آشنایی با کیست کوروئید پلکسوس در جنینتشخیص کیست کوروئید, درمان کیست کوروئید پلکسوس, کیست کوروئید پلکسوس نوزاد

کیست کوروئید پلکسوس جنین

 

نکاتی در مورد کیست کوروئید پلکسوس 

اگر پزشک در بررسی سونوگرافی به شما گفته کیست کوروئید پلکسوس در مغز جنین دیده میشود به احتمال زیاد همه چیز مرتب است و نیازی به نگرانی نیست.

وجود کیست کوروئید پلکسوس در جنین

کیست کوروئید پلکسوس در ناحیه ای از بطن مغز به نام کوروئید پلکسوس دیده میشود که پاتولوژیک نیست و وجود آن به تنهایی نمیتواند اختلالی در عملکرد مغزی ایجاد کند. بنابراین اگر متخصص سونوگرافی به شما گفته که کیست کوروئید پلکسوس یا کیست شبکه کوروئید در مغز جنین شما مشاهده میشود به احتمال زیاد همه چیز مرتب است و نیازی نیست خودتان را نگران کنید. این کیست در 95 درصد موارد خود به خود تحلیل میرود.

 

بافت این کیست به ویژه در جنینی که در حال رشد طبیعی است، دلیلی برای هشدار نیست و معمولا هیچ نگرانی از نظر سلامت ایجاد نمیکند و نوزاد سالم به دنیا آمده که به طور طبیعی رشد میکند.

علت ایجاد این کیست کاملا ناشناخته است. تشکیل این کیست را میتوان شبیه به تاولی دانست که زیر پوست ایجاد شده است.

 

کیست کوروئید پلکسوس جنین چیست؟

شبکه کوروئید، در دو سمت چپ و راست مغز قرار دارد و مسئول ایجاد مایع مغزی نخاعی است . این مایع مغز و نخاع را شستشو داده و مانند یک بالش از آن ها در برای ضربه و آسیب محافظت میکند. 

 

تشخیص کیست کوروئید پلکسوس جنین یکی از یافته های پایش سلامت جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری است که تقریبا در 2 درصد جنین ها در هفته 16 – 24 بارداری دیده میشود. هنگام تشکیل این بخش از مغز یک حباب کوچک حاوی مایع در آن بوجود می آید که به صورت کیست در سونوگرافی دیده میشود که جزو ناهنجاری های مغز محسوب نمیشود.

 

 79 درصد این کیست ها در هفته 23 – 24 و 95 درصد موارد به صورت خود به خود در هفته 28 بارداری از بین میرود. وجود این کیست به دلیل این که خود به خود در سه ماهه سوم از بین میرود نگران کننده نیست و معمولا با نقایص عصبی همراه نخواهد بود، مگر این که ریسک فاکتورهای دیگری با آن همراه باشد.

 

اگر این کیست ها تنها مشکل غیر طبیعی سونوگرافی باشند، اهمیتی ندارد و در صورت نگرانی میتوانید یک ماه بعد سونوی مجدد بدهید .

 

تاثیر کیست کوروئید پلکسوس بر مغز جنین

شبکه کوروئید ارتباطی با بخش تفکر ، استنباط و استدلال مغز ندارد بنابراین تاثیری بر هوش جنین یا رشد شناختی او نمیگذارد. این کیست تا کنون با بیماری های اختلال یادگیری یا  اوتیسم همراه نبوده است بنابراین از این نظر جای نگرانی وجود ندارد. 

 

کیست کوروئید جنین, درمان کیست کوروئید جنین, کیست کوروئید

کیست کوروئید پلکسوس مغز جنین

 

در چه صورتی کیست کوروئید پلکسوس جنین نگران کننده است

در 5 درصد موارد کیست کوروئید پلکسوس میتواند نشانه ای برای وجود ناهنجاری ژنتیکی به خصوص تریزومی 18 یا سندرم ادواردز باشد. این بیماری بسیار نادر است و از هر 3000 نوزاد ممکن است 1 نوزاد به آن مبتلا شود.

 

این جنین ها یک نسخه اضافه از کروموزوم 18 دارند و غالبا مرده به دنیا می آیند و تعدادی که تا بعد از 1 سالگی زنده بمانند بسیار نادر هستند. 

تریزومی 18 باعث عقب ماندگی ذهنی شدید و ناهنجاری در تمام ارگان های بدن از جمله قلب ، مغز و کلیه میشود. یک سوم جنین های مبتلا به تریزومی 18 کیست شبکه کوروئید دارند. 

در صورت بزرگ تر شدن کیست یا چند تایی بودن کیست ، میتواند نشان دهنده هیدروسفالی باشد.

 

وجود کیست به تنهایی نمیتواند نشان دهنده مشکل باشد مگر این که ناهنجاری های دیگری با آن همراه شود. در موارد بسیار نادر این کیست میتواند علامت یک ناهنجاری ژنتیکی باشد، از جمله:

تریزومی 21

تریزومی 18 ، این کیست در 50 درصد تریزومی های 18 دیده میشود

نشانگان کلاین فلتر

 

کیست کوروئید پلکسوس یک طرفه و زیر 10 میلی متر در صورتی که هیچ گونه ناهنجاری مینور یا ماژور دیگری دیده نشود نیازی به تشخیص تهاجمی ندارد. وجود این کیست در ریسک غربالگردی به تنهایی فقط ضریب 1 میگیرد. و فقط کافیست برای رد خط آن ، اکو جنین قلب و اسکن آنومالی مادر انجام شود.

 

اکثر این کیست ها در هفته 32 تحلیل میروند ولی اگر نگرانی داشته باشید میتوانید 3 – 4 هفته بعد برای مشخص شدن اندازه کیست دوباره سونوگرافی بدهید.

 

نکته قابل توجه این است که حتی در تریزومی 18 هم کیست به صورت خود به خودی بعد از مدتی از بین میرود به همین دلیل پزشکان وجود کیست به تنهایی را به عنوان عامل بیماری یا مشکل در جنین نمیدانند.

 

مرحله بعد از تشخیص کیست شبکه کوروئید چیست؟

برای این که بتوان تشخیص داد آیا جنین دچار ناهنجاری کوروموزومی هست یا خیر میتوان آزمایش آمینوسنتز انجام داد و تعدا کروموزم های جنین را به صورت قطعی شمارش کرد تا هر گونه ناهنجاری کوروموزی در صورت وجود ، شناسایی شود. 

 

اگرچه در صورتی که سونوگرافی ناهنجاری دیگری نشان نداده باشد دلیلی برای مشکوک بودن وجود ندارد ضمن این که آمینوسنتز خطر کمی در حدود یک دویستم برای سقط جنین دارد.

 

درمان کیست کوروئید پلکسوس, کیست کوروئید پلکسوس, کیست کوروئید جنین

درمان کیست کوروئید پلکسوس

 

درمان کیست کوروئید پلکسوس

در صورتی که جنین از نظر کروموزومی مشکلی نداشته باشد و ناهنجاری دیگری نشان ندهد نیازی به درمان وجود ندارد. 

آزمایش آلفا فتوپروتئین هم میتواند برای ارزیابی احتمالی تریزومی 18 انجام شود.

سونوگرافی سطح 2 که به صورت هدفمند انجام میشود در صورت نیاز توسط پزشک تجویز خواهد شد و در صورتی که نیاز به اطمینان بیشتر دارید آخرین روش استفاده از آزمایش آمینو سنتز است. 

 

آزمایش آلفا پروتئین : این آزمایش روی خون انجام میشود و هیچ گونه خطری برای جنین ندارد البته پاسخ آزمایش در اغلب موارد نمیتواند دقیق باشد و مواردی از جمله محاسبه اشتباه تاریخ زایمان با بارداری دوقلو میتواند روی نتیجه آن موثر باشد.

 

سونوگرافی سطح 2 : سونوگرافی سطح 2 به صورت پیشرفته و هدفمند آناتومی جنین را بررسی میکند تا هر گونه ناهنجاری آناتومیک مثل مشت های به هم فشرده و دهان کوچک که جزو علایم تریزومی 18 است را به پزشک نشان دهد. 

 

آمینوسنتز : در این آزمایش با استفاده از تصویر سونوگرافی ، سوزنی را وارد کیسه آب جنین میکنند و مقداری از مایع داخل آن را میگیرند و برای شمارش کروموزومی و تشخیص نقایص ژنتیکی به آزمایشگاه میفرستند. کمتر از یک درصد جنین ها در اثر این آزمایش سقط میشوند.

 

تشخیص کیست کوروئید, درمان کیست کوروئید پلکسوس, کیست کوروئید پلکسوس

کیست کوروئید پلکسوس نوزاد

 

کیست کوروئید پلکسوس نوزاد

اگر جنین بدون نقص ظاهری و به صورت صحیح رشد کند این کیست هیچ گونه مسئله مشکل سازی ندارد و حتی اگر نوزاد با این کیست به دنیا بیاید به احتمال زیاد به صورت طبیعی رشد میکند. در یک تحقیق قابل اعتماد که روی 200 نوزاد با این کیست انجام شده نشان دادکه اغلب کیست ها تا 6 ماهگی خود به خود از بین رفته اند و هیچ کدام از نوزادان مشکلی در رشد نداشته اند.

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------