هفت توصيه براي ترك سيگارترك سيگار,راههای ترک سیگار,چگونه سیگار را ترک کنیم,عوارض سیگار کشیدن

هفت توصيه براي ترك سيگار
اگر شما سيگاري هستيد اما از سيگاري بودن خود خسته شده ايد و در پي ترك آن هستيد، براي آغاز عمليات ترك سيگار، هفت توصيه زير را به دقت بخوانيد.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اينترنتي اين هفت توصيه هم براي افرادي كه اعتياد شديد به سيگار دارند، مؤثر است و هم براي افرادي كه گهگاه اقدام به روشن نمودن سيگار مي كنند.

1- خود را آماده ترك سيگار كشيدن كنيد يك ايده خوب اين است كه به هنگام ايجاد تغييري در زندگي تان، مثلا رفتن به يك مكان جديد، تغيير شغل، يافتن يك سرگرمي جديد، و يا آغاز كردن يك نوع ورزش، اقدام به ترك سيگار نماييد. همچنين كليه دلايل ترك سيگار خود را بر روي كاغذ بنويسيد و بر روي ديوار منزل نصب كنيد تا همواره جلوي چشمتان باشد و دوباره هوس سيگار كشيدن نكنيد.

2- زماني را براي ترك سيگار مشخص نماييد يك شيوه خوب براي ترك سيگار اين است كه به تدريج اقدام به ترك سيگار كنيد و يك روز معين را به عنوان روز ترك نهايي آن تعيين كنيد. البته ما اصراري به ترك تدريجي سيگار نداريم و نمي گوييم كه اين شيوه بهترين شيوه است، اما پيشنهاد مي كنيم در ابتدا چيزي را جايگزين استنشاق نيكوتين كنيد، مثلا مي توانيد با آدامس جويدن شروع كنيد، و سپس به طور كامل سيگار را ترك كنيد. راه ديگر اين است كه اراده كنيد و از يك روز معين اقدام به ترك سيگار كنيد و به آن پايبند باشيد.

3- اقدام خود به ترك كردن سيگار را به همه بگوييد وقتي همه بدانند كه شما در حال ترك كردن سيگار هستيد، ديگر براي شما دشوار است كه از آنها تقاضاي سيگار كنيد و يا پيش روي آنها اقدام به سيگار كشيدن نماييد. در واقع، از هركس كه مي شناسيد (سيگاري و غير سيگاري) تقاضا كنيد كه با عدم تعارف سيگار به شما و نكشيدن سيگار در جايي كه شما هستيد، شما را در تصميمتان مبني برترك سيگار ياري نمايند.

اين مطلب را مرتبا به دوستانتان يادآوري كنيد، خصوصا در مواقع خطرناكي همچون: مهماني ها، مراسم ها و جشن ها. بگذاريد همه آنهايي كه با شما سرو كار دارند، از عزم شما براي ترك سيگار آگاهي يابند. شايد شما باعث رنجش خاطر آنها شويد، ولي به هر حال ترك سيگار، ارزش اين كار را دارد. 4- كارهاي روزمره خود را تغيير دهيد اعتياد به سيگار مي تواند به مواقع و زمانهاي خاصي همچون صبح، به هنگام نوشيدن چاي، و يا هر عمل ديگري، مرتبط باشد.

اين مواقع و زمانها ، ماشه هاي سيگار كشيدن شما هستند، چرا كه شما به سيگار كشيدن در چنين مواقعي عادت كرده ايد ميل داريد آنها را ادامه دهيد. براي مبارزه با اين مواقع، عادات خود را تغيير دهيد. مثلا نوشيدني مورد علاقه خود را عوض كنيد، آدامسهايي با مزه هاي جديدي كه شما معمولا نمي خريد، استفاده كنيد و خلاصه هركاري كنيد كه عادات قبلي شما كه با سيگار كشيدن همراه بودند، تكرار نشوند.

5- هوشمندانه ورزش كنيد نرمشهاي شديد، استنشاق سيگار و يا حداقل تصور آن را كاهش مي دهد. اگر شما تا به حال ورزش نمي كرديد، در ابتدا با نرمشهاي ملايم آغاز كنيد. نرمش كردن باعث سلامتي شما خواهد شد، در كنترل وزن شما مؤثر است، و مي تواند روح و جسم شما را براي روبرو شدن با استرسهاي روزمره توانمند سازد.

6-تاثيرات ترك سيگار را بدانيد سرفه كردن، اختلال در خوابيدن و كج خلقي برخي از نشانه هاي معمول دوران پس از ترك سيگار هستند. نگر ان نباشيد، اين موارد، كاملا طبيعي هستند و در عرض چند هفته از بين خواهند رفت، فقط كمي مقاومت كنيد.

7- چگونه با اشتياق به سيگار كشيدن مقابله كنيد منتظر باشيد كه بلافاصله پس از ترك سيگار، ميل شديدي به استنشاق آن پيدا كنيد. اين ميل و اشتياق شديد معمولا در فاصله هاي زماني 5-3 دقيقه اي بروز مي دهند. در چنين مواقعي تا مي توانيد آب يا چاي بخوريد و خود را صحبت كردن با ديگران مشغول نماييد، مطمئن باشيد موفق مي شويد.

منبع:farsnews.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------