آیا مصرف زعفران در دوران بارداری بی خطر است؟فواید مصرف زعفران در بارداری, حساسیت به زعفران در بارداری, مضرات زعفران در بارداری

فواید مصرف زعفران در بارداری

 

فواید و مضرات مصرف زعفران در بارداری

خواص دارویی و نشاط آور زعفران برای سلامت زن باردار و جنین مفید است ولی برای سه ماهه اول بارداری میتواند مشکل ساز باشد.

آیا مصرف زعفران در بارداری خطرناک است؟

مصرف زعفران در بارداری نه تنها بی خطر است بلکه خواص دارویی مفیدی برای سلامت زن باردار و جنین در حال رشد دارد. مصرف زعفران در  بارداری به کاهش استرس ، تغییرات خلق و خو ، درد و ناراحتی های بارداری کمک میکند. البته مصرف زیاد زعفران در حاملگی میتواند با عوارضی همراه باشد بنابراین باید حد مجاز مصرف زعفران در حاملگی را حتما رعایت کنید تا هم از فواید بسیار عالی زعفران در دوران بارداری بهره مند شوید و هم این که به صورت ناخواسته با اثرا نامطلوب روبرو نشوید. 

 

در قدیم مردم بر این باور بودند که مصرف زعفران در بارداری میتواند باعث زیبایی جنین و روشن شدن پوست او شود ولی امروزه همه میدانیم که عامل ژنتیک است که رنگ پوست و میزان ملانین موجود در پوست را تعیین میکند. 

 

برای هر بار استفاده از زعفران در حاملگی باید حدود 2 – 3 رشته زعفران یا یک سوم قاشق چایخوری زعفران مصرف کنید. 

 

با وجودی که مصرف متعادل زعفران خطری برای بارداری ایجاد نمیکند ولی به دلیل حساسیت و ضعیف بودن جنین در سه ماهه اول بارداری ، پزشکان مصرف زعفران در این دوره را کاملا ممنوع میکنند. 

 

مصرف زیاد زعفران در دوران بارداری میتواند منجر به انقباضات رحم و افزایش دمای بدن در نتیجه سقط جنین شود. 

برای مصرف زعفران در بارداری حتما باید با پزشک خود مشورت نمایید. 

 

حساسیت به زعفران در بارداری

در صورتی که با مصرف زعفران در دوران بارداری دهانتان خشک شده ، عصبی میشوید یا دچار حالت تهوع شده و یا سردرد شدید پیدا میکنید به این معنی است که شما  به زعفران حساسیت پیدا کرده اید بنابراین مصرف زعفران در بارداری را کلا قطع کنید. 

 

زعفران در بارداری, عوارض زعفران در بارداری, مصرف زعفران در بارداری

مصرف زعفران در بارداری

 

روش استفاده از زعفران در بارداری

زعفران دم کرده : میتوانید 2 – 3 رشته زعفران را خرد کرده در یک لیوان بیندازید و رویش را با آب جوش پر کرده روی لیوان را بپوشانید و اجازه بدهید 15 دقیقه زعفران رنگ بیندازد و سپس به همراه کمی عسل میل نمایید.

 

شیر زعفران : یکی از بهترین نوشیدنی های در دوران بارداری نوشیدن شیر زعفران قبل از خواب است. شما میتوانید از ماه پنجم بارداری شیر زعفران را به عنوان صبحانه یا عصرانه میل نمایید. 

 

فواید استفاده از زعفران برای زن باردار

مصرف زعفران برای زن باردار به دلیل خاصیت دارویی و نشاط آوری که دارد ، توصیه میشود. زعفران با ایجاد یک پوشش محافظ در دیواره دستگاه گوارش به هضم بهتر غدا کمک کرده و مانع از ترش کردن میشود. مهم ترین فواید مصرف زعفران برای زن باردار عبارتند از :

 

کاهش نوسانات خلقی : تغییرات هورمونی شدید در بارداری باعث تغییر و نوسانات خلقی میشود. زعفران خاصیت نشاط اور و ضد افسردگی دارد و موجب بهبود جریان خون به مغز میشود همچنین باعث افزایش تولید هورمون سروتونین ( هورمون حال خوب ) به بهتر شدن روحیه شما کمک میکند. 

 

تنظیم فشار خون : ضربان قلب یک زن باردار تا 25 درصد افزاش پیدا میکند که با نوسانات فشار خون همراه است. وجود پتاسیم و کروکتین در زعفران باعث کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب در بارداری میشود.

 

کاهش حالت تهوع صبحگاهی : مصرف چای زعفران در صبح به کاهش حالت تهوع و سرگیجه صبحگاهی زن باردار کمک میکند. 

 

هضم بهتر غذا : حرکات روده و معده در دوران بارداری کاهش پیدا کرده و کم کم با بزرگ شدن جنین فشار زیادی بر دستگاه گوارش وارد میشود بنابراین زنان باردار با مشکلات هضم بیشتری روبرو هستند. زعفران باعث سرعت هضم غذا میشود و فعالیت سیستم گوارش را بهبود میدهد و باعث بهبود سوخت و ساز بدن میشد. لایه محافظی که مصرف زعفران روی  دیواره معده و دستگاه گوارش ایجاد میکند باعث تسکین سوزش سر دل و نفخ در بارداری میشود.

 

مصرف زعفران در بارداری, تاثیر زعفران در بارداری, استفاده از زعفران در بارداری

فواید شیر زعفران در بارداری

 

مسکن طبیعی : در دوران بارداری با رشد جنین عضلات و استخوان ها دچار کشیدگی میشوند و ممکن است با درد و گرفتگی معده ، کمر و مفاصل لگن روبرو شیود. زعفران خاصیت مسکن و آرام بخش طبیعی دارد که این دردها و گرفتگی ها را کاهش میدهد. 

 

سلامت قلب : اگر در طول بارداری به دلیل افزایش اشتها شروع به مصرف غذاهای چرب کنید تاثیرات مضری بر سیستم قلبی عروقیتان میگذارد. آنتی اکسیدان ها ، پتاسم و کروستین موجود در زعفران باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون در نتیجه بهبود سلامت قلب میشود.

 

زعفران سرشار از آهن است : یکی از توصیه های مهم برای تغذیه در دوران باردرای مصرف غذاهای سرشار از آهن است . زعفران منبعی سرشار از آهن است که باعث افزایش سطح هموگلوبین خون و تولید بیشتر گلبول های قرمز خون میشود. 

 

کاهش بیماریهای تنفسی : زعفران خواص ضد التهاب دارد که میتواند به کاهش تورم التهاب ریه ها و کاهش گرفتگی بینی و کاهش هر گونه انسداد در ریه ها و مسیرهای تنفسی کمک کند. زعفران یکی از مفیدترین ادویه ها برای افراد مبتلا به آسم است.

 

 

بهبود خواب : یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری به خصوص در ماههای آخر ، مشکلات بی خوابی است. سنگین شدن جنین و حرکات او در شکم و همچنین درد و ناراحتی از کشش عضلات و استخوان ها و گرفتگی شکم و لگن میتواند منجر به کاهش کیفیت خواب بارداری شود. یکی فواید شیر زعفران در بارداری کمک به بهبود خواب است.  نوشیدن یک لیوان شیر زعفران همراه عسل قبل از خواب باعث آرامش و خواب بهتر شما خواهد شد. 

 

کاهش آکنه پوستی در بارداری : زعفران خون ر تصفیه میکند و از این طریق باعث کاهش جوش و آکنه بارداری میشود.

 

حساسیت به زعفران در بارداری, مضرات زعفران در بارداری, فواید شیر زعفران در بارداری

تاثیر زعفران برای سقط جنین در بارداری

 

تاثیر زعفران برای سقط جنین

بر اساس مطالعات ا نجام شده مصرف روزانه زعفران بیش از 2  گرم در طول روز در دوران بارداری خطرناک است. مصرف زیاد زعفران در بارداری باعث افزایش دمای بدن جنین ، افزایش چشمگیر حرکت جنین در رحم و در نتیجه سقط جنین خواهد شد. 

نوشیدن به یک باره بیش از یک گرم زعفران دم کشیده میتواند منجر به خونریزی شود که یکی از علایم سقط جنین است. 

 

عوارض زعفران برای حاملگی 

مصرف زعفران برای حاملگی در صورتی که کنترل شده باشد عوارضی ندارد. مثلا مقدار متعادلی که همراه با برنج و سایر غذاها استفاده میشود هیچ گونه خطری برای بارداری ایجاد نمیکند ولی مصرف دمنوش زعفران یا دمنوش های ترکیبی حاوی زعفران میتواند خطر ساز باشد. به خصوص در سه ماهه اول بارداری میتواند باعث سقط جنین شود. 

 

در صورتی که با مصرف زعفران در حاملگی دچار حالت تهوع و استفراغ شوید  ،انقباضات پشت سر هم شکم برای بالا آوردن غذا از معده میتواند به رحم فشار آورده و باعث بروز مشکلات جدی برای جین شود.

 

مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری

بسیاری از پزشکان مصرف زعفران در سه ماهه اول بارداری را ممنوع میکنند. 

مصرف زعفران در اوایل بارداری باعث ترشح هورمون پروستاگلانین میشود که تاثیر مستقیم روی عضلات صاف رحم و ایجاد انقباضات رحمی دارد که خطر سقط جنین را  افزایش میدهد. 

 

مصرف زعفران در ماه اخر بارداری

مصرف زعفران در ماه آخر بارداری باعث افزایش خاصیت ارتجاعی رحم شده و باعث میشود زایمان راحت تری را تجربه کنید. 

به طور کلی مصرف زعفران بعد از سه ماهه اول بارداری به اندازه متعادل مجاز است و میتواند به بهبود شرایط بارداری و خلق و خو کمک کند. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 بارداری و زایمان راحت با...

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------