان گرم هستند، کرفس را در اواخر تابستان برای برداشت در اواخر پاییز یا اوایل زمستان بکارید.

 

گیاهان مناسب برای کاشت همراه کرفس

گیاهانی از قبیل کاهو ، اسفناج ، نخود فرنگی انگلیسی و دیگر گیاهان از این دست با کرفس همزیستی مسالمت آمیز دارند و لذا برای کاشته شدن همراه کرفس بسیار مناسب به شمار می روند. اما در هنگام کاشت کرفس حتما باید حواستان باشد که از کاشت گیاهانی مانندکدو تنبل ، خیار و کدو به شدت اجتناب کنید.

 

گلدان پرورش کرفس

کرفس را می توانید در یک گلدان 8 اینچی (معادل 20 سانتی متر) پرورش دهید. کرفس را در مراکز 10 اینچی در ظروف بزرگ تنظیم کنید. برای سفید کردن کرفس در ظرف ، کاغذ یا استوانه های مقوایی را در اطراف ساقه ها ببندید.

 

شروع کار کاشت کرفس: بذر کرفس

از آنجا که یک گیاه کرفس دارای یک مرحله بلوغ طولانی است؛ لازم است حداقل هشت تا ده هفته قبل از آخرین تاریخ سرما برای منطقه خود بذر کرفس را در داخل خانه شروع کنید. کاشت بذر کرفس بسیار حساس و مشکل است.

 

سعی کنید آنها را با شن مخلوط کنید و سپس مخلوط دانه شن و ماسه را روی خاک گلدان بپاشید. بذرها را فقط با کمی خاک بپوشانید. بهتر است که بذر کرفس سطحی کاشته شود. وقتی دانه های کرفس جوانه زدند و به اندازه کافی بزرگ شدند ، یا نهال را نازک کنید یا آنها را در گلدان های خود بیرون بیاورید.

 

کاشت کرفس

هنگامی که دمای خارج از منزل به طور مداوم بالای 50 درجه فارنهایت باشد (10 درجه سانتیگراد) ، می توانید کرفس خود را در باغ خود بکارید. به یاد داشته باشید که کرفس بسیار به دما حساس است ، بنابراین خیلی زود آن را نکارید در غیر این صورت گیاه کرفس را خراب یا ضعیف می کنید.

 

کرفس خود را در جایی که شش ساعت آفتاب می گیرد ، بکارید ، اما ترجیحاً جایی را برای کاشت کرفس انتخاب کنید که گیاه کرفس در گرم ترین ساعات روز در سایه باشد. خاک مناسب کاشت کرفس همچنین ، اطمینان حاصل کنید که کرفس در جایی که می روید ، خاک غنی داشته باشد. کرفس برای رشد خوب به مواد مغذی زیادی احتیاج دارد.

 

روش کاشت کرفس, کاشت کرفس با بذر, بذر کرفس

نهال زیبای کرفس

 

اگر در باغ خود کرفس پرورش می دهید؛ باید بدانید که یک گیاه کرفس در حال رشد به آب زیادی احتیاج دارد. حتماً خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید و آبیاری آنها را فراموش نکنید. کرفس به هیچ وجه کم آبی و خشکسالی را تحمل نمی کند.

اگر زمین به طور مداوم مرطوب نباشد ، بر طعم کرفس تأثیر منفی می گذارد.همچنین برای تأمین نیازهای مغذی گیاه کرفس باید مرتباً کوددهی کنید.

 

مراقبت از گیاه کرفس

در ادامه به  بررسی نکات مهم در مراقبت از کرفس می پردازیم.

 

آب و تغذیه ی کرفس:

همان طور که پیش تر هم ذکر کردیم در تمام مراحل رشد کرفس را به خوبی آبیاری کنید. کمبود آب باعث کندی رشد ، رشته ای شدن ساقه ها و تشویق گیاهان برای ارسال ساقه های گل می شود.

 

کرفس یک گیاه سنگین است. كمپوست قدیمی را قبل از كاشت به بسترِ كاشت اضافه كنید و كمپوست گیاهان دیگر را در اواسط دوران نگهداری از کرفس به خاک اضافه كنید. کشت را کم عمق نگه دارید تا به ریشه آسیب نرساند.

کرفس را سفید کنید تا عطر و طعم شیرین آن را افزایش داده و ساقه ها را نرم کند. کرفس که سفید نباشد می تواند طعم تلخی داشته باشد.

 

سفید کردن با پوشاندن ساقه ها با خاک ، کاه و یا استوانه های کاغذی که در قسمت بالای ساقه ها قرار گرفته اند محافظت می شود تا از آفتاب در امان بمانند و این باعث ترغیب به تولید کلروفیل و سبز شدن آنها می شود.کرفس را 10 تا 14 روز قبل از برداشت سفید کنید. کرفس که بعد از رسیدن خیلی در خاک بماند ، ضخیم خواهد شد و ممکن است پوسیده شود.

 

آفات کرفس:

کرفس معمولاً با مشکل جدی آفت روبرو نمی شود اما می تواند توسط حلزون های برگ کرفس مورد حمله قرار گیرد (در هنگام سفید کردن). بستر های کاشت کرفس را عاری از علف های هرز نگه دارید تا از رقابت برای رطوبت و مواد مغذی جلوگیری کنید.

 

فوت و فن کاشت کرفس, کاشت کرفس در خانه, خاک مناسب کاشت کرفس

کرفس باید حتما در خاک حاصلخیز کاشته شود

 

بیماری های کرفس:

پوسیدگی و آفت زدگی می تواند به کرفس آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که منیزیم و کلسیم کافی در خاک وجود دارد تا از بروز این بیماری ها جلوگیری کند.

 

برداشت و ذخیره کرفس

پس از کاشت و نگهداری، وقتی کرفس برسد، نویت به برداشت و ذخیره کرفس می رسد.

 

برداشت کرفس:

زمان کاشت تا برداشت از پیوند 100 تا 130 روز و از بذر حدود 20 روز بیشتر است. یک ردیف 10 فوتی (3 متر) باید حدود 20 راس کرفس بدست آورد. قبل از اولین سرمای سخت وقتی که قطر سر در پایه حدود 2 تا 3 اینچ (5-7/6 سانتی متر) است ، برداشت را شروع کنید. گیاه را در سطح خاک یا کمی پایین تر از آن ببرید.

 

ذخیره و نگهداری کرفس:

کرفس تا دو هفته در یخچال نگهداری می شود. برگ های بریده شده برای استفاده به عنوان یک گیاه تا یک هفته در یخچال نگهداری می شوند. کرفس را می توان خشک ، کنسرو و منجمد کرد. از بذرها می توان به عنوان گیاه دارویی استفاده کرد.

 

بذر کرفس, نحوه پرورش کرفس, کاشت کرفس در گلدان

کرفس ها باید بعد از رسیدن به موقع برداشت شوند

 

فواید کرفس

برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که عصاره های کرفس نیز می توانند به جلوگیری از موارد زیر کمک کنند:

بیماری کبد و زردی

انسداد مجاری ادراری

نقرس

اختلالات روماتیسمی

علاوه بر این ، مردم از دانه های کرفس برای درمان موارد زیر استفاده می کنند:

برونشیت

آسم

پسوریازیس و سایر اختلالات پوستی

استفراغ

تب

با این حال ، تأیید این مزایای بالقوه کرفس و دانه های کرفس نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

 

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که کرفس موجود در فروشگاه های مواد غذایی سبک تر و بزرگتر از کرفس خانگی است؛ زیرا انواع تجاری آن در گلخانه ها رشد می کند و یا در برابر آفتاب محافظت می شود. آنها اغلب حشره کش ها و آفت کش ها را نیز تحمل می کنند. ساقه های کرفس را می توان منجمد کرده و در فریزر نگهداری کرد.

 

کافی است ساقه ها را به قطعات نیم اینچی برش داده و در کیسه های فریزر نگهداری کنید. رومیان باستان اعتقاد داشتند که کرفس قدرت بهبودی دارد ، به ویژه هنگامی که صحبت از سردرد می شود.

آیا کاشت کرفس کثیف یا خسته کننده به نظر می رسد؟ خب، ممکن است از کشف اینکه کرفس فواید زیادی دارد بسیار خوشحال شوید. 

 

گردآوری: گروه علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------