10 درد شایع و مهم که ممکن است هر خانم بارداری آن را تجربه کنددرد زیر شکم در بارداری, علت درد زیر شکم در اوایل بارداری, علت درد زیر شکم در بارداری

درد زیر شکم در بارداری

 

دردهای شایع در دوران بارداری

درد احساس و تجربه ناخوشایند و از همه مهمتر هشدار دهنده ای است. در حقیقت مثل زنگ خطر برای بدن هست تا شخص به دنبال دلیل و درمان آن باشد. این نشانه در دوران بارداری هم خیلی اهمیت دارد. در حقیقت هر نوع درد را خانم باردار باید جدی بگیرد.

خیلی از زنانی که در دوران بارداری درد زیر شکم دارند، فکر می کنند که این درد نشانه سقط جنین یا مشکل مهم دیگر است. گرچه همیشه بهتر است هوشیار باشید و با هر نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

دردهای شایع و مهم در بارداری

علل زیادی وجود دارد که امکان دارد در سه ماهه اول یا دوم بارداری سالم، دل درد در بارداری و درد زیر شکم و گرفتگی عضلات این قسمت را داشته باشید. بیشتر آن ها طبیعی هستند.

 

درد زیر شکم در بارداری, علت درد زیر شکم در اوایل بارداری, علت درد زیر شکم در بارداری

درد زیر شکم در بارداری

 

علل درد زیر شکم در بارداری

- لانه گزینی در اوایل بارداری

- عفونت ادراری

- بزرگ شدن رحم در بارداری

- درد رباط گرد

- نفخ و یبوست در بارداری

- رابطه جنسی

- انقباضات رحمی

جنین پسر در بخش پایین شکم مادر باردار بیشتر قرار می‌گیرد و این به این معنی است که مادر باردار حمل کننده جنین پسر بیشتر حس سنگینی و درد در بخش پایینی شکم می‌کند.

 

علل احتمالی تیر کشیدن زیر شکم در بارداری

یکی از رایج ترین دردهای تند و تیزی که مادران شکایت می کنند، درد شدید در رحم و پیرامون آن (درد زیر شکم، شکم یا کشاله ران است. به نحوی که این‌که این دردها می‌تواند آزار دهنده باشد، در خیلی موارد علت آن تغییرات عادی است که در موقع بارداری اتفاق می افتد.

 

بعضی از علل رایج درد شکم در بارداری:

گرفتگی: امکان دارد به علت گرفتگی‌هایی که در اثر بزرگ شدن رحم اتفاق می افتد حس درد شدیدی کنید.

 

گاز و نفخ: حرکت گاز های جمع شده درون رحم بعضی اوقات به شدت دردناک است.

 

یبوست: وقتی که توده مدفوع سخت و خشک درون رحم حرکت می کند، می تواند باعث پیدایش درد تیر کشنده ای در شکم شود.

 

درد رباط گرد (لیگامان گرد): درد رباط گرد امکان دارد در سه‌ماهه دوم اتفاق می افتد و باعث درد شدیدی در قسمت شکمی در یک سمت یا هر دو سمت شود. این درد به علت کشیدگی رباطی به وجود می آید که با بزرگ شدن رحم آن را نگه می‌دارد.

 

درد زیر شکم در بارداری, علت درد زیر شکم در اوایل بارداری, علت درد زیر شکم در بارداری

تیر کشیدن زیر شکم در بارداری

 

درد زیر شکم هنگام پیاده روی در بارداری 

درد زیر شکم هنگام پیاده روی در بارداری اگر شدید باشد احتمال زایمان زودرس می تواند وجود داشته باشد. باید نزد پزشک مراجعه کنید.

 

درد به علت سقط جنین

خطری که امکان دارد در اول بارداری و پیش از هفته 20-18 بارداری را تهدید کند، سقط جنین است. یکی از نشانه های رایج سقط جنین خونریزی و درد زیر شکم است که تا مقدار زیادی به دردهای عادت ماهانه شبیه است. البته دردهای ثابت زیر شکم بدون لکه بینی و خونریزی خیلی نگران کننده نیستند و خانم باردار تنها زیر نظر گرفته می شود.

 

درد به علت مسمومیت بارداری

در اشخاص مبتلا به پره‌ اکلامپسی علایم زیر دیده می‌شوند:

- التهاب در صورت

- پف دور چشم

- التهاب ناگهانی دست، پا یا زانو (به دلیل جمع شدن آب در این بافت‌ها) که رایج است و باعث افزایش ناگهانی وزن بدن (یا افزایش وزن بیشتر از 2 کیلوگرم در یک ماه) می‌شود.

- شخص حامله مبتلا به پره‌ اکلامپسی دارای علائم آشکاری مانند فشار خون بالا به همراه پروتئینوری (دفع پروتئین در ادرار) است.

 

در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم زیر در اشخاص مبتلا به پره‌ اکلامپسی احتیاج به مراقبت‌های اورژانسی است:

 

- سردرد شدید و مزمن

- سرگیجه

- اختلالات بینایی شامل دوبینی، تاری دید و...

- درد شدید و یا حساسیت به لمس در قسمت پایین شکم

- حالت تهوع و استفراغ

 

دردهای انقباض رحم

انقباضات براکستون هیکس یا کاذب: انقباض براکستون هیکس اغلب با درد همراه نیست و شما احساس می‌کنید که رحم شما سفت شده است و پس از چند ثانیه، مجددا به وضعیت پیش بازمی‌گردد. انقباضات براکستون هیکس برخلاف انقباضات زایمان منظم نیست، با فعالیت کردن بیشتر نمی‌شود و شدت آن کم کم افزایش نمی‌یابد.

 

انقباضات کاذب زایمان، وقتی بیشتر می‌شود که بدنتان دچار کم‌آبی است یا خیلی روی پاهای خود ایستاده‌اید. انقباضات کاذب زایمان اغلب نامنظم است و در فاصله های کوتاهی به ایجاد می شود. این انقباضات اغلب ضعیف است. چنانچه شدید هم باشد، کم کم از شدت آن کم می‌شود. این انقباضات اغلب در لگن یا جلوی شکم ایجاد می شود و با استراحت رفع می‌شود. انجام دادن موارد زیر می‌تواند برای کاهش انقباضات کاذب موثر باشد و چنانچه با انجام این حرکات، انقباضات بهتر نشد، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید:

 

- مقدار زیادی آب بخورید.

- تغییر حالت بدهید. چنانچه ایستاده‌اید، بنشینید و درصورتیکه نشسته‌اید، دراز بکشید.

- به پهلوی چپ دراز بکشید.

 

انقباضات زایمان: انقباضات زایمان در هفته‌های آخر بارداری آغاز می‌شود و ویژگی‌های خاصی دارد که شناخت این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید در موقع مناسبی به بیمارستان مراجعه کنید. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

 

- ریتم منظمی دارد.

- با فعالیت تشدید می‌شود و با تغییر در موقعیت رفع نمی‌شود.

- کم کم بیشتر و شدیدتر می‌شود و فواصل آنها کم خواهد شد.

- موقع انقباضات امکان دارد ترشحات واژن غلیظ آغشته به خون دیده ‌شود که اغلب صورتی رنگ است.

- امکان دارد با اسهال و درد روده همراه باشد.

- کیسۀ آب پاره می‌شود.

- کمردرد آزاردهنده و حس فشار در شکم و لگن وجود دارد.

- وقتی که اطمینان پیدا کنید که دردهای واقعی زایمان آغاز شده‌اند و این انقباضات منظم است، به بیمارستان بروید. 

 

درد به دلیل کنده شدن زودرس جفت

این مشکل به علل گوناگون مثل فشار خون بالای مادر، ضربه به شکم، سقوط از ارتفاع، زیاد شدن مایع آمنیوتیک، کوتاه بودن بند ناف و ... امکان دارد اتفاق بیفتد. دکولمان عارضه خطرناکی در حاملگی به حساب می آید. نوع دکولمان جفت برای تشخیص و اقدامات بعدی پزشکی اهمیت  دارد.

 

  بیشتر بخوانید: دل پیچه در بارداری

 

سردرد در دوران گوناگون بارداری

سردرد در سه ماه اول

سردردهای تنشی در سه ماه نخست حاملگی خیلی رایج است؛ چون که بدن شما تغییرات بسیاری را در این دوران تجربه می‌کند.

 

سه ماه دوم و سوم بارداری

سردرد در سه ماه دوم و سوم هم امکان دارد علل گوناگونی داشته که به شرح زیر است:

 

 - دیابت

- کشیدگی و گرفتگی عضلات

- اضافه وزن

- فشار خون بالا

- رژیم غذایی

- کمبود خواب

 

هنگامی که باید به پزشک رجوع شود

چنانچه سردردهای پی در پی دارید که حتی با مسکن‌هایی که پزشک داده، درمان انجام نمی‌شود، می‌تواند علامت یک بیماری جدی به نام پره اکلامپسی در مادر باشد. چنانچه این مورد در مادر وجود داشته باشد، نشانه های دیگری مانند فشارخون و مشکلات کلیوی هم دیده خواهد شد.

 

درد زیر شکم در بارداری, علت درد زیر شکم در اوایل بارداری, علت درد زیر شکم در بارداری

سردرد در بارداری

 

دلیل کمر درد در بارداری

دلیل کمر درد در بارداری: سه ماهه اول

عواملی که می توانند کمر درد در سه ماهه اول اتفاق بیفتد مثل تغییرات هورمونی و استرس هستند، که در این بخش دلیل کمر درد در بارداری را توضیح می دهیم.

 

تغییرات هورمونی

مقدار بالای پروژسترون در سه ماهه اول می تواند بر ثابت شدن و تراز شدن مفاصل اثر بگذارد و دلیل کمر درد در بارداری شود. در طول سه ماهه اول ، سطح پروژسترون در بدن به سرعت زیاد می شود. مقدار بالای این هورمون باعث شل شدن عضلات و رباط های نزدیک لگن می شود ، که می تواند بر ثابت شدن و تراز شدن مفاصل اثر بگذارد.

 

هورمون دیگری که پزشکان به آن ریلکسین می گویند به تخمک کمک می کند تا در دیواره رحم کاشته شود و همینطور از انقباضات در مراحل نخست بارداری پیشگیری می کند. با نزدیک شدن به هنگام زایمان ، ریلکسین سبب نرم شدن و باز شدن دهانه رحم می شود تا آماده زایمان گردد.

 

به جز این ، ریلکسین سبب شل شدن رباط ها و مفاصل در قسمت لگن می شود تا کانال زایمان در هنگام زایمان وسیع شود. سرانجام ، ریلکسین بر روی رباط های ثابت کننده ستون فقرات اثر می گذارد ، که می تواند سبب بی ثباتی ، تغییر وضعیت و کمردرد در بارداری شود.

 

استرس ذهنی

گرچه خیلی از خانم ها بارداری را یک اتفاق جالب زندگی و پر از تغییر می دانند ، ولی عده ای این رخداد را استرس زا می دانند. استرس بیش از اندازه بر روی روحیه یا وضعیت روانی اثر می گذارد. استرس می تواند نشانه های جسمی مثل خستگی ، سردرد ، سفتی و درد عضلانی به وجود آورد و دلیل کمر درد در حاملگی شود.

 

دلیل کمر درد در بارداری: سه ماهه دوم و سوم

در سه ماهه دوم و سوم ، رحم با رشد سریع جنین به وسعت خود ادامه می دهد. تغییرات وضعیتی، افزایش وزن و جدا شدن عضلات همه در کمر درد در مراحل بعدی حاملگی نقش دارند که در این بحش به بررسی این دلیل کمر درد در بارداری میپردازیم.

 

به عقب خم شدن

با زیاد شدن وزن کودک، مرکز ثقل خانم حامله به بخش جلوی بدن انتقال پیدا میکند. بعضی از زنان امکان دارد به عقب خم شوند تا تعادل خود را بدست آورند. خم شدن به عقب ، فشار اضافی روی عضلات کمر وارد می کند که می تواند باعث سفتی عضلات و کمر درد در حاملگی شود.

 

افزایش وزن

افزایش وزن در دوران بارداری می تواند به کمردرد در بارداری و درد مفاصل کمک کند.وزنی که فرد در دوران بارداری اضافه میکند می تواند منجر به کمردرد و درد مفاصل شود. میزان وزن اضافه شده در بارداری می تواند بر سلامت کلی او و نوزادش تأثیر بگذارد.خانم های باردار در طول بارداری باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار بگیرند تا خطری سلامت خود و فرزنداشان را تهدید نکند.

 

جدا شدن عضله

شکم از دو باند موازی عضلات تشکیل شده است که در وسط شکم به هم اتصال پیدا می کنند. این عضلات به ثابت شدن ستون فقرات و حمایت از کمر کمک می کنند.

 

در دوران حاملگی ، جنین در حال رشد به عضلات شکم فشار می آورد و سبب کشیدگی و در برخی موارد جدا شدن این اتصال می شود. این فشار می تواند باعث حالتی به نام دیاستاز رستی شود.

 

با کشش عضلات شکم ، خطر درد کمر در حاملگی و یا به وجود آمدن درد در قسمت کمر یا لگن افزایش می یابد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

زنانی که در دوران حاملگی کمردرد دارند و دلیل کمر درد در حاملگی را نمی دانند .

 

درد زیر شکم در بارداری, علت درد زیر شکم در اوایل بارداری, علت درد زیر شکم در بارداری

درد کمر در بارداری

 

درد سمت راست شکم

آپاندیسیت در حاملگی آنقدر رایج نیست، اما بعضی اوقات این مورد هم دیده می شود. حتی پزشک مجبور است برای نجات جان مادر آپاندیس را با جراحی خارج کند، ولی نشانه های آپاندیسیت در حاملگی برای بیمار و حتی پزشک گمراه کننده است. در اواخر بارداری و با بزرگ شدن شکم ناحیه آپاندیس عوض می شود و امکان دارد به پایین یا بالاتر از جای اصلی خود حرکت کند.

 

بهترین شیوه برای تشخیص بستری کردن خانم باردار، سی تی اسکن و سونوگرافی است. حتی گاهی پزشک درحالی که از وجود آپاندیسیت اطمینان ندارد، مجبور است جراحی انجام دهد. آپاندیسیت با درد شدید شکمی و تهوع و استفراغ همراه است. در معاینه شکم خیلی حساس و دردناک است.

 

شکم درد به علت یبوست

حرکات روده در دوران حاملگی به علت تاثیر پروژسترون روی روده کندتر می شود (البته خانم های حامله نشانه های گوارشی دیگری مثل ریفلاکس، درد معده و ... هم دارند). نتیجه کاهش حرکات روده بزرگ یبوست است. یبوست سبب درد زیر شکم و در زمان های شدید بواسیر می شود.

 

بهترین سفارش به خانم هایی که دچار یبوست هستند فعالیت طبیعی روزانه مثل پیاده روی و حرکات ورزشی نرم است. توصیه می شود خانم های حامله غذاهای نرم و خوراکی هایی مثل انجیر، آلو خشک، مایعات زیاد و ... استفاده کنند.

 

چنانچه بهتر شدن تغذیه تغییری در وضعیت مادر به وجود نیاورد، می توان دارو تجویز کرد. داروهای گوناگون گیاهی و ... وجود دارند که برای خانم باردار بی خطر هستند و به بهتر شدن حرکات روده و تخلیه آن کمک می کنند.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 بارداری و زایمان راحت با...

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------