هفته سی و هشتم بارداریتغذیه در هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

 

 کم کم به روزهای پایانی نزدیک می شوید. فقط دو هفته دیگر باقی مانده است. کلافه اید و برای به آغوش گرفتن نوزداتان بی قرار هستید اما بهتر است به جای شمردن این روزها یک چرخی در اتاق فرزندتان بزنید. جای تابلوها خوب است. همه چیز آماده است. اتاق به اندازه کافی نور دارد؟ حال جنین هم عالی است. همچنان ریه و مغزش در حال تکامل است و روز به روز بیشتر وزن می گیرد. لگد هم که همچنان می زند. بگذارید جولان بدهد جایش خیلی تنگ است.

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری
جنین هچنان در حال خوردن و البته همچنان در حال وزن‌گیری است. درحالی که رشد او نهایی شده اما مغز و ریه‌هایش همچنان برای تکامل تلاش می‌کنند و این تلاش شاید حتی بعد از به‌ دنیا آمدن نوزاد هم ادامه پیدا کند.


مجرای اشک جنین هنوز تشکیل نشده است. از توانایی او در این هفته گوارش مواد غذایی است که به ماده سیاه رنگی به نام «مامیزه» تبدیل می‌شود. دستگاه تولید صدای او یعنی هنجره اش، خود را برای تولید صداهای مختلف آماده می‌کند.


قد: 50.7 سانتی متر
وزن: 3293 گرم

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری
ممکن است دردهایی در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که این دردها نشانه قرارگیری سر کودک به سمت لگن یا حرکت او روی عضلات کف لگن باشد. البته گاهی سر کودک روی اعصاب لگن قرار می‌گیرد که چنین وضعیتی برای شما دردهایی ایجاد می‌کند. در برخی از خانم‌ها رشد رحم متوقف شده و در برخی دیگر همچنان ادامه دارد. ممکن است شما از آن دست زنان بارداری باشید که رحمتان همچنان در حال رشد است احتمالا در این هفته رحم در حدود 16 تا 18 سانتی‌متر رشد کرده است. افسردگی حالت روحی است که برخی از بانوان باردار را گرفتار خودش می‌کند. بهتر است به چیزی فکر نکنید جز اینکه به زودی نوزاد زیبایتان را به آغوش می‌گیرید.

ممکن است افسردگی را هم در دوران بارداری و هم پس از زایمان تجریه کنید. البته همه مادران باردار به افسردگی دچار نمی‌شوند ممکن است تغییرات روحی را تجربه کنید اما این به معنای اینکه شما افسرده هستید نیست. اختلالات خلقی پس از زایمان هم در یکی دو هفته اول بعد از زایمان خودش را نشان می‌دهد. شدت این اختلالات گاهی خفیف و گاهی شدید است. در دوره خلقی پس از زایمان این احساسات را خواهید داشت:

-عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد
-بی‌خوابی و سردرد
-احساس شکست
-تنهایی
-گیجی و فراموشی

افسردگی وقتی به‌عنوان مشکل جدی تلقی می‌شود که مادر نسبت به کودک خود احساس خشم و دشمنی داشته باشد.

  تغذیه در هفته سی و هشتم بارداری

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری

 
هفته سی و هشتم بارداری
بر خلاف آنچه بیشتر مردم به آن اعتقاد دارند، هیچ دلیل علمی برای این که غذاهای تند بارداری را تحریک می‌کند، وجود ندارد. اگر غذاهای تند بخشی از رژیم غذایی شما در طول بارداری بوده است، دلیلی برای حذف آن وجود ندارد. اما اگر آن را در این دوره به برنامه غذایی خود افزوده‌اید، احتمال معده درد برایتان وجود خواهد داشت. غذاهای تند هیچ ضرری به زنان باردار نمی‌رساند اما اگر شما اختلال خواب دارید، ممکن است این مواد محرک باشند و بهتر است از خوردن آنها اجتناب کنید. پیاز، فلفل، فلفل قرمز یا دیگر غذاهای تند می‌تواند باعث سوزش معده و سوهاضمه شوند. اگر علاقه زیادی به غذاهای تند دارید طوری که نمی‌توانید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سعی کنید مصرف این مواد را در شام و اسنک های عصرانه محدود و به جای آن در صبحانه و ناهار میل کنید.

عرقیات نخورید
عرقیات گیاهی نخورید. عرقیات گیاهی را که به هیچ وجه نباید در دوران بارداری سراغشان بروید معرفی می‌کنیم. عرق سنبل‌الطیب جزء عرقیات ممنوعه در دوران بارداری است. البته مصرف کم آن ضرری به‌دنبال ندارد. با این حال توصیه می‌شود خانم‌های باردار این عرق را استفاده نکنند، زیرا برای کلیه مضر است. عرق گیاهی شیرین‌بیان فشار خون را بالا می‌برد و توصیه می‌شود خانم‌هایی که در دوران بارداری فشارخون‌شان بالاست، استفاده نکنند. عرق گیاهی نعنا؛ ریفلاکس یا ترش کردن معده یکی از مشکلاتی است که برخی خانم‌های باردار به آن دچار می‌شوند. عرق نعنا برای این افراد عرق خوبی به‌شمار نمی‌آید، چون این عرق یبوست را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود معده ترش کند یا به بیان دیگر فرد را دچار ریفلاکس می‌کند. درصورتی که خیلی از خانم‌های باردار بدون آگاهی از این موضوع برای درمان نفخ شکم از عرق نعنا کمک می‌گیرند. ما به خانم‌های باردار توصیه می‌کنیم در این دوران به سمت عرق نعنا نروند. عرق رازیانه جزء عرقیاتی است که برای تقویت هورمون‌های زنانه موثر است. به‌همین دلیل توصیه می‌شود حتی‌الامکان در دوران بارداری مورد استفاده قرار نگیرد، چون از نظر هورمونی روی جنین چه دختر و چه پسر اثرات سوء می‌گذارد. عرق گیاهی زیره خوردنش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. به این دلیل که اگر خانم بارداری (به‌خصوص در ماه‌های آخر) این عرق را مصرف کند، احتمال ابتلای زردی در نوزاد را بالا می‌برد و حتی ممکن است پوست نوزاد را تیره کند. زیره ضدچاقی، ضدنفخ، بادشکن، تقویت اعصاب، کاهش چربی خون و... است اما به‌طور کلی عرق زیره برای خانم‌ها حتی افرادی که باردار هم نیستند توصیه نمی‌شود. دمکرده چای سبز هم فشار را پایین می‌آورد و باعث کاهش قند، کلسترول و چربی می‌شود. برای همین توصیه می‌شود خانم‌های باردار به‌خصوص افرادی که کم‌خونی دارند دور چای سبز را یک خط قرمز بکشند. گل‌گاوزبان هم یکی از دمکرده‌هایی است که اگر زیاد مصرف شد، ممکن است خطر سقط جنین را زیاد کند. برای همین توصیه می‌شود گل‌گاوزبان برای خانم‌های بارداری مصرف نشود.

بخش خصوصی
یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه بیمارستان، مجهز بودن آن به بخش‌های V. I. P است. امتیازات بخشV. I. Pعبارتند از اتاقهای زیبا و منحصر به فرد، امکان حضور دو نفر همراه بر بالین بیمار (همراه داشتن همسر بیمار به‌عنوان همراه بیمار)، محیطی آرام و اختصاصی برای بیماران و همراهان، اهدای عکس نوزادان به صورت رایگان، رسیدگی مطلوب در امر درمان، سرویس دهی با امکانات مناسب در طول اقامت (وسایل پذیرایی- منوی درخواستی غذاها).


صندلی ماشین
اگر ماشین دارید خرید صندلی اتومبیل در رفت و آمدها خیلی به شما کمک می‌کند. در هنگام خرید صندلی اتومبیل به این نکات دقت کنید؛صندلی ماشین باید حتما علامت استاندارد داشته باشد. در نمونه‌های خارجی علامت E نشانه تست شدن صندلی است. برخی از انواع صندلی اتومبیل دو منظوره است و به‌عنوان کریر هم می‌توان از آنها استفاده کرد، گر چه قیمت این نوع صندلی‌ها بالاتر است اما به صرفه‌تر هستند.

پماد گیاهی
برخی از روش‌های موضعی برای یک زایمان راحت مفید هستند، استفاده‌ی روزانه از روغن‌های گیاهی و مالیدن آن‌ها به طور موضعی روی شکم و کمر می‌تواند موثر باشد. برای این کار از روغن زیتون، بادام یا کنجد استفاده کنید.

  تغذیه در هفته سی و هشتم بارداری

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری

 

 کیف مناسب
حواستان به کیفی که در دوران بارداری می‌خرید باشد. باید کیفی انتخاب کنید که روی شکم تان را بپوشاند وحتی گاهی مثل محافظ عمل کند. پس دور کیف‌های کوچک را خط بکشید و بر عکس به سراغ کیف‌های بزرگ، عریض و طویل بروید. بند این کیفها نباید نازک و فلزی باشد. بند کیف باید پهن باشد تا درست روی شانه تان جا بگیرد. کیفتان را از جنسی انتخاب کنید که الکی سنگین نباشد.

شمع روشن نکنید
برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن وخوشبو کردن اتاق نوزاد از افشانه‌های دستی و برقی، شمعهای معطر و عود استفاده نکنید. اتاق نوزدان به هیچ وسیله معطر و خوشبو کننده نیازی ندارد. حواستان باشد نوزدان در روزها و ماههای اول بههیچ وجهنباید هوایی مملو از مواد شیمیایی استنشاق کنند.

درمان افسردگی پس از زایمان
بعضی از زنان باردار بعد از زایمان افسرده می شوند. نی نی بان برای همه مادرها دعای خیر دارد و امیدوار است همه مادرها دوران شادی بعد از زایمان داشته باشند. اما مطالعه این کتاب هیچ ضرری ندارد. کتاب « درمان افسردگی پس از زایمان» در قالب یک داستان بیماری افسردگی پس از زایمان و شیوه‌های درمان آن را شرح می‌دهد و تاکید می‌کند که افسردگی پس از زایمان قابل درمان است. میترا معتضد مترجم این کتاب از انتشارات البرز است.

خونسرد باشید
این روزها شمارش معکوس شروع شده است. هر لطحظه ممکن است درد زایمان به سراغ همسرتان بیاید. همسرتان خودش به اندازه کافی استرس و دلشوره دارد، شما لطفا آتش این اضطراب را با نگرانی های بی مورد زیاد نکنید. خونسرد باشید و به همسرتان آرامش بدهید.

لرستان و خوزستان
در مناطق بختیاری نشین و عشایری مانند ایذه به غیر از کاچی پزان، مراسم خاصی برای نامگذاری کودک دارند. در این مراسم معمولا اسم اقوام نزدیک نوزاد را روی او نمی گذارند زیرا آن را بد شگون می دانند.اسامی افراد درگذشته را نیز به عنوان نام نوزاد تعیین نمی کنند.اسامی مذهبی نیز مرسوم است. نوزاد را 3 روز پس از تولد ،به حمام می برند. هفت روز پس از تولد نیز هم نوزاد و هم زائو به حمام می روند.

اگر می خواهید با همه ریزه کاری های بستن ساک زایمان مادر و نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

 

 منبع: niniban.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------