اگر باردار هستید یا قصد بارداری بعد از جراحی چاقی را دارید این مطلب را بخوانیدبارداری بعد از جراحی چاقی, بارداری بعد از جراحی چاقی, اثر جراحی چاقی بر خطرات بارداری

حاملگی بعد از جراحی چاقی

 

بارداری بعد از جراحی چاقی: آیا بی خطر است؟ 

امکان بارداری بعد از جراحی چاقی یا این که چند مدت بعد از جراحی چاقی می توان باردار شد یکی از سوالات پرتکرار بین زنان جوانی است که قصد دارند برای کاهش وزن خود از انواع روش های جراحی چاقی استفاده کنند. در این مقاله از بیتوته به این سوال پاسخ می دهیم.

کاهش تحرک در زندگی های شهری باعث رشد روز افزون چاقی شده است ، افراد زیادی هستند که به جای در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و کاهش وزن با ورزش و تغذیه سالم ، ترجیح می دهند از جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کنند. یکی از سوالات افرادی که میخواهند با جراحی لاغر شوند این است که آیا میتوان بعد از جراحی چاقی باردار شد و آیا جراحی چاقی باعث ناباروری می شود؟ در ادامه مقاله درباره بارداری بعد از جراحی چاقی با شما صحبت میکنیم.

 

اثر جراحی چاقی بر خطرات بارداری

براساس مطالعات انجام شده کاهش وزن قبل از بارداری ، چه با رژیم غذایی باشد چه با  جراحی چاقی مثل اسلیو معده یا بای پس معده ، خطرات احتمالی بارداری برای مادر و جنین را کاهش میدهد. مهم ترین مشکلاتی که کاهش وزن خطر آن ها را هنگام حاملگی کاهش می دهد عبارتند از :

- دیابت بارداری 

- فشار خون بارداری

- خونریزی بعد از زایمان

- احتمال انجام سزارین

- بزرگی جنین

- پره اکلامپسی

 

براساس مطالعه ای که در ژورنال زنان و زایمان منتشر شد ، احتمال ابتلا به فشار خون و دیابت بارداری بعد از جراحی چاقی درست مشابه زنانی می شود که هرگز چاق نبوده اند. 

البته خطر ابتلا به دیابت بارداری در زنانی که بعد از جراحی چاقی هنوز هم اضافه وزن دارند وجود دارد ولی بسیار کمتر از زمانی است که دچار چاقی مفرط بوده اند.

 

بارداری بعد از جراحی چاقی, اثر جراحی چاقی بر خطرات بارداری, اثر جراحی چاقی بر احتمال بارداری

بارداری بعد از اسلیو معده

 

اثر جراحی چاقی بر احتمال بارداری

اضافه وزن شدید یکی از عوامل ناباروری است ، کاهش وزن بعد از جراحی لاغری باعث می شود ترشح هورمون های بدن به حالت طبیعی برگشته ، تخمک گذاری منظم شده و احتمال بارداری افزایش پیدا کند. 

جراحی چاقی به دلیل کاهش وزنی که در بدن ایجاد میکند به نوعی درمان ناباروری هم محسوب می شوند. اثرات مفید کاهش وزن که باعث افزایش توان بارداری می شوند عبارتند از :

- بهبود تخمدان پلی کیستیک

- بهبود اختلال قاعدگی

- بهبود تخمک گذاری

- کاهش سقط جنین

- افزایش موفقیت آمیز درمان های ناباروری مثل آی وی اف

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که بعد از جراحی چاقی باریاتریک ممکن است به صورت غافلگیرانه ای باردار شوید. 

 

جراحی چاقی میتواند باعث بروز تغییرات مثبت و ناگهانی بر توانایی حاملگی شود. بهبود شرایط متابولیکی بدن بعد از جراحی باریاتریک ، شانس بارداری ناخواسته را افزایش میدد. 

اگر شما قبل از جراحی اسلیو معده یا بای پس معده حتی بدون استفاده از روش های پیشگیری ، باردار نمی شدید احتال این که چند ماه بعد از جراحی چاقی ، حامله شوید بسیار زیاد است بنابراین استفاده از روش های پیشگیری به شما توصیه می شود. 

 

بارداری بعد از جراحی چاقی, اثر جراحی چاقی بر خطرات بارداری, اثر جراحی چاقی بر احتمال بارداری

اثر جراحی چاقی بر بارداری

 

زمان مناسب بارداری بعد از جراحی چاقی

به طور کلی بعد از جراحی چاقی یا باریاتریک ، حاملگی بی خطر است ولی بهتر است تا زمان تثبیت وزنتان صبر کنید.

در واقع تنها نگرانی برای بارداری بعد از جراحی چاقی ، کاهش وزن سریعی است که بدن در یک بازه زمانی تجربه میکند. بدن شما بعد از جراحی چاقی تحت شرایط پراسترس و تغییرات جدید از جمله تغییر غذایی قرار می گیرد که ممکن است برای جنین مشکلاتی ایجاد کند.

 

بر اساس مطالعات انجام شده بهترین زمان بارداری بعد از جراحی چاقی ، 18 ماه بعد از جراحی هایی مثل اسلیو معده و بای پس معده و روده است که وزنتان به ثبات رسیده باشد.

بر اساس گزارشی که در سال 2005 در ژورنال مامایی و زنان زایمان منتشر شد ، نگرانی پزشکان از ایجاد سوء تغذیه برای مادر و جنین 18 ماه بعد از جراحی چاقی کاهش پیدا میکند. یک زن در دوران حاملگی باید به ثبات وزنی رسیده باشد تا بتواند مواد غذایی مورد نیاز رشد جنین را تامین کند.

 

از آنجا که در جراحی های چاقی سطح معده و روده کاهش پیدا میکند تا حجم غذایی که میتوانید بخورید کمتر شود یا سطح کمتری برای جذب مواد غذایی وجود داشته باشد احتمال کمبود ویتامین ب 12 و ویتامین دی و کلسیم وجود دارد که بهتر است قبل از اقدام برای بارداری در این زمینه برای مصرف مکمل های مورد نیازتان با متخصص زنان و متخصص تغذیه مشورت نمایید.

 

باردار شدن بعد از جراحی چاقی, بارداری بعد از اسلیو معده

زمان مناسب بارداری بعد از جراحی چاقی

 

تغذیه و مکمل های مورد نیاز برای بارداری بعد از جراحی معده

رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی به خصوص اسلیو معده نسبت به قبل تغییر میکند و ممکن است نیاز به مصرف روزانه مکمل ویتامینی و مواد معدنی داشته باشید که در این مورد باید ماما خود را در جریان بگذارید و مدام آزمایش خون بدهید تا سطح مواد مغذی خون کنترل شود. 

 

مقدار غذایی که بعد از جراحی لاغری می خورید کمتر می شود و شاید نگران باشید که برای تامین نیازهای جنین کافی نیست ولی باید بدانید که بدن مادر تامین مواد غذایی جنین را در اولویت قرار می دهد بنابراین احتمال چنین مشکلی نزدیک به صفر است و اگر قرار باشد کمبودی ایجاد شود برای مادر است نه جنین بنابراین نیازی به پرخوری در 6 ماه اول بارداری وجود ندارد ولی در سه ماهه آخر بارداری ممکن است بدنتان نیاز به مصرف روانه 200 کالری داشته باشد. 

 

بعد از جراحی اسلیو معده و سایر جراحی های چاقی برای بارداری نیاز است ویتامین ها و مکمل های مواد معدنی خاصی مصرف کنید که در این باره حتما باید از تجویز پزشک استفاده کنید از جمله: 

- ویتامین ب 12

- آهن

- کلسیم

- اسید فولیک

- ویتامین های محلول در چربی برای ابتدای بارداری

 

احتمال بازگشت اضافه وزن هنگام بارداری

در صورتی که رژیم غذای توصیه شده توسط پزشکتان را رعایت کنید و شروع به پرخوری ننمایید ، دچار اضافه وزن بارداری نخواهید شد ، تنها اضافه وزن شما در این دوران مربوط افزایش تولید خون در بدن، رشد جنین و مایع آمنیوتیک است که اطراف جنین را گرفته است. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------