پریودی در بارداری| آیا در زمان حاملگی پریود اتفاق می افتد؟پریودی در بارداری,پریود در بارداری, پریودی و بارداری

پریودی در بارداری

 

آیا در بارداری پریود میشویم؟

لکه بینی در دوران حاملگی، موضوعی متفاوت از دوره های معمولی پریود قبل از حاملگی است. با این وجود، زنان از آن بعنوان پریود شدن در بارداری یاد می کنند. لکه بینی به معنای خونریزی واژینال خفیف بوده که رنگ لکه خونی بین قرمز تا قهوه ای متغیر است. در هفته های اول بارداری، لکه بینی خفیف یک اتفاق شایع است.

به چه دلیل در دوران بارداری عادت ماهانه نمی شویم؟

در چرخه قاعدگی ماهانه هر بار تخمکی ازاد شده و خود را به نزدیکی رحم می رساند. در این حین دیواره داخلی رحم برای مراقبت از نطفه ای که احتمالا شکل می گیرد ضخیم و پرخون می شود.

 

حال درصورتی که تخمك بارور نشود، دیواره رحم ریزش نموده و خونریزی ماهانه شروع می شود. خانم باردار در بدنش تخمکی دارد که از قبل بارور شده بنابراین در پایان چرخه قاعدگی اش ديگر دیواره رحم فرو نمی ریزد و عادت ماهانه نمی شود. به همین علت یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین علایم تشخیص حاملگی« پریود نشدن» است.

 

پریودی در بارداری,پریود در بارداری, پریودی و بارداری

پریودی و بارداری

 

علل لکه بینی در بارداری در اوایل بارداری

تحریک دهانه رحم( سرویس) پس از رابطه جنسی، معاینه واژن یا سونوگرافی ترانس واژینال 

سرویکس در دوران بارداری بسیار حساس می شود و گاهی وقت ها با کوچکترین تماسی خونریزی می کند. این خونریزی پرخطر نیست، و تنها باعث ترس و وحشت زنان حامله می شود. علتی ندارد که در دوران بارداری از رابطه جنسی( یا معاینه یا سونوگرافی واژینال) دوری کنید.

 

خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی در ابتدای دوران بارداری اتفاق می افتد. در این مرحله، احتمالاً هنوز تست حاملگی انجام نداده اید. این خونریزی با چسبیدن تخمك بارور شده به دیوارۀ رحم، اتفاق می افتد که معمولاً نزدیک به زمان قاعدگی است.

 

خونریزی لانه گزینی معمولاً خفیف و به صورت لکه بینی است، ولی گاهی وقت ها با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می شود. فورا پس از بارداری امکان دارد در اثر تغییرات دهانۀ رحم، دچار لکه بینی شوید. این خونریزی چنانچه همراه با عفونت نباشد، نگران کننده نیست.

 

اکتوپی گردن رحم 

اکتوپی گردن رحم شرایطی است در آن سلول هایی است که بطور رایج در رحم و یا کانال گردن رحم وجود دارند به گردن رحم( سرویکس) حمله می کنند.

 

از آنجایی که این سلول ها نسبت به سلول های معمولی که در سطح گردن رحم قرار دارند، ظریف تر هستند، تمایل به خونریزی دارند و با تحریک کمی باعث لکه بینی می شوند. این وضعیت در زنانی که قبل از این زایمان طبیعی داشته اند( به علت کشش رحم) و افردی که قرص های ضد بارداری را برای یک دوره طولانی استفاده نموده اند ، شایع تر است.

 

پریودی در بارداری,پریود در بارداری, پریودی و بارداری

آیا در بارداری پریود میشویم

 

عفونت دهانه رحم( سرویکیت) 

سرویکیت به التهاب دهانه رحم اشاره دارد که به علت عفونت ایجاد شده است. این عفونت ها میتوانند ناشی از عفونت های منتقل شده از راه جنسی مثل کلامیدیا، گونوره، تریکوموناس، تبخال تناسلی یا عفونت های غیر جنسی مانند :واژینوز باکتریایی باشند. سرویکیت امکان دارد به دلیل تحریک شدن از دیافراگم یا حساسیت به لاتکس کاندوم باشد.

 

سقط جنین 

تقریباً نیمی از لکه بینی در ابتدای حاملگی ناشی از سقط جنین است.

 

بارداری خارج از رحم 

چنانچه حاملگی در لوله های فالوپ اتفاق بیافتد، منجر به لکه بینی می شود. بارداری خارج از رحم یک وضعیت اورژانس پزشکی است.

 

پریودی در بارداری,پریود در بارداری, پریودی و بارداری

پریود در ماه اول بارداری

 

دلیل پریود در اواخر بارداری چیست؟

رابطه جنسی

در حالی که اغلب زنان میتوانند در طول بارداری رابطه جنسی داشته باشند، ولی چنانچه یک پزشک توصیه کند که بخاطر افزایش حساسیت بافت های واژن و گردن رحمی این کار را توصیه نکند، زیرا میتواند سبب زخم و خونریزی شود.

 

پارگی رحم

پارگی رحم زمانی روی می دهد که ماهیچه های رحم جدا یا پاره می شوند. این پدیده سبب خون ریزی کنترل نشده می شود. پارگی رحم معمولاً در افرادی روی می دهد که در گذشته زایمان سزارین انجام داده اند.

 

بااینکه اینگونه اختلال ها در دوران بارداری سبب خون ریزی و علامت های مثل پریود میشوند ، ولی درواقع عادت ماهانه نیستند.

 

قطع جفت

این اتفاق معمولاً در آخرین ماه های حاملگی روی می دهد. کندگی جفت از رحم معمولاً با خون ریزی شدید و احتمالا دردهای شدید و گرفتگی شدید عضلانی همراه است. برخی از اختلالات در سلامتی، مثل فشارخون بالا ، میتوانند خطر کندگی جفت را افزایش دهند.

 

پریودی در بارداری,پریود در بارداری, پریودی و بارداری

پریود در بارداری

 

نکات نهایی در مورد پریود در بارداری

امکان پریودی در دوران حاملگی وجود ندارد، ولی بسياري از زنان باردار، علایم شبیه پریودی را در طول سه ماهۀ اول حاملگی خود تجربه می کنند که عبارت اند از:

 

- خونریزی واژینال( خفیف و کوتاه مدت)

- انقباض خفیف

- خستگی

- بدخلقی 

- درد در ناحیه کمر

 

آیا در طول پریودی احتمال بارداری وجود دارد؟

شمارش چرخه پریودی برای جلوگیری از بارداری کاری پرخطر است زیرا بارداری در زمان پریودی هم امکان دارد اتفاق بیفتد. اگر چه پریودی هنگامی است که بدن در کم بارورترین وضعیت خود در ماه قرار دارد ولی احتمال باردار شدن وجود دارد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------