گاز رنگ خانه برای جنین مضر است؟بارداری,دوران بارداری,مراقبت های دوران بارداری

اگر شما می خواهید به طور کامل خطر ناشی از گاز سمی رنگ تازه خانه را برای جنین خود از بین ببرید، بایستی از رنگ کردن خانه یا تغییر دکوراسیون آن در دوران بارداری خودداری کنید.

به احتمال خیلی زیاد بخارهای (گاز) ناشی از رنگ تازه، ضرری برای جنین داخل شکم مادر باردار ندارد، زیرا خطرات رنگ های جدید خیلی کم است.

 اما رنگ های روغنی و رنگ های قدیمی ساختمان (که دارای مقادیر ناچیزی سرب هستند) خطرات بیشتری دارند.
 
به همین دلیل زمانی که خانم خانه باردار است، بایستی از نقاشی دیوار با رنگ روغنی و کندن رنگ قدیمی دیوار پرهیز کرد.
 
خطرات بخارهای رنگ تازه و وسایل دکوری خانه
خطرات ناشی از بخار رنگ های جدید برای کودک شما کم است، اما به طور دقیق نمی توانیم بگوییم که این خطر چقدر کم است، زیرا اندازه گیری موادی که کودک در طی نقاشی و رنگ کردن خانه به بدن خودش جذب می کند، خیلی سخت است.

 تحقیقات خیلی کمی در مورد تاثیر بخارهای ناشی از رنگ کردن خانه روی جنین داخل شکم مادر انجام شده است. اگرچه چند تا تحقیق انجام شده در این زمینه، خطر خیلی کمی را نشان داده اند.
 
در طی سه ماهه اول بارداری (هفته اول تا سیزدهم بارداری)، هر نوع خطر کوچکی هم یک تهدید جدی و بزرگ برای سلامت جنین است، زیرا در این دوران، اندام های بدن جنین شروع به رشد و شکل گیری می کنند. لذا هر نوع گاز سمی و مواد شیمیایی رنگ و سایر لوازم خانه در سه ماهه اول بارداری، تأثیر شدیدی روی سلامتی جنین می گذارد.
 
بنابراین بهتر است حداقل تا اتمام هفته چهاردهم بارداری از رنگ کردن خانه و تغییر دکور آن خودداری نمود.

رنگ های سرب دار
بیشتر مواد شیمیایی که برای رشد جنین مضرند، در رنگ های خانگی به کار نمی روند. اما قبل از دهه 1970 ، بسیاری از رنگ های نقاشی حاوی عنصر سرب بودند. سرب یک نوع فلز است که اگر وارد بدن شود، مسمومیت‌زاست.

 بنابراین بهتر است موقع بارداری، از کندن رنگ قدیمی دیوار خانه خودداری کنید و یا باردار نشوید، زیرا رنگ های قدیمی اتاق ها حاوی سرب هستند و موقع کندن، گرد و خاک آن ها به همراه سرب با تنفس وارد بدن می شود. تنفس گرد و خاک حاوی سرب برای رشد جنین مضر است.

رنگ های روغنی
تماس طولانی مدت با بخار ناشی از رنگ روغنی برای رشد جنین مضر است، زیرا این نوع رنگ ها حاوی مقادیر متفاوتی از مواد مضر هستند.

 بنابراین موقع بارداری خانم خانه از رنگ کردن اتاق ها با رنگ روغنی خودداری کنید تا خطر ناشی از تاثیر مواد مضر آن را کاهش دهید.
 
اگر شغل شما طوری است که در محل کار با فرآورده های روغنی مثل رنگ روغنی به طور مرتب سروکار دارید، با کارفرمای خود صحبت کنید تا نوع کار شما را عوض کند.
 
کاهش خطر
اگر شما می خواهید به طور کامل خطر ناشی از بخار سمی رنگ ها را برای جنین خود از بین ببرید، بایستی از رنگ کردن خانه یا تغییر دکوراسیون آن در دوران بارداری خودداری کنید.

 اما در صورت انجام این کارها، راه هایی برای جلوگیری از تاثیر مواد مضر روی سلامتی جنین وجود دارند که عبارتند از:
 
1- از رنگ ها و مواد دکوراسیونی استفاده کنید که روی آن ها نوشته شده  است که برای اتاق کودکان و یا مهد کودک ها مناسب است، زیرا این نوع فرآورده ها حاوی مواد شیمیایی کمتری هستند.
 
2- از رنگ پلاستیک به جای رنگ روغنی برای نقاشی خانه استفاده کنید.

 3- از اسپری رنگ و سایر مواد دکوراسیون که حاوی مواد روغنی هستند، استفاده نکنید.

 4- اگر نمی دانید رنگ یا مواد دکوری شما حاوی چه موادی است، با کارخانه سازنده آن تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.
 
5- موقع رنگ کردن خانه، درب و پنجره های آن را کاملا باز کنید تا هوا به خوبی در آنجا رد و بدل شود.
 
6- اگر خودتان خانه را رنگ می کنید، دستکش، شلوار بلند و لباس آستین بلند بپوشید تا پوستتان آسیبی نبیند.

 7- بعد از اتمام کار نقاشی دیوارها، دست های خود را بشویید و از خوردن غذا در اتاقی که در حال رنگ کردن آن هستید، خودداری کنید تا هیچ نوع ماده مضری را قورت ندهید.
 
8- اگر باردار هستید، خودتان هرگز کار رنگ کردن را انجام ندهید و آن را به فرد دیگری بسپارید.

tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------