سه ماهه اول بارداری از سخت ترین دوره‌هاتغذیه در سه ماهه اول بارداری ,سه ماهه اول بارداری , غربالگری سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری

 

در سه ماهه نخست بارداری از هفته یکم تا هفته سیزدهم بارداری را شامل می شود که شروع شکل پذیری و رشد جنین است. پس از لقاح و لانه گزینی و تقسیم سلولی، رویان ایجاد می شود . در این زمان از بارداری، رویان در واقع دو لایه سلولی است که منشأ ایجاد تمامی ارگانها و اعضای بدن جنین در طول این نه ماه میباشد .

رویان سریع رشد پیدا ميکند و به جنین تبدیل می شود میزان جنین در اول تنها به بزرگی یک دانه لوبیا است، جنین کوچک پیوسته در حال تکان خوردن میباشد . قلب به سرعت می تپد، روده در حال شکل پذیری بوده و قسمت مردانه و یا زنانه جنین بهمراه پلکها، دهان و بینی هم در حال ایجاد ميباشند .

 

با اینکه بارداری یکی از زیباترین رویداد های زندگی هر خانمی است؛ ولی سه ماهه نخست بارداری آن شاید یکی از دشوار ترین دوره ها، به خصوص براي افردی که براي بار اول مادر میشوند ، باشد. در این دوران، که حدود ۱۳ هفته زمان می برد، جنین سریع رشد ميکند . مغز، نخاع و ديگر اعضای بدن آغاز به رشد کرده و قلب وی آرام آرام آغاز به تپش خواهد کرد.

 

از طرفی، تغييرات هورمونی هم باعث ایجاد تغييرات زيادي در بدن مادر ميشود . آگاه شدن نسبت به تغييرات فیزیکی ای که در سه ماهه نخست رخ ميدهد ، میتواند به شما کمک کند که با اعتماد به نفس بالاتری با آنها رو به رو شوید. همچنین ، چنانچه شما نسبت به هر مسئله در مورد بارداری تان نگرانی هایی دارید، میتوانید با یک پزشک عمومی و یا مامای خصوصی تان آن را در بین بگذارید تا وی بتواند شما را راهنمايي کند.

 

تغذیه در سه ماهه اول بارداری ,سه ماهه اول بارداری , غربالگری سه ماهه اول بارداری

مراقبتهای سه ماهه اول بارداری

 

تغييرات فیزیکی بدن در سه ماهه نخست بارداری

در سه ماه نخست زمان بارداری بدن مادر دچار تغييرات زيادي ميشود . بدن هورمون های را ترشح ميکند که تقریبا تمام اعضای بدن را تحت‌تأثیر قرار ميدهد . نخستین علامت بارداری میتواند قاعده نشدن باشد. با گذشت ماه های نخست بارداری مادر امکان دارد موردهای زیر را حس کند:

 

خستگی

سو هاضمه

استفراغ

نوسانات خلقی

حساس شدن سینه ها

سوزش قلب

افزایش وزن

سردرد

گرایش به غذاهای خاص

تنفر از غذاهای خاص

یبوست

 

در طول سه ماه نخست زمان بارداری نیاز دارید که بیش تر استراحت کنید و غذای کمتری بخورید. برخی از مادران ممکن است هيچکدام از این علایم را حس نکنند.

 

تغييرات جنین در سه ماهه نخست بارداری 

در سه ماه نخست زمان بارداری جنین رشد سریعی دارد. در این زمان مغز، نخاع و اعضای داخلی بدن جنین آغاز شکل پذیری ميکنند .

 

دست ها و پاهای جنین در هفته های نخست بارداری آغاز به تشکیل شدن ميکنند . ولی انگشتان دست و پا در اواخر هفته هشتم آغاز بهشکل گیری ميکنند . در انتهای سه ماه نخست دوران بارداری اندام های جنسی جنین تشکیل شده اند. در این زمان جنین حدود 3 اینچ طول و یک اونس وزن دارد.

 

تغذیه در سه ماهه اول بارداری ,سه ماهه اول بارداری , غربالگری سه ماهه اول بارداری

مراقبت از جنین در سه ماهه اول بارداری

 

حالت تهوع( با استفراغ و یا بدون آن)

بیش تر خانم های باردار در سه ماهه نخست بارداری شان از این مسئله رنج می برند. در واقع دلیل این اتفاق افزایش ميزان هورمون پروژسترون در بدن خانم حامله میباشد که این افزایش سبب کندتر شدن عملکرد دستگاه گوارش بدن شده و در نتيجه فرد حس تهوع ميکند . با اینکه احتمالا این اتفاق براي خانم‌ها آنقدر خوش آیند نباشد، ولی همین وضعیت تهوع در واقع علامت بسیار خوبی است! بنابر اظهاراتی که در سال ۲۰۱۶ در مجله JAMA منتشر شد، حالت تهوع و استفراغ را میتوان نشانه ای براي تثبيت کامل جنین در رحم و عدم سقط وی دانست.

 

براي جلوگيري از حالت تهوع باید سعی کنید در طول روز وعده های غذایی کم حجم، ولی بیشتری، میل کنید. از خوردن غذاهای تند و چرب بپرهیزید و تا جایی که میتوانید مایعات بنوشید.

 

براي بسياري از خانم های باردار، این حالت تهوع ها در سه ماهه دوم پایان می یابد. ولی اگر نگران جنین خود هستید، بهتر است بدانید که معمولاً استفراغ آسیبی به وی نمی رساند. در پایان اگر استفراغ شما بسیار شدید شد، توصیه می کنیم که به پزشک مراجعه کنید.

 

براي اینکه در زمان سه ماهه نخست بارداری سالم تر بمانید، به موردهای زیر توجه کنید:

- از ویتامین هایی که براي زمان بارداری هستند و به وسیله پزشک تان تجويز میشوند استفاده کنید.

 

- به طور منظم ورزش کنید. پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها براي این زمان است. از انجام ورزش های سنگین که به ناحیه شکم شما فشار وارد ميکنند به شدت جلوگیری کنید.

 

- وعده های غذایی شما باید مملو از میوه، سبزیجات، فیبر و پروتئین های کم چربی باشد.

 

- از خوردن ماهی خام و یا دودی شده، حبوبات، شیر و ديگر لبنیات پاستوریزه نشده به شدت جلوگیری کنید.

 

- آب زیاد بنوشید تا از هیدراته بودن بدن تان مطمئن باشید.

 

- از استفاده الکل، کافئین، مواد مخدر، دخانیات و سیگار هم بپرهیزید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------