۳ حـالـت بـارداری 

 

۳ حـالـت بـارداری

 

مطمئنا یک خانم باردار در موقعیت متفاوتی قرار دارد در نتیجه مدل های مختلف نشستن، خوابیدن یا حتی ایستادن هایمتفاوتی را باید امتحان کند تا در هر یک از این حالت ها بهترین شرایط را برای خود و جنین اش پیدا کند...

 

در مطلب زیر تلاش شده تا ایده آل ترین حالت هایی که مادر می?تواند در آن قرار بگیرد توضیح داده شود؛ حالت هایی که تمرین آنها کمک می کند تا از شدت درد دوران بارداری یا حتی زمان فارغ شدن، کم شود. از تمامی حرکات زیر در هر حالتی می توانید استفاده کنید به خصوص در زما ن هایی که سرکار هستید (اگر شاغلید) یا خوابیدن.1) حالت های پیشنهادی در محل کار


حالت ایستاده: اگر به حالت ایستاده هستید و می خواهید برای دقایقی این وضعیت را تجربه کنید حتما از پشت به دیوار تکیه دهید. گاهی اوقات همکارتان برای اینکه شما در حالت مطمئن تری باشید، می تواند دستانش را دور کمر شما بگذارد. در این حالت جنین بسیار راحت است چرا که از فشار انقباضات ایجادشده بر او کم می شود. با اینکه این حالت برای جنین بسیار حالت راحتی است اما سعی کنید به حالت ایستاده خیلی قرار نداشته باشید.
۱) حالت نشسته: اگر صندلی دارید که حالتش طوری است که می تواند جلو و عقب شود، سعی کنید حداقل ۱۰ دقیقه تا یک ربع صندلی خود را به حالت عقب بکشید و دراز بکشید. دست هایتان را کنار بدن قرار دهید و روی حالت دم و بازدمتان تمرکز کنید. چشم هایتان را برای لحظاتی ببندید.


اگر صندلی تان این قابلیت را ندارد که جلو و عقب برود، از چند کوسن یا بالش برای ثابت شدن پشت تان و پر کردن فضای خالی آنجا استفاده کنید. این حالت برای ماه های آخر بارداری هم بسیار توصیه می شود اگر بتوانید کمی پاها را از هم باز بگذارید حالت انقباض از بین می رود و کمی فضای واژن بازتر می شود در نتیجه هنگام فارغ شدن درد کمتری خواهید داشتید. این حالت به خروج و رفع حالت ایستاده شدن جنین کمک می کند.


۲) حالت های پیشنهادی در منزل


چهاردست و پا: به صورت چهار دست و پا روی زمین بنشینید به طوری که پاها کمی از هم باز باشد و بالا تنه تان را کمی بالا بکشید، بازوها را به گونه ای قرار دهید که کمی خم باشد تا به دست هایتان فشار نیاید. می توانید برای زیردست هایتان از یک بالش نرم استفاده کنید. این حالت برای دقایقی از فشار شما کم می کند و رحم تان را در حالتی بدون فشار قرار می دهد همین طور برای خانم هایی که احساس می کنند در ناحیه کلیه درد دارند این حرکت پیشنهاد می شود.


حالت دیگر پیشنهادی استفاده از یک صندلی در همان حالت است به طوری که دست ها را درهم حلقه کرده به حالت دست به سینه شوید. باز هم برای زیردست ها از بالش استفاده کنید. در این حالت پاها کمی حالت جمع تری دارند. شکم و لگن در حالت آزادی قرار دارد. جنین به راحتی می تواند جابه جا شود. اگر در روزهای آخر دوران بارداری تان هستید و احساس درد کردید، وقتی به این حالت در بیایید از میزان دردتان کاسته می شود.

 


۳) حالت های پیشنهادی برای روزهای آخر بارداری


در این روزها بیشتر سعی کنید روی سمت چپ بدنتان بخوابید در این حالت مکانیسم بدنتان راحت تر به کارش ادامه می دهد. جریان خونتان نیز تسهیل می?شود. لگن شما در این حالت به صورت ریلکس تری است و دهانه رحم راحت تر باز خواهد شد. این حالت به جنین کمک می کند که بهترین وضعیت و حالت برای خروج را پیدا کند.

 


منبع:روزنامه سلامت

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------