عوارض ورزش زیاد از حد طبیعیورزش زیاد از حد طبیعی عوارض دارد

 

به طور میانگین اکثر بزرگسالان به 150 دقیقه ورزش هوازی سبک یا 75 دقیقه ورزش هوازی سخت در طول هفته نیاز دارند. اگر نمی توانید ساعات ورزش خودتان را در طول یک هفته محاسبه کنید، آن را به صورت روزانه در نظر بگیرید. در این صورت شما باید 5 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقیقه ورزش کنید. البته اگر هدف شما از ورزش کردن کاهش وزن است، می توانید این مقدار را تا حدودی افزایش دهید.

 

در مورد ورزش های سنگین هم، 3 روز در هفته کافی است در غیر این صورت بدن شما زمان کافی برای استراحت نداشته و قدرت خود را به مرور از دست می دهد.

  

این که هر کسی به چه مقدار ورزش در هفته نیاز دارد، برای هر فردی متفاوت است. اما کارشناسان با توجه به علائمی که در بدن هر فرد دیده می شود، میزان کافی ورزش را مشخص و از انجام بیش از حد آن شما را منع می کنند. بنابراین اگر علائمی را که در ادامه مطلب برایتان آورده ایم، در بدن خود مشاهده کردید، بدانید که بیش از حد از بدن تان کار می کشید. 

 

نشانه های ورزش کردن زیاد از حد 

فرد مثل قبل بازدهی ندارد

احساس سنگینی در دست وپا

عصبانیت

نوشیدن آب زیاد

بالارفتن مصرف محصولات کاهش وزن یا عضله ساز

  

عوارض ورزش زیاد

 

دوره بهبود و ریکاوری بدنتان طولانی می شود 

کاملا واضح است اگر نتوانید نفس خود را نگه دارید واحساس کمبود انرژی ... کنید یعنی خیلی ورزش کرده اید و لازم است آن را کم کنید همچنین وقتی بعد از تمرین درد دارید و بیشتر از 2 لیتر آب می خورید و احساس تشنگی می کنید نیازمند توجه بیشتر هستید و باید میزان ورزش را کم کنید.

 

دهیتراته شدن بدن 

این که در طول ورزش چه مقدار از آب بدن تان را از دست می دهید، بستگی به نوع ورزش شما دارد. شما در طول ورزش عرق می کنید، به همین دلیل برای حفظ عملکرد قسمت های مختلف بدن، باید آب فراوان بنوشید تا جبران کم آبی بدن تان را بکند. نه تنها در طول ورزش، بلکه قبل از آن نیز باید به مقدار کافی آب بنوشید. اگر هم در طول ورزش با علائمی مانند سرگیجه، حالت تهوع، سردرد یا گرفتگی عضلات مواجه شدید، هر چه سریع تر ورزش را رها کنید.

 

این که هر کسی به چه مقدار ورزش در هفته نیاز دارد، برای هر فردی متفاوت است

 

ضربان قلب تان صبح ها بالا می رود

صبح ها بالا میرود وقتی زیاد ورزش کنید ضربان قلب تغییر می کند ضربان قلب را درزمان استراحت و قبل از اینکه از خواب بیدار شوید چک کنید اگر درساعات اولیه روز بالاتر باشد نشانه ورزش کردن زیاد است وبدن انطور که باید بهبود پیدا نمی کند.

  

از بین رفتن ماهیچه ها 

شاید هدف شما از باشگاه رفتن، عضله سازی باشد اما آیا می دانید که فشار بیش از حد به بدن، به جای این که ماهیچه های شما را تقویت کند، آن را می سوزاند؟ افرادی که ورزش های سنگین می کنند، باید به بدن شان استراحت بدهند، در غیر این صورت بدن انرژی و توان خود را به ندرت از دست می دهد. در واقع فشارهای بیشتر، از حجم ماهیچه ها کاسته و حتی موجب کاهش وزن نیز می شود. به همین دلیل هر از چند گاهی، چند روز به بدن تان استراحت دهید تا انرژی لازم را برای ادامه برنامه هایتان به دست آورد.

  

داشتن خواب سخت و بی کیفیت از نشانه و عوارض ورزش زیاد

بی خوابی یکی از مشکلات رایج افرادی است که زیاد ورزش می کنند چون بدن هنگام تمرین زیاد هورمون استرس زیادی ترشح می کندوباعث می شود حتی وقتی خسته اید به سختی بخوابید.

  

کاهش اشتها 

شاید از نظر شما کاهش اشتها چیز خوبی باشد اما در حقیقت اینگونه نیست، به خصوص زمانی که بدن شما برای ریکاوری بعد از ورزش، به آن احتیاج دارد. افرادی که ورزش های سنگین می کنند، بنابه دلایلی از کاهش اشتها رنج می برند که این موضوع در دراز مدت به ماهیچه ها و بافت های بدن آسیب می رساند و تمام زحماتی که کشیده اند را هدر می دهد. بنابراین از کاهش اشتهایتان خوشحال نباشید و به بدن تان، که احتیاج به انرژی دارد، رسیدگی کنید.

 

احساس درد زیاد و همیشگی شما را آزار می دهد

وقتی بخشی از بدن حتی هنگام استراحت  آسیب ببیند باید از ورزش کردن صرف نظر کنید کاملا طبیعی است که بعد از ورزش های طاقت فرسا، طولانی ، پی در پی دچار گرفتگی عضلات ، اسپاسم شوید.

  

احساس خستگی از نشانه و عوارض ورزش زیاد

گذشته از خستگی زیاد در اثر ورزش زیاد ممکن است احساس کمبود انرژی در انجام فعالیت های روزمره ( کار ، مطالعه، بازی با کودکان، پخت وپز ) بکنید و اگر در تمرکز و بخاطرسپردن چیزی مشکل دارید به دلیل این است که مدت زیادی را در باشگاه به سر میبرید.

  

ضعف سیستم ایمنی بدن 

شما برای سلامتی تان ورزش می کنید اما همین ورزش گاهی سلامتی را از شما می گیرد. به عنوان مثال یکی از عوارض زیاد ورزش کردن ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است که خود منجر به بیماری های مختلف و عفونت ها می شود. اگرچه ورزش های متعادل و منظم سیستم ایمنی بدن شما را بالا می برد، ولی افراط در آن، آن را ضعیف خواهد کرد.

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------