بچه دارشدن پس از ۳۵سالگی؟ 

 

سن حاملگی در جهان,بچه دارشدن

بچه دارشدن پس از ۳۵سالگی درست است یانه؟

 

بارداری و زایمان-متوسط سن حاملگی در جهان بالا رفته است. در دهه گذشته تعداد زنده زایی زنان ۴۰ساله و بالاتر در انگلستان تقریبا دو برابر شده است. باوجود شیوع مرگ میر وابسته به ایدز، متوسط امید به زندگی در سراسر جهان دو برابر شده است و این همان فرصتی است که مردم را بیشتر به تحکیم و تامین شغلی خود وامی دارد تا پدر و مادر شدن. در زمان هایی نه چندان گذشته، بچه دار شدن بعد از ۳۰سالگی، ترس از نواقص مادرزادی و پیامدهای بهداشتی آن را به همراه داشت. ساعت بیولوژیکی خانم ها با رسیدن به آخرین سال های باروری بالاخره به صدا درمی آید اما شرایط جدید باعث شده که بسیار خانم هایی دیده شوند که تازه بعد از ۳۵سالگی به یاد بچه دار شدن می افتند. ( بیشتر بخوانید: برای بچه دار شدن چه باید کرد؟ )

 

● مراقبت های «کروموزومی»

یکی از شایع ترین نگرانی ها در بارداری در سن بالا تولد بچه ای مبتلا به سندرم داون است، یک اختلال کروموزومی که در آن یک کروموزوم اضافه، به نام تریزومی ۲۱، موجب تاخیر رشد ذهنی و جسمی کودک می شود. در مورد علت بروز سندرم «داون» اطلاع زیادی در دست نیست جز اینکه در زمان لقاح و باروری رخ می دهد و ارتباطی به نژاد، موقعیت اجتماعی اقتصادی و حتی سن والدین ندارد. در حقیقت، بیش از ۸۰درصد کودکان مبتلا به سندرم «داون» از مادرانی متولد شده اند که کمتر از ۳۵ سال داشته اند؛ البته فراموش نشود که امروزه بیشتر کودکان از مادرانی در همین محدوده سنی متولد می شوند.

 

کودکان داونی در یادگیری دچار اختلال هستند اما شدت اختلال بسته به هر کودک متفاوت است. این بچه ها خصوصیات جسمی مشترکی نیز دارند که درجات مختلفی دارد. در حال حاضر با یک آزمایش پیش از تولد که ترکیبی از غربالگری خون و سونوگرافی است، می توان امکان بروز سندرم داون را بررسی کرد اما قطعی نبوده و تنها نتیجه ای محتمل به دست می دهد. البته آزمایش های دیگری نظیر آمینوسنتز و (CVS) نیز انجام می شود که با وارد کردن یک سوزن ظریف به داخل رحم و استخراج و نمونه برداری از سلول ها جهت آزمایش صورت می گیرد. متاسفانه انجام این آزمایش ها خطر جزیی عفونت یا سقط جنین را به همراه دارد.

 

دو ناهنجاری کروموزومی دیگری نیز که ممکن است رخ دهند، سندرم ادوارد و سندرم Patau است که میزان شیوع پایینی دارند و در صورت ابتلا به این اختلالات، نوزاد بیش از چند ماه عمر نمی کند البته اگر اصلا زنده به دنیا بیاید. اسپینا بیفیدا، حالتی است که ستون مهره ها به طور کامل بسته نمی شوند و طناب نخاعی همچنان بی حفاظ باقی می ماند. هیچ کدام از ناهنجاری های مذکور به طور خاص مربوط به سن مادر نیست!

 

● همسران سن بالا

در زمان های قدیم، خانم های بالای ۳۵سال که زایمان می کردند، نه برای اولین بار بلکه معمولا سال ها پیش مادر شده بودند. زایمان های متعدد موجب فرسودگی بدن می شود و همین مساله هست که در مادرهای سن بالا خطرناک است. بالا رفتن سن به طور کل سلامتی شخص را تهدید می کند و پژوهش ها نیز حاکی از بروز اختلالات بارداری مانند دیابت بارداری، قرارگیری پایین جفت و زایمان زودهنگام در سن بالا است.

 

امروزه عموما تازه مادران سن بالا از تغذیه بهتر، تحصیلات بالاتر و فضای خانوادگی دلپذیرتر و حمایت اجتماعی مناسب تری برخوردارند. در حقیقت به لطف رژیم غذایی بهتر و شیوه زندگی سالم تر، این تازه مادرها از نظر بدنی شرایط مطلوبی برای بارداری و زایمان دارند. به جرات می توان گفت فاکتور سن، اعتماد به نفس و آرامش بیشتری در ایفای نقش مادری به ارمغان می آورد و این همان چیزی است که کودک به آن نیاز دارد.

 

در نهایت باید گفت آرای مخالف و موافق درباره بچه دار شدن بعد از ۳۵سالگی زیاد است، اما اگر حس می کنید از قوای جسمی کافی، شرایط ایده آل مالی و شغلی برخوردار هستید، دلایل مخالفت چندانی برای مادر شدن شما وجود ندارد.

 

● پروتکل بارداری ایمن

سه ماهه اول بارداری (ماه های ۳ ۱)

 

مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی تایید شده برای دوران بارداری

 

کلسیم (روزانه ۳۰۰ میلی گرم)

 

منیزیم (روزانه ۲۰۰ میلی گرم)

 

امگا۳ (پس از شام ۲۰۰۰ میلی گرم)

 

فولات طبیعی (روزانه ۶۰۰ میکروگرم)

 

سه ماهه دوم بارداری (ماه های ۶ ۴)

 

کلسیم (روزانه ۳۰۰ میلی گرم)

 

منیزیم (روزانه ۲۰۰ میلی گرم)

 

امگا۳ روغن ماهی (پس از شام ۲۰۰۰ میلی گرم)

 

فولات طبیعی (روزانه ۶۰۰ میکروگرم)

 

آهن (پس از شام ۲۰ میلی گرم)

 

سه ماهه سوم بارداری (ماه های ۹ ۷)

 

کلسیم (روزانه ۳۰۰ میلی گرم)

 

منیزیم (روزانه ۲۰۰ میلی گرم)

 

امگا۳ روغن ماهی (پس از شام ۲۰۰۰ میلی گرم)

 

فولات طبیعی (روزانه ۶۰۰ میکروگرم)

 

آهن (پس از شام ۲۰ میلی گرم)

منبع:روزنامه شرق

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------