ترک سیگاربرای ترک سیگار از کجا شروع کنیم؟روشهای ترک سیگار, راه های ترک سیگار

روشهای ترک سیگار

 

 راه های ترک سیگار

ممکن است قبلا سعی کرده باشید سیگار را ترک کنید و موفق به مدیریت آن نشوید ، اما اجازه ندهید که این امر ترک سیگار شما را به تعویق بیندازد. اگر می خواهید سیگار را ترک کنید ، می توانید تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که به شما کمک می کند در مقابل وسوسه سیگار کشیدن مقاومت کنید

راهکارهای اساسی برای ترک سیگار

ترک کار سختی است. اما اگر برنامه ای داشته باشید ، ترک سیگار می تواند کمی راحت تر باشد. هنگامی که فکر می کنید برای ترک کار آماده هستید ، در اینجا چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای عملی کردن برنامه خود انجام دهید.

 

به ترک خود متعهد شوید

تاریخ ترک خود را تنظیم کنید . اولین قدم برای ترک دود ، انتخاب زمانی است که می خواهید آن را ترک کنید. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در انتخاب تاریخ ترک آورده شده است:

- به خودتان زمان دهید تا آماده شود. آماده شدن می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس و مهارت هایی را که برای ترک سیگار نیاز دارید ، ایجاد کنید.

 

- خیلی طولانی آن را به تعویق نیندازید. انتخاب کردن زمان طولانی باعث می شود تا نظر خود را تغییر دهید یا انگیزه کمتری پیدا کنید. تاریخی را انتخاب کنید که یک یا دو هفته بیشتر نباشد.

  

• بدانید چرا ترک می کنید

قبل از ترک واقعی، مهم است که بدانید چرا این کار را انجام می دهید. آیا می خواهید سالم تر باشید؟ پس انداز کنید؟ خانواده خود را ایمن نگه دارید؟ اگر مطمئن نیستید ، این سوالات را از خود بپرسید:

- از سیگار کشیدن چه چیزی را دوست ندارم؟

- وقتی سیگار می کشم چه چیزی را از دست می دهم؟

- سیگار چه تاثیری بر سلامتی من دارد؟

- اگر من سیگار بکشم چه اتفاقی برای من و خانواده ام خواهد افتاد؟

هنوز مطمئن نیستید؟ افراد مختلف دلایل مختلفی برای ترک سیگار دارند. با فکر کردن در مورد اینکه چرا می خواهید آن را ترک کنید ، آماده ترک سیگار شوید.

 

• بیاموزید چگونه با محرک ها و هوس های خود رفتار کنید

محرک ها افراد، مکان ها یا فعالیت های خاصی هستند که باعث می شوند احساس نیاز به سیگار کشیدن کنید. دانستن عوامل محرک سیگار کشیدن می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید با آنها کنار بیایید.

 

اشتیاق اصرار شدید به سیگار کشیدن است. هر ولع موقتی است و داشتن راه های سالم برای پرت کردن حواس می تواند به آنها کمک کند تا زودتر محو شوند. از قبل برنامه ریزی کنید و لیستی از فعالیت هایی را که می توانید هنگام  اشتیاق زیاد انجام دهید ، ارائه دهید .

 

روشهای ترک سیگار, راه های ترک سیگار

راه های ترک سیگار

 

• راه های مقابله با ترک نیکوتین را پیدا کنید

در طی هفته های اول پس از ترک ، ممکن است احساس راحتی نکنید و هوس یک سیگار کنید. این علائم ناخوشایند ترک سیگار به عنوان علایم ترک شناخته می  شود. 

برای اکثر افراد ، بدترین علائم ترک چند روز تا چند هفته طول می کشد. در این مدت ممکن است:

- کمی افسرده شوید.

- قادر به خوابیدن نیستید.

- بدجنس ، ناامید یا دیوانه شوید.

- احساس اضطراب ، عصبی یا بی قراری کنید.

- در فکر واضح مشکل دارید.

ممکن است برای تسکین این احساسات وسوسه شوید که سیگار بکشید. فقط به یاد داشته باشید که آنها موقتی هستند ، هر چقدر هم که در آن زمان احساس قدرت کنند.

 

 گزینه های ترک سیگار را بررسی کنید

ترک سیگار به تنهایی دشوار است ، انتخاب گزینه دیگری ممکن است شانس موفقیت شما را بهبود بخشد. با یک مشاور ترک سیگار مشورت کنید. یک روش ترک را پیدا کنید که ممکن است برای شما مناسب باشد.

 

• به خانواده و دوستان خود بگویید قصد دارید این کار را ترک کنید

ترک سیگار برای افراد آسانتر است وقتی افراد خانواده شما را حمایت می کنند. به آنها اطلاع دهید که قصد ترک این کار را دارید و توضیح دهید که چگونه می توانند به شما کمک کنند. 

از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که سیگار می کشد بخواهید با شما سیگار را ترک کند یا حداقل در اطراف شما سیگار نکشد.

از دوستان و خانواده خود بخواهید که به شما سیگار ندهند - مهم نیست که چه می گویید یا چه کاری انجام می دهید. 

 

 مشغول باشید

مشغول بودن راهی عالی برای دور ماندن از دخانیات است. مشغول بودن به شما کمک می کند ذهن خود را از سیگار کشیدن منصرف کنید و حواس شما را از هوس بازگرداند. به امتحان برخی از این فعالیت ها فکر کنید:

- ورزش

- برای پیاده روی از خانه خارج شوید

- آدامس یا آب نبات سفت بجوید

- دستان خود را مشغول کنید

- آب زیادی بنوشید

- با تنفس عمیق آرام باشید

- به سینما بروید

- وقت خود را با دوستان و خانواده غیر سیگاری سپری کنید

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------