آشنایی با 8 حیوان دریایی سمی و راههای درمان سم آن هاهیچ چیز نمی تواند یک روز سرگرم کننده را در ساحل خراب کند مانند اینکه در اثر چیزی که در آب پنهان شده، درگیر شوید، بنابراین همیشه برای کمک کردن آماده شوید. همه نوع جانور دریایی می تواند شما را نیش بزند، اما روش های مختلفی برای درمان این زخم ها وجود دارد که در درجه اول به شدت آسیبی که به شما زده است بستگی دارد.

 

ما در همیشه می خواهیم شما آماده باشید تا بتوانید از وقت خود در زیر آفتاب لذت ببرید! به همین دلیل لیستی از جانوران را گردآوری کرده ایم که می توانند شما را به همراه دستورالعمل هایی که در صورت وقوع چه کارهایی باید انجام دهید، جمع آوری کنید فراموش نکنید که ویژگی پاداش ما را که یکی از شگفت آورترین حیوانات زمین است که دارای نیش قدرتمند است، بررسی کنید.

 

1. مرد جنگ پرتغالی

مرد جنگ پرتغال موجودی پیچیده ای است که در اقیانوس اطلس، هند و اقیانوس آرام یافت می شود. در حقیقت موجودی مجرد نیست، بلکه یک "ارگانیسم استعماری" است که از حیوانات و پولیپ های مختلفی تشکیل شده است که به تنهایی نمی توانند زنده بمانند. این ماده از طریق شاخک های خود سمی را به قربانیان خود تزریق می کند، و قربانی را از درد قفسه سینه، مشکل در تنفس و حتی مرگ رنج می برد.

 

زیستگاه: اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و اقیانوس آرام

 

درمان: با گذشت سالها، بسیاری از "داروهای خانگی" وجود داشته اند که افراد برای درمان نیش از الکل، آب دریا و کرم اصلاح کننده از ادرار و جوش شیرین استفاده می کردند. با این حال، یک مطالعه جدید ادعا می کند که استفاده از گرما و سرکه بر روی زخم بهترین گزینه است. در صورت بروز اورژانس سعی کنید با خدمات پزشکی تماس بگیرید.

 

مرد جنگ پرتغال موجودی است که در اقیانوس اطلس، هند و اقیانوس آرام یافت می شود

 

2. چتر دریایی

بر خلاف مرد جنگ پرتغالی، چتر دریایی ارگانیسم مفرد است. این حیوانات دریایی معمولاً در اقیانوس شنا می کنند، اما بعضی از آنها توسط ساقه ها لنگر انداخته شده اند. شاخک های آنها دارای سلول های سمی میکروسکوپی هستند که به طور معمول برای گرفتن طعمه یا به عنوان دفاع استفاده می شوند. به طور معمول، نیش باعث درد و قرمزی می شود. در موارد جدی تر، نیش آنها می تواند باعث بیماری های جدی و حتی مرگ شود.

 

زیستگاه: در سراسر جهان، از آبهای سطحی تا اعماق اقیانوس

 

درمان: همانطور که در بالا ذکر شد، ادرار یک روش درمانی رایج برای این نیش ها است، اما این فقط داستان یک همسر قدیمی است. مشابه نحوه برخورد شما با نیش مرد جنگ پرتغالی، سرکه و گرما بهترین گزینه های درمانی هستند. شما همچنین باید مطمئن شوید که هر شاخک را با موچین جدا کنید، نه با خلال کردن آنها. همچنین سعی کنید چتر دریایی را شناسایی کنید. چتر دریایی شیر گاو، چتر دریایی گزنه دریایی و چتر دریایی جعبه می تواند صدمات جدی را با نیش خود وارد کند، بنابراین سعی کنید هر چه سریعتر به درمان های پزشکی بپردازید.

 

چتر دریایی بر خلاف مرد جنگ پرتغالی، ارگانیسم مفرد است

 

3. شقایق دریایی

با وجود به نظر رسیدن گیاهان، شقایق های دریایی در واقع حیواناتی هستند. آنها با داشتن سلول های حاوی سمیت سلولی، از طریق انفجار سلولی، سموم و ترکیبی از سموم و نوروتوکسین ها را به قربانیان خود تزریق می کنند. به طور معمول، شقایق های دریایی به انسان حمله نمی کنند اما در موارد نادری اتفاق افتاده است، و انسان نیز توسط شقایق های دریایی که در ساحل شسته شده اند، گیر افتاده است. در موارد جدی، زهر می تواند باعث مرگ شود.

 

زیستگاه: اقیانوس هند و اقیانوس آرام

 

درمان: درمان زخم بستگی به این دارد که چه نوع شقایق دریایی شما را درگیر کرده است، تعداد سموم تزریق شده و نحوه واکنش فرد به آن بستگی دارد. به طور کلی، ستون فقرات نیاز به خارج شدن دارند که با آب دریا قابل درمان است. زخم نیز باید تمیز شود. مشابه زخم های چتر دریایی، سرکه می تواند درد را درمان کند. برای کاهش درد ممکن است به آنتی بیوتیک های موضعی و مسکن ها نیاز باشد. در موارد جدی، تر باید با خدمات پزشکی تماس بگیرند.

 

درمان زخم بستگی به این دارد که چه نوع شقایق دریایی شما را درگیر کرده است

 

4. استینگری

Stingrays نوعی پرتوهای دریایی است که به کوسه ها نزدیک است. آنها معمولاً به انسان حمله نمی کنند، اما می توانند وقتی تحریک شوند، مانند آنها گام بردارند. بر خلاف موجودات که قبلاً گفته شد، آنها به جای شاخک ها با تیغ نخاعی حمله می کنند. آنها به طور عادی برای انسان کشنده نیستند، اما موارد معدودی گزارش شده است که مهمترین آنها مرگ استیوای ایروین، محافظه کار و شخصیت تلویزیونی استرالیا در سال 2016 است.

 

زیستگاه: در سراسر جهان، به ویژه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری

 

درمان: به طور معمول، نیش استیگرای در صورت لمس یک منطقه حیاتی تنها کشنده است. در موارد جدی تر، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن میله حیوان یا "استینگر" که در حین حمله با استفاده از موچین جدا می شود، لازم باشد. منطقه را تمیز کنید اما آن را ببندید یا آن را با بخیه نپوشانید. برای جلوگیری از خونریزی می توان از فشار استفاده کرد و آنتی بیوتیک ها می توانند به درمان درد و عفونت کمک کنند. در موارد بیشتر، صدمات جدی باید با خدمات پزشکی درمان شود.

 

نیش استیگرای در صورت لمس یک منطقه حیاتی تنها کشنده است

 

5- خارپشت دریایی

جوجه های دریایی حیوانات سنبله ای هستند که با شکارچیان زیادی مانند موج های دریایی، مارماهی گرگ و حتی ستاره های دریایی روبرو هستند، بنابراین معقول است که آنها از سنبله های خود برای محافظت از خود استفاده می کنند. در حال حاضر در سراسر جهان، برخی از آنها همچنین سموم، به ویژه جوجه های دریایی از مناطق گرمسیری را تولید می کنند.

 

زیستگاه: در سراسر جهان، به ویژه در کنار دریا

 

درمان: جوجه های دریایی می توانند قربانیان خود را با بدون زهر سوراخ کنند و نیش آنها بسته به نوع آن از نظر شدت متفاوت است. سنبله ها را با موچین بردارید یا ناحیه را با تیغ بریزید. مشابه موارد فوق، می توان از سرکه برای درمان درد و همچنین آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

 

خارپشت دریایی در سراسر جهان، به ویژه در کنار دریا زندگی می کنند

 

6. شیر ماهی

ماهی شیر ماهی با نام های زیادی مانند "گورفریش" یا "بوقلمون" می رود و به دلیل اشعه متمایز سمی باله شناخته شده است. سم آنها برای انسان خطرناک است و باعث تب، استفراغ، سوزش قلب، نارسایی قلبی و حتی مرگ می شود. اگرچه به ندرت برای بزرگسالان کشنده است، به ویژه برای کودکان، سالمندان، مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف و افرادی که آلرژی به سم دارند خطرناک است.

 

زیستگاه: اقیانوس اطلس ، دریای کارائیب و دریای مدیترانه

 

درمان: به طور معمول، ناحیه آسیب دیده باید به سرعت در آب گرم غوطه ور شود که پروتئین های موجود در سم را تجزیه می کند، درد و علائم را کاهش می دهد. دمای توصیه شده از 110ºF تا 115ºF است. استفاده از آب گرم می تواند خطر سوختن قربانی را به همراه داشته باشد. در صورت بروز واکنش آلرژیک باید با خدمات پزشکی تماس گرفته شود.

 

سم شیرماهی خطرناک است و باعث تب، استفراغ، سوزش قلب، نارسایی قلبی و حتی مرگ می شود

 

7. مرجان های آتش

با وجود این نام، مرجان آتش حتی مرجان واقعی نیست - آنها حیواناتی هستند که از نزدیک با چتر دریایی در ارتباط هستند. درواقع برقراری ارتباط با مرجان های آتش، غواصان کاملاً معمول است. در صورت تماس، قربانی احساس درد سوزش ناشی از ترشحات سمی می کند که در خارج موجودات موجود است. در موارد نادر، زهر می تواند باعث سمیت سیستمیک شود.

 

زیستگاه: اقیانوس های هند، اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس و همچنین دریای کارائیب

 

درمان: آب شور معمولاً برای تمیز کردن زخم ناشی از زهر مرجان آتش استفاده می شود. همچنین از سرکه برای درمان سم می توان استفاده کرد. از بین بردن ترشحات، استفاده از موچین یا نوار، داشتن زخم با الکل یا اسید بسیار مهم است. از کرم هیدروکورتیزون نیز می توان برای درمان هرگونه خارش استفاده کرد. اگر قربانی دارای حساسیت نسبت به زهر یا شرایط شدید دیگری است، با خدمات پزشکی تماس بگیرید.

 

آب شور معمولاً برای تمیز کردن زخم ناشی از زهر مرجان آتش استفاده می شود

 

8. جایزه: Platypus

از نظر فنی نیمه قیمتی تر از دریایی ، پلاستیک حیوان وحشی است. به نظر می رسد مانند یک صلیب بین اردک و یک تاور. این یک پستاندار است، اما ماده تخم می گذارد و هیچ نوک پستان ندارد و شیر را برای تغذیه جوان خود شیر می دهد. اما پولیپ نر دارای چرخش های مسموم بر روی مچ پا است. نرها به طور معمول از آن برای مبارزه با رقبا در فصل جفت گیری استفاده می کنند، اما شناخته شده است که در صورت تحریک به انسان حمله می کنند.

 

زیستگاه: رودخانه ها و نهرهای استرالیا

 

درمان: به طور کلی، سم پلاستیک برای انسان کشنده نیست و هرگز موردی گزارش نشده است که فردی در اثر ابتلا به مضرات مرده باشد. جالب اینجاست که مورفین قادر به درمان این درد نیست، زیرا پزشکان اغلب مجبور به درمان قربانیان با تزریق بی حسی موضعی هستند. از طرف دیگر دانشمندان معتقدند که می توانند از همین سم برای درمان دیابت در انسان استفاده کنند.

 

نرها به طور معمول از پلاستیک برای مبارزه با رقبا در فصل جفت گیری استفاده می کنند

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------