واکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهیواکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهی, تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهی, درباره تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهی

واکسن کووید 19 در دوران بارداری و شیردهی

 

آیا در بارداری و شیردهی تزریق واکسن کرونا خطرناک است؟

شاید برای خیلی از شماها پیش آمده باشد که از خود بپرسید آیا تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهی مانعی دارد و یا حتی به بارداری شما در آینده آسیبی می زند یا خیر؟ برای پاسخ پرسش خود در ادامه با ما همراه باشید.

همه زنان در سنین باروری قبل از واکسیناسیون باید این راهنما را بخوانند.

واکسن های کروناویروس (COVID-19) موجود در انگلستان موثر بوده و مشخصات ایمنی خوبی دارند. این واکسن ها حاوی کروناویروس زنده نیستند و نمی توانند یک زن باردار یا نوزاد متولد نشده او را در رحم آلوده کنند.

 

واکسیناسیون COVID-19 در بارداری

کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی ( JCVI ) توصیه کرده است که زنان باردار باید همزمان با افراد هم سن یا گروه خطر، واکسن COVID-19 را دریافت کنند. در ایالات متحده، حدود 90،000 زن باردار عمدتا با واکسن Pfizer و Moderna واکسینه شده اند و هیچ نگرانی در مورد ایمنی مشخص نشده است.

 

شواهد مربوط به واکسن های COVID-19 به طور مداوم توسط سازمان بهداشت جهانی و نهادهای نظارتی در انگلستان، ایالات متحده، کانادا و اروپا مورد بررسی قرار می گیرد.

 

واکسن های Pfizer و Moderna واکسن های ترجیحی برای زنان باردار در هر سنی هستند که برای اولین دوز خود مراجعه می کنند.

 

هر کسی که قبلاً واکسیناسیون را شروع کرده است و دوز دوم در دوران بارداری به او پیشنهاد می شود، باید دوز دوم را با همان واکسن مصرف کند مگر اینکه بعد از تزریق اولین دوز عوارض جانبی جدی داشته باشد.

 

آیا بیماری COVID-19 در بارداری جدی است؟

اگرچه خطر کلی بیماری کووید -19 در زنان باردار و نوزادان آنها پایین است، اما در دوران بارداری بعدی برخی از زنان ممکن است به طور جدی بدحال شوند و نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشند.

 

زنان باردار مبتلا به کووید -19 بیشتر از زنان هم سن خود که باردار نیستند، تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند. زنان مبتلا به بیماری کووید -19 نیز 2 تا 3 برابر بیشتر از زنان بدون COVID-19 بچه دار می شوند.

 

زنان باردار با شرایط بالینی زمینه ای در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض جدی ناشی از COVID-19 هستند.

 

عوامل خطرساز برای زنان باردار :

اگر شرایط پزشکی زمینه ای دارید مانند :

– مشکلات ایمنی

– دیابت

– فشار خون بالا

– بیماری قلبی

– آسم

 

یا اگر هستید :

– اضافه وزن

– بالای 35 سال

– در سه ماهه سوم بارداری (بیش از 28 هفته)

– از پیشینه قومی اقلیت سیاه و آسیایی

 

شما بیشتر از زنان هم سن و سالی که باردار نیستند در معرض خطر ابتلا به COVID-19 هستید.

 

فواید واکسن کرونا در بارداری, اثرات جانبی برای تزریق واکسن کرونا در بارداری, واکسن COVID-19 در دوران بارداری و شیردهی

عوارض واکسن کووید 19 در بارداری

 

واکسن کووید چه عوارضی دارد؟

در افرادی که باردار نیستند، واکسن ها دارای عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت هستند، مانند تب یا درد عضلانی، که یک یا دو روز طول می کشد. گزارش عوارض جانبی جدی مانند واکنش آلرژیک یا مشکلات انعقادی بسیار نادر بوده است. 

 

گزارش های نادری در مورد لخته شدن خون جدی مربوط به واکسن AstraZeneca وجود دارد. اما این مورد در حال حاضر برای زنان باردار چندان مهم نیست زیرا JCVI توصیه می کند که واکسن Pfizer-BioNTech یا Moderna را داشته باشید.

 

اگر اولین دوز واکسن AstraZeneca را دریافت کرده اید، باید دوز دوم همان واکسن را داشته باشید. هیچ گونه نگرانی در مورد واکسن AstraZeneca گزارش نشده است و شما در معرض خطر بالاتری از نوع لخته شدن خون قرار ندارید که به عنوان یک عارضه جانبی بسیار نادر گزارش شده است فقط به این دلیل که در معرض خطر بیشتری برای انواع دیگر لخته شدن خون در بارداری هستید. 

 

اگر نگران علائم بعد از واکسیناسیون هستید، با پزشک عمومی یا تیم زایمان خود تماس بگیرید.

 

حامله شدن

پس از واکسیناسیون COVID-19 نیازی به اجتناب از بارداری نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد واکسن های کووید -19 بر باروری یا شانس بارداری شما تاثیری دارند.

 

اگر باردار هستید

واکسن های COVID-19 بهترین محافظت را در برابر بیماری COVID-19 به زنان باردار ارائه می دهند که ممکن است در اواخر بارداری برای برخی از زنان جدی باشد.

 

اولین دوز واکسن COVID-19 از شما محافظت خوبی می کند. برای دریافت محافظت طولانی مدت به دوز دوم نیاز دارید. لازم نیست این دوز دوم را به تأخیر بیندازید.

 

اگر قبلاً اولین دوز واکسن COVID-19 را بدون داشتن عوارض جانبی جدی دریافت کرده اید، می توانید دوز دوم خود را با همان واکسن در صورت ارائه این واکسن دریافت کنید.

 

اگر اولین دوز شما واکسن AstraZeneca (AZ) بود، باید اطلاعات مربوط به واکسیناسیون COVID-19 و جزوه لخته شدن خون را نیز در نظر بگیرید.

 

دوران شیر دهی

فواید تغذیه با شیر مادر شناخته شده است.

موسسه کریگ ونتر توصیه کرده است که واکسن را می توان در دوران شیردهی دریافت کرد. این مطابق توصیه های ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی است.

 

عوارض واکسن COVID-19 در بارداری و شیردهی, بهترین واکسن کرونا در دوران بارداری, واکسن های کرونا مناسب دوران بارداری و شیردهی

تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری

 

فواید واکسیناسیون در بارداری

واکسیناسیون COVID-19 در دوران بارداری توصیه می شود. ثابت شده است که داشتن واکسن COVID-19 از عوارض جدی ناشی از عفونت COVID-19 جلوگیری می کند.

 

اگرچه اکثر زنان باردار علائم خفیف COVID-19 را تجربه می کنند، اما خطر عوارض شدیدتر در سه ماهه سوم افزایش می یابد. 

 

مطالعات همچنین نشان داده است که احتمال بارداری زود هنگام در زنان باردار با علائم COVID-19 دو برابر است. اگر نوزاد نارس متولد شود، این می تواند خطرات خود را برای نوزاد به همراه داشته باشد. یک مطالعه اخیر همچنین نشان داده است که زنان بارداری که در زمان تولد مبتلا به COVID-19 مثبت بودند، بیشتر در معرض ابتلا به پره اکلامپسی بودند، به احتمال زیاد نیاز به سزارین اورژانسی داشتند و خطر مرده زایی آنها دو برابر بیشتر بود (اگرچه واقعی تعداد کم است)

 

مزایای بالقوه شامل کاهش خطر موارد زیر است : 

– علائم شدید برای زن باردار

– عوارض بارداری که می تواند نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد

– انتقال عفونت به اعضای آسیب پذیر خانواده 

 

درباره تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری و شیردهی, فواید واکسن کرونا در بارداری, اثرات جانبی برای تزریق واکسن کرونا در بارداری

مزایای تزریق واکسن کرونا در دوران بارداری

 

اثرات جانبی واکسن کرونا :

مانند همه داروها، واکسن ها می توانند عوارض جانبی شایع ایجاد کنند. شاید مطمئن باشید که می دانید بعد از تزریق واکسن چه انتظاری دارید ، به خصوص اگر باردار و یا شیرده هستید، مفید خواهد بود.

 

باز هم گفته می شود این مقاله صرفا جهت اطلاع می باشد و در صورتی که در دوران بارداری و شیردهی هستید حتما از پزشک خود سوال بفرمایید. زمان مراجعه برای تزریق واکسن، حتما از وضعیت خود، تزریق کنندگان را مطلع بسازید.

 

همچنان از دستورالعمل های ملی فعلی پیروی کنید

هیچ واکسنی 100٪ موثر نیست، بنابراین مهم است که از دستورالعمل های ملی فعلی پیروی کنید.

برای محافظت از خود و خانواده، دوستان و همکاران، هنوز باید :

 

– فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

– ماسک صورت بزنید.

– دستان خود را با دقت و مکرر بشویید.

– پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه وارد شود

– از راهنمای فعلی پیروی کنید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------