غربالگری سه ماهه اول بارداریغربالگری سه ماهه اول ,سه ماهه اول بارداری ,غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربالگری سه ماهه اول بارداری

 

تست غربالگری سه ماهه اول که اصطلاحا به آن FTS هم گفته ميشود بطور همزمان دو شاخص خونی PAPP- A و Free BhCG و یک شاخص سونوگرافی NT را اندازه‌گیری ميکند.

تست غربالگری ارزیابی احتمال وجود بیماري با یک شرایط خاص است، بنابراين در تست های غربالگری یک نتيجه مثبت تنها افزایش ریسک را نشان ميدهد که باید با شیوه های تشخیصی تأیید گردند. درصورتی که نتيجه تست منفی گردید به این معنی هست که احتمال وجود نقص در جنین آن قدر پائین هست که نیاز به پیگیری نداردT ولی تضمینی وجود ندارد که نوزاد طبيعي باشد.

 

چه کسانی به ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری احتیاج دارند؟

گاهی چنين تصور مي شود که داشتن فرزند سالم و یا نداشتن سابقه بروز اختلال های کروموزومی در خاتواده ضامن تندرستی جنین هست. در حالیکه اختلال های کروموزومی می توانند ناشی از جهش ها بوده و بطور اتفاقی در هر شخصی رخ دهند. بنابراین انجام آزمایشات غربالگری به تمامی خانم های باردار سفارش ميشود .

 

زمان انجام تست غربالگری مرحله اول

زمان انجام این تست از 11 هفته و صفر روز لغایت 13 هفته و 6 روز میباشد . 

 

آیا براي غربالگری باید ناشتا بود

براي تست غربالگری سه ماهه اول که حاوی ازمایش خون و سونوگرافی هست، نیازی به ناشتا بودن نیست و زنان باردار در هر ساعتی از شبانه روز میتوانند این تست را انجام دهند.

 

غربالگری سه ماهه اول ,سه ماهه اول بارداری ,غربالگری سه ماهه اول بارداری

تفسیر آزمایش غربالگری سه ماهه اول

 

تفسیر ازمایش غربالگری سه ماه اول هر کدام علامت چیست؟

 

تفسیر جواب غربالگری مرحله اول:

پس از این که پاسخ غربالگری مرحله اول را دریافت کردید، باتوجه به نتيجه، در یکی از گروه‌های زیر قرار میگیرید :

 

1. خطرناک( اسکرین مثبت/ غربالگری مثبت/ high risk)

درصورتی که عدد ریسک شما 1:50 و بالاتر باشد( به عنوان مثال مخرج کوچکتر شود. مانند 1:42) در دسته خطرناک هستید و باید آزمایشهای اختصاصی تر براي تشخیص قطعی انجام دهید.

 

2. ریسک متوسط

درصورتی که نتيجه ی غربالگری شما عددی بین 1:50 و 1:200 باشد، شما در دسته خطر متوسط قرار دارید. براي این دسته، می توانیم صبر کنیم تا 15- 16 هفته تا تست ترکیبی( سکوئنشنال) را انجام دهند.

 

3. کم خطر( اسکرین منفی/ غربالگری منفی/ low risk)

درصورتی که نتيجه ی نهایی ریسک کم تر از 1:200 را نشان دهد،( به عنوان مثال 1:2500)، نیازی به کار خاصی نیست. این مادر تنها جهت بررسی نقایص لوله ی عصبی( مغز و نخاع)، در هفته های 15- 16 به ازمایشگاه ارجاع داده میشوند تا ميزان آلفافیتوپروتیین محاسبه شود.

 

در کل اگر ریسک خطر بالا باشد، براي مطمئن شدن بهتر هست تست آمنیوسنتز در هفته های 14 تا 18 حاملگی انجام شود تا اگر واقعا مشکل خاصی داشت براي سقط جنین اقدام شود.

 

شما میتوانید براي حاملگی خویش تصمیم بگیرید؛ ولی در نظر داشته باشید که در صورت تجويز پزشک و موارد اضطراری، حتماً به توصیه پزشک در انجام آزمایشات، عمل کنید.

 

خطرات انجام ازمایش غربالگری سه ماهه اول بارداری:

ازمایش غربالگری سه ماهه اول حاملگی آزمایشی روتین میباشد . انجام غربالگری ها ریسک سقط و یا دیگر مشکلات حاملگی را بهمراه نخواهد داشت.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

  سایر مطالب زناشویی

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023