کمبود آب دور جنین + راههای درمانمیزان آب دور جنین,درمان کم بودن آب دور جنین,زیاد شدن آب دور جنین,راههای کاهش آب دور جنین,علت کم شدن مایع دور جنین

کم بودن آب دور جنین

  

باردار بودن احساس خوبی دارد درست است؟ شما مملو از خوشحالی و لذت هستید. اینکه موجودی کوچک در بدن شما رشد کند احساس فوق العاده خوبی است. ولی امکان دارد بارداری شما همراه با خطر باشد. هرچند بیش تر حاملگی ها بی خطر است ولی گاهی مشکلاتی مانند کمبود آب دور جنین در حاملگی به وجود می آید .

کمبود آب دور جنین گاهی وقت ها بی سبب یا بخاطر بیماري اتفاق می افتد. بدون توجه به علت اتفاق افتادن کمبود آب دور جنین باید براي حاملگی سالم درمان کمبود آب دور جنین را انجام دهید. متأسفانه تمام درمانهای کمبود آب دور جنین به حاملگی سالم ختم نمی شود. بنابراین در این مقاله نکات مربوط به درمان کمبود آب دور جنین ذکر شده است.


بدن چگونه آب دور جنین را می سازد؟

پیش از اینکه به کمبود آب دور جنین بپردازیم بهتر است بدانیم بدن چطور آب دور جنین را می سازد.

 

بعد از لقاح تخمك روی دیواره رحم، کیسه ای پر از آب به نام کیسه آمنیوتیک جنین را می پوشاند. این کیسه دارای دو غشاء است؛ کوریون و آمونیون. این کیسه جنین را در آب دور جنین حفظ ميکند . در ابتدا بدن این مایع را با استفاده از آب سیستم گردش خون می سازد. آب دور جنین چند روز بعد از حاملگی به وجود می آید .

 

ترکیب نخست آب دور جنین آب است. در ابتدای سه ماهه دوم حاملگی جنین آغاز به بلعیدن این مایع ميکند و آنرا از طريق ادرار دفع ميکند و این عمل ادامه دارد. ممکن است به ظاهر فرایندی چندش آور باشد ولی زمانی که کیسه آب پاره می شود و فرزند شما متولد می شود بیش تر این مایع بصورت ادرار از بدن نوزاد بیرون می آید .


نقش آب دور جنین:

آب دور جنین نقشی مهم در حفظ سلامتی جنین در زمان حاملگی دارد.

* کمک به حفظ دمای ثابت در رحم

* ایجاد فضای امن براي جنین و جلوگيري از وارد شدن ضربه به جنین

* کمک به حرکت ازادانه جنین در رحم براي رشد مناسب عضلات و استخوان های او

* آب دور جنین به رشد سالم سیستم گوارشی و ریه های جنین کمک ميکند .

* مدد به رشد سیستم گوارشی و تنفسی نوزاد به دلیل آن که نوزاد مایع را به درون قورت ميدهد و بعد آنرا دفع ميکند و همين‌ طور آنرا دم و بازدم ميکند .

* این مایع از جنین در در برابر عفونت ها مراقبت ميکند .

 

میزان مایع کیسه آب جنین

ميزان طبيعي مایع آمنیوتیک معمولاً در آغاز سه ماهه پاياني حاملگی زیاد ميشود . معمولاً در هفته های 34 تا 36 حاملگی ميزان آب اطراف جنین به حداکثر خود خواهد رسید و فرد باردار در حدود 1 لیتر مایع درون کیسه جنین آمنیوتیک با خویش حمل ميکند . پس از این زمان ميزان مایع کم کم کاهش می یابد تا زمانیکه وضع حمل انجام شود.

 

درصورتی که در طول دوران حاملگی میزان مایع آمنیوتیک کیسه آب جنین کم شود به آن اولیگوهیدرامنیوس گویند( اگر میزان مایع آمنیوتیک بیش از حد معمول باشد هیدرامنیوس یا پلی هیدرامنیوس میگویند. تقریبا 4 درصد از زنان حامله در سه ماه سوم حاملگی مایع آمنیوتیک کم تر از میزان طبيعي دارند. کم بودن ميزان مایع دور جنین را که معمولاً به خشکی افتادن جنین میگویند، میتواند در ابتدای یا اواخر بارداری رخ دهد.

 

علائم کم شدن آب دور جنین

اگر خانم حامله دارای یکی از علامت های زیر باشد باید میزان مایع آمنیوتیک را اندازه‌گیری کرد:

ترشح مایع از مهبل

کاهش حرکات جنین

کم بودن رشد جنین

کم شدن آب دور جنین

 

کم شدن آب دور جنین,برای افزایش آب دور جنین چه باید کرد,درمان افزایش اب دور جنین

برای افزایش آب دور جنین چه باید کرد

 

دلایل کمبود آب دور جنین


پاره شدن کیسه آب:
گاهی وقت ها با پاره شدن کیسه آب، مایع کم کم از بدن بیرون می آید . چنانچه کیسه آب قبل از هفته سی و هفتم حاملگی پاره شود، پزشک آنتی بیوتیک تجويز ميکند تا جنین را در در برابر عفونت مراقبت کند و طول حاملگی افزایش یابد تا فرآیند تکامل جنین بدرستی انجام شود. سپس پزشک با استفاده از روش های القایی باعث شروع درد زایمان می شود. گاهی هم به شیوه های القایی نیازی نیست و درد زایمان بطور طبيعي آغاز می شود.

 

عوامل ژنتیکی:

به ارث بردن ژن های غیرطبیعی در یک الگوی اتوزومی مغلوب یا اتوزومال غالب. اتوزوم به کروموزمهایی اطلاق می­گردد که در تعيين جنسیت نسل­های بعدی نقش مستقیم ندارند.


مشکلات جفت:

درصورتی که بیماري داشته باشید که جفت نتواند میزان کافی خون و ماده مغذی به جنین برساند با کمبود آب دور جنین مواجه می شوید. بیماري هایی که جفت را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند شامل پره اکلامپسی، فشار خون بالا و دیابت ميباشند .

 

چنانچه جفت مشکل داشته باشد پزشک بطور مداوم شما و جنین را چک ميکند . همچنين میزان آب دور جنین را بطور منظم اندازه‌گیری ميکند .


مصرف قرص:
بعضی داروها بر آب دور جنین تأثير می گذارند و باعث کاهش میزان آن میشوند . ایبوپروفن و قرص های فشار خون بالا از این دسته هستند. اگر حامله هستید، پزشک این قرص ها را براي شما تجويز نمی کند و درصورتی که اینگونه قرص استفاده کنید مشکل کمبود آب دور جنین پیدا می کنید. بدین ترتیب قبل از استفاده هر گونه قرصی به پزشک اطلاع دهید.


جنین بیماری داشته باشد:

به یاد داشته باشید جنین مایع را قورت ميدهد و آنرا با استفاده از ادرار دفع ميکند . اگر کمبود آب دور جنین اتفاق بیفتد احتمالا جنین آب را به اندازه کافی دفع نکرده است. این مسأله نشان ميدهد جنین مشکل کلیه یا مشکل مجاری ادراری دارد.

 

درصورتی که جنین مشکلی در کلیه یا مجاری ادراری داشته باشد علامت ناهنجاری کروموزومی است. پزشک با استفاده از سونوگرافی در هفته بیستم حاملگی میتواند اینگونه مشکلات را تشخیص دهد.


وجود مشکل در دوقلوهای همسان:

دوقلوهای همسان از یک جفت استفاده ميکنند و این مسأله آب دور جنین را تحت‌تأثیر قرار ميدهد . معمولاً یکی از جنین ها، مقدار بیشتری خون دریافت ميکند که این مسأله سندرم دوقلویی نامیده ميشود . اگر این سندرم اتفاق نیفتاده باشد مشکل کمبود آب دور جنین اتفاق افتاده است.

 

پزشک در اینصورت از شما می خواهد آب به میزان زیاد بخورید تا سطح مایع بدن افزایش یابد. همچنين توصیه ميکند به میزان کافی استراحت کنید.

 

راههای کاهش آب دور جنین,علت کم شدن مایع دور جنین

آب دور جنین 

  
فاکتورهای خطرناکی که بر کمبود آب دور جنین تاثیر می گذارند:

اگر بیماري خاصی داشته باشید احتمال کمبود آب دور جنین افزایش می یابد. این بیماریها عبارتند از:

 

* دیابت

* کم آبی بدن

* فشار خون بالا

* پره اکلامپسی

 

علائم کمبود آب دور جنین:

ممکن است علایمی مشاهده نکنید. ولی در صورتی که علایم کمبود آب دور جنین را مشاهده کنید. عبارتند از:

 

* چکه کردن آب دور جنین از مهبل. این مسأله زمانی اتفاق می افتد که کیسه آب پاره شده باشد. بنابراین همیشه احساس خیسی می کنید.

 

* کاهش سایز رحم. این مسأله سبب کوچک تر بودن رحم از حد مورد انتظار ميشود .

 

* پزشک کاهش میزان مایع را از طريق سونوگرافی مشاهده کند.

 

به یاد داشته باشید که علایم کمبود آب دور جنین شبیه دیگر بیماریها است. بدین ترتیب قبل از مطمئن شدن با پزشک حرف بزنید تا آزمایشات لازم را انجام دهد و درمان موردنیاز را تجويز کند.


مشکلاتی که به خاطر کمبود آب دور جنین ایجاد می شوند:

کاهش مایع دور جنین ممکن است در هر دوره ای در حاملگی رخ دهد ولی بیش از همه در شش ماهه نخست حاملگی رخ ميدهد . در این زمان ، احتمال بروز اختلال های مادرزادی، سقط جنین، زایمان زودرس و مرده زایی بیش تر هست.

 

در صورتی که میزان آب  دور جنین در سه ماهه پایان حاملگی کاهش پیدا کند، خطرات ناشی از آن شامل رشد کم جنین، عوارض زایمان و نیاز با سزارین ميشود .

 

کم شدن آب دور جنین,برای افزایش آب دور جنین چه باید کرد,درمان افزایش اب دور جنین

علت کم شدن اب دور جنین

 

تشخیص کمبود آب دور جنین:

پزشک سوالات زيادي در مورد سلامتی شما و مشکلات و بیماري های شما می پرسد. همچنين پزشک آزمایشات مختلفی براي بررسی مشکلات جنین انجام ميدهد . بعضی آزمایشاتی که پزشک براي تشخیص کمبود آب دور جنین انجام ميدهد عبارتند از:


سونوگرافی:

سونوگرافی علاوه براي مدد به تأیید تشخیص در تشخیص ­های افتراقی هم مؤثر است. مشاهده کلیه و مثانه جنین به خاطر جلوگيري از دیسپلازی کیستی، انسداد کلیوی و انسداد مجاری ادراری با استفاده از سونوگرافی مقدور است.

 

بهتر است به خاطر بررسی رشد جنین و حذف احتمال محدودیت رشد داخل رحمی( IUGR) که باعث الیگوری( کم ادراری) می­شود، ازمایش انجام شود. نوع خاصی از سونوگرافی به اسم سونوگرافی داپلر هم براي ارزیابی نارسایی ­های جفتی دردسترس است. معیارهای تشخیصی عبارتند از:

 

سطح مایع آمنیوتیک کم تر از 5 سانتیمتر 

قطر کیسه در عمیق­ترین قسمت کم تر از 2- 3 سانتیمتر 

حجم مایع آمنیوتیک زیر 500 میلی لیتر بین هفته های 32 تا 36 هفته حاملگی


شاخص آب دور جنین:

شاخص آب دور جنین به پزشک کمک ميکند حجم آب دور جنین داخل رحم را اندازه‌گیری کند. این ازمایش متداول ترین و مطمئن ترین ازمایش براي اندازه‌گیری حجم مایع است.

 

در این ازمایش، به پشت می خوابید و پزشک تبدیل دستگاه سونوگرافی را بر روی شکم شما قرار ميدهد . این ازمایش به پختگی زيادي احتیاج دارد برای این که فشار زیاد بر روی شکم سبب ميشود اندازه مایع کم تر تشخیص داده شود و در صورتی که مبدل دستگاه بطور عمود بر کف اتاق نباشد، میزان مایع بیش تر تشخیص داده ميشود .


بررسی اسپکولوم استریل:

همان طور که گفته شد در صورتی که کیسه آب پاره شود با کمبود آب دور جنین روبرو می شوید. این اتفاق سبب خروج مایع از کیسه آب و کاهش میزان آن ميشود . پزشک براي بررسی حرکات جنین از ازمایش بررسی اسپکولوم استریل استفاده ميکند .

 

بزرگ­ترین پاکۀ عمودی:
این ازمایش این قابلیت را به پزشکان می­دهد تا حجم مایع آمنیوتیک را در عمیق ترین قسمت رحم بررسی کنند. طبق این ازمایش می­توان هرگونه پارگی پردۀ آمنیوتیک( ROM) را که موجب کم بودن مایع آمنیوتیک( الیگوهیدرامنیوس) می­شود، تشخیص داد.


آزمایش خون:
ازمایش خون به پزشک اطلاعاتی در مورد آب دور جنین ميدهد . آزمایشاتی مثل بررسی سرم مادر میزان آب دور جنین را تعيين ميکند . همچنين در صورت وجود بیماري هایی مثل سندرم داون، مشکل را تشخیص ميدهد .


بررسی چین در آب دور جنین:

چنانچه دوقلو حامله هستید، در آب دور جنین چین دیده می شود؛ پزشک معتقد است رحم در این حالت میزان کافی آب دور جنین براي هر دو فرزند دارد. ولی در حقیقت یکی از جنین ها آب بیشتری استفاده ميکند .

 

با بررسی دقیق آب دور جنین، پزشک متوجه ميشود کدام جنین به میزان کافی آب دریافت نمی کند.

 

معمولاً چین در آب دور جنین زمانی دیده ميشود که غشای داخلی چین بردارد. این مسأله سبب کاهش میزان آب دور یکی از جنین ها ميشود . گاهی وقت ها این چین بصورت یک پیله یا زنجیر داخلی رحمی استنباط ميشود . در این حالت یکی از دوقلوها در فضای آب دور جنین دیگری معلق می ماند و سبب ميشود جنین معلق آب کمتری دریافت کند.

 

راههای کاهش آب دور جنین,علت کم شدن مایع دور جنین

درمان کاهش مایع دور جنین

  
درمان کاهش مایع دور جنین

درصورتی که در سه ماهه سوم بارداری کمبود آب دور جنین داشته باشید نیازی به درمان نیست. پزشک حرکات جنین، ضربان قلب و رشد ریه را با استفاده از سونوگرافی بررسي ميکند .

 

از طرف ديگر اگر کمبود آب دور جنین در سه ماهه نخست یا دوم حاملگی مشاهده شود احتیاج به یکی از روش های درمان زیر دارید:


تزریق آب دور جنین:
درصورتی که پزشک این شیوه را تجويز کند باید مقداری محلول سدیم کلرید در دمای اتاق به شما تزریق شود. در این شیوه محلول به درون حفره آب دور جنین تزریق ميشود .


انتقال آب دور جنین:
درصورتی که جنین مشکل انسداد و گرفتگی داشته باشد و نتواند آب دور جنین را دفع کند پزشک با استفاده از این شیوه، ادرار را جهت ميدهد . این مسأله از کاهش آب دور جنین جلوگيري ميکند ولی بر عملکرد کلیه و ریه های جنین تأثير نمی گذارد.


تزریق مایع:
در این شیوه مایع به شما تزریق ميشود. این تزریقات با استفاده از آمنیوسنتز انجام ميشود و بطور موقت سبب افزایش اندازه آب دور جنین ميشود. درمان کمبود آب دور جنین به پزشک کمک ميکند آناتومی جنین را بهتر بشناسد و در صورت کاهش میزان آب دور جنین در آينده بتواند بهتر عمل کند.


آبرسانی به مادر:
با استفاده از سرم و مصرف نوشیدنی خوراکي، پزشک میزان آب دور جنین را افزایش ميدهد . بدین ترتیب درصورتی که پزشک به شما توصیه کرد آب زیاد بخورید تعجب نکنید. این شیوه براي درمان کمبود آب دور جنین در حالت کم مناسب است.


استراحت:
درصورتی که پزشک تشخیص دهد کمبود آب دور جنین در شما متوسط یا کم است، استراحت را توصیه ميکند . در کنار مصرف آب، استراحت به افزایش فضای داخل عروقی در رحم کمک ميکند بنابراین سبب افزایش آب دور جنین ميشود .


خاتمه دادن به بارداری:

اگر شدت کمبود آب دور جنین در سه ماهه نخست حاملگی زیاد باشد پزشک توصیه ميکند حاملگی را خاتمه دهید. برای این که در صورت ادامه جنین مشکلاتی جدّي پیدا ميکند و احتمال مرگ وی هم وجود دارد .

 

درصورتی که پزشک در زمان بررسی ناهنجاری ذهنی در جنین مشاهده کند توصیه ميکند با پزشک متخصص ژنتیک حرف بزنید.


بیماری هایی که به خاطر کمبود آب دور جنین ایجاد می شود:

* سندرم باند آب دور جنین

* هیپولازی ریوی

* احتمال بالای عفونت در جنین؛ درصورتی که کاهش آب بخاطر پارگی کیسه آب باشد.

* سندرم فشردگی جنین

این بیماریها میتواند بر روش جنین تأثير بگذارد و حاملگی را به خطر می اندازد.


پیش بینی کمبود آب دور جنین:

پیش بینی کمبود آب دور جنین به مرحله حاملگی بستگی دارد. درصورتی که کمبود آب در آغاز حاملگی رخ دهد، پیش بینی مناسب نیست. در این حالت احتمال زنده ماندن فرزند شما بسیار کم است. نرخ مرگ و میر جنین در سه ماهه دوم حاملگی بخاطر کمبود آب دور جنین هشتاد تا نود درصد است.

 

در واقع باید بدانید احتمال اتفاق افتادن این مسأله در حاملگی بعدی شما به دلیل آن بر می گردد. بدین ترتیب پزشک باید علت این مشکل را پیدا کند و درمان مناسب را ارائه کند.

 

پیشگیری از کم شدن مایع آمنیوتیک (الیگوهیدرامنیوس)

در بیماري های ناشناخته مثل الیگوهیدامینوس، معمولاً امکان پيش‌گيری وجود ندارد. با این وجود، می­توان اقداماتی را براي کاهش خطر بروز( الیگوهیدرامنیوس) انجام داد:

 

بهتر است قبل از مصرف هر نوع دارو یا مکمل­های ویتامینه و گیاهی حتماً با پزشک مشورت شود.

استفاده از رژیم غذایی سالم مخصوصا براي مادران مبتلا به دیابت

نوشیدن مایعات به میزان کافی براي جلوگيری از کم آبی ورزش منظم

ترک سیگار

مراجعه به پزشک براي انجام معاینات و بررسی­ های منظم به منظور تشخیص هر گونه اختلال جنینی احتمالی

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 بارداری و زایمان راحت با...

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------