تقویت هوش و حافظه با انواع ورزش های فکریتقویت هوش با ورزش های فکری , ورزش فکری و جسمی , مزایای ورزش های فکری

ورزش های فکری یکی از بهترین روش ها برای تقویت هوش و حافظه است

 

انواع ورزش های فکری جذاب و سرگرم کننده 

یکی از بهترین روش هایی که می توانید با استفاده از آن هوش و حافظه خود را تقویت کنید، انجام ورزشهای فکری است. ممکن است شما هم به این فکر کنید که ورزش های فکری برای سرگرم کردن کودکان است و برای بزرگسالان فوایدی در پی نخواهد داشت، در حالی که اینگونه نیست و ما کمی جلوتر به مزایای بی نظیر آن اشاره خواهیم کرد. همراه ما باشید.

ورزشهای فکری چه مزایایی دارد؟

هنگامی که سرگرم بازیهای فکری می شوید، ناخودآگاه برای اینکه رقیب خود را شکست دهید، از مغز و عملکرد آن کمک خواهید گرفت. در واقع این بازی ها باعث برنامه ریزی در ذهن شما می شود و حافظه شما را به گونه ای درگیر خواهند کرد که به شکست دادن حریفتان به شما کمک کند.

 

بنابراین می توان گفت هنگام انجام بازی ها یا ورزش های فکری مزایایی همچون تقویت قدرت تفکر ، تقویت مهارت های شناختی و بهبود حافظه برای شما در پی خواهد داشت. مهارت شناختی همان چیزی است که به شما کمک می کند بهترین تصمیم را در سریع ترین زمان ممکن بگیرید.

 

هنگام که مغز و ذهن خود را به این شکل درگیری می کنید علاوه بر این فوایدی که برای شما دارد ، از پیری و اختلالات حافظه جلوگیری خواهد کرد.

با این وجود متوجه شده اید که چنین بازی هایی چگونه می توانند باعث تقویت حافظه و عملکرد فکری شما شوند.

 

این مزایا که نام بردیم فقط برای بزرگسالان نیست و حتی برای کودکان نیز موثر است. حتی مهم است بدانید این مزایا برای کودکان بیشتر از بزرگسالان است و تمرین دادن ذهنی به کودکان می تواند فواید همچون افزایش سرعت تفکر ، افزایش سطح تمرکز ، افزایش سرعت انتقال و افزایش مهارت استقلال و برنامه ریزی را علاوه بر مواردی که ذکر کردیم به دنبال دارد.

 

انواع ورزشهای فکری

 

 تقویت عملکرد های ذهنی با ورزش های فکری ,ورزش های فکری , انواع ورزش های فکری

انواع ورزش های فکری، در دسته های مختلفی تقسیم می شوند

 

در یک دسته بندی کلی می توان ورزشهای فکری را به این 4 دسته تقسیم کرد: 

• بازی های رومیزی

• بازی هایی که با کارت انجام می شود

• بازی های تست هوش ، معما و ..

• بازی های ساختنی 

• بازی های رومیزی 

این بازی ها را احتمالا از نامشان می توانید تشخیص دهید. بازی هایی که روی میز انجام می شود مانند شطرنج ، تخته نرد، منچ و ..

 

بازی های کارتی 

بازی هایی که با استفاده از کارت بین 2 الی 4 نفر و یا حتی تعداد بیشتر انجام میشود مانند بازی مونوپولی یا سایر بازی های کارتی که احتمالا یکبار بازی کرده اید.

 

بازی های تست هوش و معمایی 

این نوع بازی ها همانطور که به درستی تشخیص داده اید با ذهن شما درگیری بیشتری دارد و چالش هایی را برایتان در پی دارد. برای مثال می توان به سودوکو اشاره کرد که می تواند علاوه بر اینکه شما را ساعت ها سرگرم کند ، هوش و حافظه شما را نیز تقویت کند.

 

بازی های ساختنی 

ورزش فکری شطرنج , ورزش فکری برای کودکان , ورزش فکری در خانه

بازی های ساختنی، یکی از انواع ورزش های فکری است

 

این نوع بازی ها که شامل پازل ، مدل و .. می شود شاید شما را نیز متقاعد کرده باشد که چنین بازی هایی مختص کودکان است و بزرگسالان نباید آن ها را انجام دهند، درحالی که چنین تفکری اشتباه است و این بازی ها نیز مانند سایر ورزشهای فکری برایتان مزایا هایی را خواهد داشت.

 

در ادامه به معرفی 7 ورزش فکری خواهیم پرداخت که انجام آن ها برای هر کس مفید است و باعث تقویت عملکرد های ذهنی میشود.

 

1. شطرنج

 بازی های فکری , ورزش فکری چیست , ورزش فکری شطرنج

شطرنج یکی از انواع ورزش های فکری که اغلب افراد با آن آشنایی دارند

 

شطرنج از جمله ورزش های فکری است که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد و می توان گفت چنان محبوب و فرار گیر است که مسابقات از سطح شهری شروع شده و تا سطح کشوری ادامه خواهد داشت. 

این ورزش یا بازی محبوب دارای اصول و قواعدی است که باید ان ها را بلد باشید. این بازی به دلیل اینکه شانس و احتمال در ان وجود ندارد تماما با ذهن درگیر است بسیار مفید و کارآمد است. 

 

ورزش شطرنج هنگامی که شروع می شود تقریبا راحت است اما رفته رفته ان چنان سخت می شود که ممکن است ساعت ها مشغول شوید تا رقیب خود را شکست دهید.

بازی شطرنج با چندین مهره و یک صفحه سیاه و سفید انجام می شود. هر کدام از مهره ها دارای حرکت خاص با ارزش های متفاوت هستند. در این بازی شما باید به گونه ای از مهره ها استفاده کنید که مهره شاه رقیب شما در حالت مات قرار گرفته و راه فراری نداشته باشد.

در شطرنج ممکن است بازی به تساوی ختم شود. در این حالت هیچ کدام از بازی کننده ها قادر به مات کردن مهره شاه یک دیگر نیستند.

 

هر کدام از مهره ها در این بازی دارای نماد متفاوت اند که تک تک حرکات آن ها باید روی کاغذ ثبت شود. البته نوشتن حرکات مهره ها در سطح مسابقات انجام می شود و شما می توانید بدون نوشتن نیز این بازی فکری را انجام دهید.

 

2. تخته نرد

تقویت هوش با ورزش های فکری , ورزش فکری و جسمی , مزایای ورزش های فکری

تخته نرد یکی از انواع ورزش های فکری که از زمان ها گذشته در ایران بازی می شده است

 

تخته نرد یک بازی فکری است که در ان شانس و احتمال در کنار هوش و حافظه شما درگیر خواهد شد و این باعث افزایش جذابیت این ورزش خواهد شد.

این بازی فکری دو نفره بوده و به این صورت انجام می شود که در ان هر دو بازیکن مهره های خود را می چینند و شروع می کنند تاس بریزند. دو تاس در این بازی وجود دارد که تایین می کند مهره ها چند خانه حرکت کنند. حرکت مهره ها ساعت گرد است و هدف بازی خارج کردن مهره ها است. 

 

این بازی تا زمانی که یکی از بازیکنان تمامی مهره ها را از تخته خارج کند ادامه خواهد داشت. برنده کسی است که در این بازی زودتر از دیگری مهره های خود را از صفحه خارج کند.

برای شروع این بازی هر دو نفر باید یکی از تاس ها را پرتاب کنند ، کسی بازی را شروع خواهد کرد که عدد بیشتری از تاس اورده باشد. اگر این دو عدد مساوی باشد مجدد این کار را انجام خواهند داد.

 

یکی از فواید که بازی هایی ماننده تخته نرد و منچ و سایر بازی های رومیزی دارند این است که باعث شادی شما و خندیدن های مکرر بازیکنان و اعضای اطراف ان ها خواهد شد. این کار باعث آزاد شدن هورمونی به نام ادورفین می شود که باعث نشاط شما خواهد شد.

 

3. حل مکعب روبیک 

انواع ورزش های فکری , بازی های فکری , ورزش فکری چیست

حل مکعب روبیک، یکی از انواع ورزش های فکری که سالانه مسابقات آن نیز برگذار می شود

 

به احتمال زیاد مکعب روبیک را می شناسید. این مکعب که یکی از بازی های مهیج و فکری میان کودکان و حتی بزرگسالان است در ابعاد های مختلف وجود دارد. از میان این ابعاد های مختلف مکعب 3 در 3 معروف ترین این مکعب ها است.

به مکعب روبیک مکعب جادویی نیز گفته می شود. جالب است بدانید حل مکعب روبیک تنها با به خاطر سپردن چند فرمول بسیار راحت انجام می شود. اما شما می توانید روش های مختلف را تست کنید تا بتوانید مکعب را به درستی بچینید.

 

بازی مکعب روبیک به این شکل انجام می شد که ابتدا مکعب را به هم ریخته و سعی می کنیم آن را از حالت چیده شده خارج سازیم. در این هنگام مجدد تلاش می کنیم تا روبیک را به گونه ای بچینیم که در هر ضلع تمامی مهره ها یک رنگ باشند. در مکعب 3 در 3 تعداد مهره های یک ضلع 9 عدد است که مهره وسط ثابت است.

 

4. حل جدول

تقویت هوش با ورزش های فکری , ورزش فکری و جسمی , مزایای ورزش های فکری

حتی حل جدول های روزنامه نیز یکی از انواع ورزش های فکری است

 

اگر روزنامه خوانده باشید می دانید این بازی رایج بسیار سرگرم کننده است. حل جدول را می توان جزو انواع ورزش های فکری خطاب کرد به این شرط که در حین حل کردن از تقلب کردن و جست و جو در اینترنت خودداری کنید.

 

در این بازی جدولی در ابعاد مختلف برای شما نشان داده خواهد شد و برای هر کدام از ردیف ها و ستون های جدول کلمه ای در نظر گرفته شده است که برای پر کردن ان ها سوالی از شما پرسیده می شود. جواب تمامی این سوالات باید در جدول قرار گیرد و خانه های خالی باید تماما پر شوند.

 

آن چه که باعث تقویت ذهن شما می شود این است که شما سعی می کنید با پرسش هایی کوتاهی که از شما پرسیده می شود کلماتی را که به احتمال زیاد می شناسید از درون ذهن خود جست و جو کرده و ان ها را پیدا کنید. این کار تاثیر به سزایی در بهبود عملکرد مغز دارد.

 

5. تانگرام (بازی تانگو)

تقویت هوش با ورزش های فکری , ورزش فکری و جسمی , مزایای ورزش های فکری

تانگرام و یا تانگو یک بازی فکری با اشکال هندسی است

 

بازی تانگرام که به آن تانگو نیز گفته می شود ، تشکیل شده از چندین اشکال هندسی است که باید آن ها را در کنار هم قرار دهید و اشکال جدیدی را به وجود آورید. این بازی از ورزش های فکری رایج در کشور چین است و در همانجا نیز ساخته شده است. 

در واقع این بازی روایتی از یک کاشی کار است که در افسانه ها به این شکل بیان شده است : مردی که یک کاشی مربع در دست داشت ، ناگهان کاشی از دست او رها شده و به زمین می افتد.

 

در این حین کاشی مربعی شکسته شده و تکه های ان که شامل 2 مثلث بزرگ ، 2 مثلث کوچک ، یک مثلث کوچک ، یک متوازی الاضلاع و یک مربع را تشکیل می دهد. آن مرد هنگامی که سعی می کند این تکه ها را به یک دیگر بچسباند ، متوجه می شود که می تواند اشکالی به غیر از مربع ایجاد کند و در نتیجه این بازی از انجا شکل می گیرد.

از میان فوایدی که این بازی برای بزرگسالان و به ویژه کودکان دارد ، این است که باعث افزایش خلاقیت در شخص می شود. در این بازی برای خلق شکل هندسی جدید ، ذهن درگیر شده و شکل جدیدی را تجسم می کند.

 

6. شمارش معکوس

شمارش معکوس یک بازی ساده و ذهنی است که می تواند در دسته انواع ورزشهای فکری قرار گیرد. در این بازی شما به صورت تصادفی یک عدد در ذهن خود تصور می کنید. به عنوان مثال عدد 564 را در ذهن در نظر بگیرید. در این حین سعی کنید با یک عدد ثابت به صورت معکوس شمارش کنید. برای مثال عدد 7 را در نظر بگیرید و عدد 564 را 7 تا 7 به سمت کم شمارش کنید. 557 ، 550 ، 543 و..

این ورزش ساده را پزشکان برای بزرگسالان پیشنهاد می کنند. در واقع شمارش معکوس و درگیر کردن این چنینی ذهن از آلزایمر یا فراموشی جلوگیری می کند.

 

7. کارها را قرینه انجام دهید

یک ورزش جذاب و در عین حال به شدت مفید این است که تاکنون اگر دست راست بوده اید و برخی از کارهای روزمره خود را با این دست انجام می دادید ، به جای آن از دست چپ استفاده کنید. برای مثال می توانید مسواک زدن ، پوشیدن لباس یا شلوار ، کار با موبایل و سایر کار ها را با دست مخالف انجام دهید و هر بار خود را بیشتر به چالش بکشید. 

 

این کار را برای یک مدت کوتاه به صورت مداوم انجام دهید ، اگر بتوانید مرتب این کار را بکنید، سریعا متوجه عملکرد بهتر مغز خود خواهید شد. در واقع شما با انجام این ورزش سعی می کنید نیم کره غیر فعال خود را فعال کنید. 

جالب است بدانید این کار تاثیر به سزایی در حافظه شما دارد و باعث تقویت آن می شود.

 

جمع بندی و سخن پایانی

اگر مطالب بالا را مطالعه کرده باشید تا به حال باید متوجه شده باشید انجام ورزش های فکری چه تاثیری در روند تفکر و عملکرد ذهنتان دارد. اگر بخواهیم در یک حالت کلی تر انواع ورزش های فکری را توضیح دهیم ، می توانیم بگوییم هر ورزشی که باعث شود شما به جای بهره گیری از توانایی های فیزیکی خود، از قدرت تفکر و عملکرد ذهنتان استفاده کنید ، ورزش فکری محسوب می شد.

 

برای مثال شمارش معکوس را برایتان توضیح دادیم ، شما می توانید همین کار را با سایر چهار عمل ریاضی یعنی جمع ، ضرب و تقسیم انجام دهید. این ورزش ها می تواند برای شما چالش برانگیز باشد اما به یاد داشته باشید ورزش های فکری برای هر فرد با هر سن و جنسیت لازم و ضروری است.

 

امیدواریم این مقاله نیز مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

گردآوری: بخش ورزش بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------