مواد مخدر دی ام تی چیست؟ عوارض مواد مخدر دی ام تیمصرف دی ام تی , خطرات مصرف دی ام تی , دی ام تی

ماده مخدر دی ام تی

 

دی ام تی چیست و چه تاثیر و خطراتی دارد؟

دی ام تی یک نمونه از مواد توهم زا و روان گردان پر قدرت می باشد که نشانه های متفاوتی را به همراه خود دارد . اگر چه این ماده در روان فرد بسیار تاثیر گذار است اما می توان با روش های مختلف آن را ترک کرد. برای شناخت بیشتر این ماده، تاثیرات و تشخیص وجود آن مطالب را دنبال کنید .

توضیحات تکمیلی در زمینه DMT

دی متیل تریپتامین که به نام دم ام تی یا DMT شهرت یافته است یک ماده توهم‌ زا و روان ‌گردان است که به شدت تاثیر گذار می باشد ، به گونه ای که با عنوان قوی ‌ترین ماده توهم ‌زا جهان نامیده شده است . این ماده از هزاران سال پیش وجود داشته است و از همان زمان به مصرف بومی های آمازون در آمده است ‌. سنتز شیمایی آن در سال ۱۹۳۱ توسط یک شیمی دان کانادایی به نام ریچارد منسکه انجام شد.

 

این ماده توهم زا را خیلی از جانوران و برخی از گیاهان به صورت طبیعی در ترکیب خود دارند ، تاثیرات DMT بسیار شبیه به فرمول مولکولی LSD است ، البته می توان این گونه بیان کرد که دی ‌ام تی به اندازه مواد توهم‌ زا دیگر مانند LSD شناخته شده نیست . مصرف این ماده به دلیل مقدار تاثیر گذاری میان جوانان روند افزایش را به نمودار خود گرفته است .

 

یک نظریه در زمینه DMT شرح می دهد که این ماده در بدن هر موجود زنده ‌ای حتی در بدن انسان هم وجود دارد اما در زمان مرگ ترشح خود را در بدن شروع می کند  .

 

در مورد آمار اعتیاد به این ماده می توان گفت که اغلب نوجوان ها و جوان های جهت کنجکاوی و تجربه لذت این ماده آن را مصرف می کنند و پس از گذشت مدتی از نظر روحی به این ماده وابسته می شوند . 

 

نام های دیگر دی ام تی

این ماده همچون سایر مواد توهم زا به چندین نام متنوع شناخته می شود . در بعضی از کشور های که مصرف کنندگان این ماده زیاد می باشند ، برای مثال در  آمریکا ، فرانسه و آلمان به نام دیمیتری شهرت یافته است ، که این لقب از نام شیمایی این ماده و همان دی متیل تریپتامین الهام برداری شده است .

 

از آن جا که بعضی ها فکر می کنند که این ماده ترشح خود را پس از مرگ در بدن شروع می کنند به آن نام مولکول روح را نسبت داده اند .

 

- اصطلاح business trip برای DMT

همانطور که مطلع هستید عبارت های بسیاری نیز برای مصرف اینگونه مواد وجود دارد؛ تریپ کاری یا business trip به دلیل کم بودن مدت زمان تاثیر دی ام اتی نسبت به سایر روان گردان ها مانند ماشروم و ال اس دی می باشد چرا که افراد می توانند یک تریپ کامل را صرفا در ده الی پانزده دقیقه تجربه کنند.

 

دی ام تی , گیاهان حاوی دی ام تی , مواد مخدر دی ام تی

مصرف دی ام تی با توهم های شدید همراه است

 

ظاهر ماده دی ام تی بیشتر به دانه ‌های برف شبیه است . این دانه ها هر مقدار که چون دانه‌ های برف رنگ سفید تری داشته باشند یعنی ماده قوی‌ تر هستند و درصد خالص بودن آن نیز بیشتر می باشد. نوع خالص این ماده به دشواری پیدا می شود زیرا به دست آوردن و تهیه  آن سختی هایی دارد ، اکثر مواردی که در خیابان ها جا به جا می شوند شبیه به بلور ها یا پودر های زرد رنگ هستند .

 

روش های مصرف DMT

استعمال و مصرف این ماده به روش‌ های متنوعی همچون : تزریق، کشیدن و  خوردن چای آیاهوآسکا دیده می شود.

 

- تزریق DMT:

 

 مصرف دی ام تی , خطرات مصرف دی ام تی , دی ام تی

ممکن است دی ام تی با روش تزریق مصرف شود

 

 در روش تزریق فرد مصرف کننده به سرعت زیادی از این ماده تاثیر دریافت می کند و نزدیک به ۵ تا ۸ دقیقه دچار توهم شدید می ‌شود . بعد از گذشت زمانی نا مشخص شدت توهم فرد کاهش پیدا می کند و در این حالت باید تلاش ‌کند تا واقعیت را در یابد.

 

- کشیدن DMT : 

در روش کشیدن یا همان دود کردن وابسته به مقدار مورد مصرف قرار گرفته ، تاثیر این ماده متغیر می باشد . با یک واحد مصرف فرد نزدیک به ۵ دقیقه با تو هم شدیدی درگیر می‌شود ، با مقدار مصرف بیشتر فرد به توهم نمایشی ، شنیداری و حسی دچار می شود و با اٌؤفزایش یافتن بیشتر دوز مصرف حتی حس  ترس و اضطراب شدید هم به سراغ مصرف کنندگان می رود . با اینکه توهم های ناشی از DMT نزدیک به ۱۰ دقیقه بیشتر دوام نمی آورند  اما به گونه ای است که مصرف کننده این بازه زمانی را حدود به یک سال حس می کند.

 

- نوشیدن DMT :

 

 دی ام تی در گیاهان , قرص ام دی ام ای , مصرف دی ام تی

تهیه نوشیدنی از دی ام تی یک راه رایج برای مصرف آن است

 

اگر مصرف DMT به روش نوشیدن چای آیاهوآسکا صورت گیرد ، چندی زمان تلف می شود تا دی ام تی اثر های ناشی از خود را نشان دهد ، اما در مقابل آن تاثیرات آن در بازه ی زمانی طولانی تر پا برجا می ماند .

 

تاثیرات مصرف DMT

تاثیرات پدید آمده از استعمال دی ام تی به دو مورد طبقه بندی می شود که عبارتند از:

 

- تاثیرات کوتاه مدت DMT :

از ماده دی ام تی در حالت تاثیر گیری کوتاه مدت به عنوان یک جایگزین  برای LSD مصرف می ‌کنند ، چرا که فرد همان حالت ها را تجربه می کند با این تفاوت که تاثیرات آن متعلق به بازه زمانی کوتاه تری می باشد . در این شرایط دی ام تی بین ۳۰ الی ۴۰ دقیقه تاثیر دارد اما مصرف ماده ال اس دی تا چند ساعت دوام می آورد و فرد را به تاثیرات خود دچار می کند . نکته ی حائز اهمیت دیگر این می باشد که دی ام تی با سرعت بیشتری بر فرد مصرف کننده اثر می ‌گذارد.

 

تاثیرات مصرف DMT با روش استعمال یا دود کردن ده الی پانزده دقیقه پایدار هستند اما با روش های دیگر مانند تهیه نوشیدنی این تاثیر ممکن است تا سه ساعت نیز دوام بیاورد. بدین منظور باید از بازدارنده های مونوآمین اکسیداز استفاده کرد چرا که دی ام تی پس از وارد شدن به بدن به سرعت توسط آنزیم های مونوآمین اکسیداز دفع می شود.

 

- حالت ها و تاثیرات کوتاه در مصرف دی ام تی:

 

دی ام تی , گیاهان حاوی دی ام تی , مواد مخدر دی ام تی

دیدن موجودات فضایی و ماورایی با مصرف دی ام تی

 

• گشاد شدن مردمک چشم

• افزایش ضربان قلب

• افزایش فشار خون

• توهم نمایشی و شنیداری

• در مواردی حالت تجربه خارج شدن از جسم

• سرگیجه

• اختلال و نا منظمی در دریافتن زمان و مکان

•  احساس لذت زیاد

•  دیدن پرتو های نوری درخشان و شدید

•  به وجود آمدن مشکل در زمینه برقراری هماهنگی بدن

• حالت تهوع و استفراغ در استعمال خوراکی 

 

همچنین دچار شدن به حالت اکتشاف و شهود ، شرایطی چون تصور خود در کنار بیگانه ها یا ماورایی ها به فرد دست می دهد ، در مواردی هم مصرف کننده خود را در کنار روحانی ها و افراد مقدس می بیند یا به توهم های عرفانی درگیر می‌شود.

 

مواد مخدر دی ام تی , عوارض مواد مخدر دی ام تی , روش های مصرف DMT

ممکن است افراد با مصرف دی ام تی حالتی کنجکاو تر یا احساسی داشته باشند

 

- تاثیرات بلند مدت مصرف دی ام تی:

در زمینه درگیر شدن مصرف کننده به تاثیرات بلند مدت دی ام تی ، حائز اهمیت  ترین تاثیر پیامد های روحی و روانی این ماده است. امکان دارد روان ‌پریشی و رخ دادن فلش بک های متوالی در این افراد حتی بدون علت به خصوصی رخ دهد .

 

روان‌ پریشی یکی از عوارض اعتیاد و مصرف زیاد مواد توهم زا کلاسیک مانند دی‌ام تی می باشد ، شایع ترین نشانه های این حالت عبارتند از:

 

• اختلال های رفتاری

• درگیر و نامنظم شدن افکار فرد

• پارا نویایی شدن رفتار و افکار 

• مشکل در بینایی

• اشکال ثابت در درک

 

 و حتی بروز نشانه های شناخته شده ای که در رخ دادن مشکل های مغزی مانند سکته یا تومور مغزی تاثیر گذار است .

 

تاثیر شخصیت در توهم ها و تریپ

پس از بررسی های انجام شده برخی از پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که دی ام تی به صورت مستقیم روی مغز تاثیر می گذارد و بخش خودآگاه را برای مدتی از دسترس خارج می کند. بدین ترتیب بخش ناخوداگاه کنترل را در دست می گیرد و ممکن است تصاویر و احساساتی غیر مرتبط با لحظه حال را تجربه کنید که پیش از آن احساس کرده بودید. برای مثال یکی از افرادی که با هدف انجام تحقیقات علمی در یک آزمایشگاه این ماده را مصرف کرده بود چنین بیان کرد که در مراحل اول توهمی از زایمان و احساسی مشابه  به او دست داده بود که ترس شدیدی از مراحل بعدی داشت اما هیچ راهی برای بازگشت وجود نداشت؛‌ این احساس در آن زمان در او ایجاد و باعث توهمی مشابه شده بود.

 

علاوه بر این در رابطه با تاثیرات این ماده مخدر اینگونه بیان شده است: بر خلاف مصرف ال اس دی یا ماشروم که تغییراتی در محیط اطراف، رنگ ها و شدت نور و... ایجاد می کنند دی ام تی به صورت کامل محیط را برای مصرف کنندگان تغییر می دهد تا جایی که آنها هیچ تصویری مشابه به حالت عادی از محیط اطراف خود ندارند! 

 

به همین دلیل در صورتی که افرادی با شخصیت نامناسب و پیشینه ذهنی قبلی نادرست به مصرف این ماده بپردازند یا دوز نامناسب و بیشتری دریافت کنند احتمالا تجربیات و مشکلات بسیاری را بدی بدست می آورند. البته این به این معنی نیست که مصرف آن برای عده ای توصیه می شود اما ممکن است در صورت نداشتن همراهان مناسب و مواجه شدن با احساساتی چون ترس اصطلاحا بد تریپ یا بد فاز شوید که با این موارد همراه است:

 

• از دست دادن کنترل

• احساس گیجی یا گم شدن

• احساسات منفی مانند ترس، اضطراب، استرس، عصبانیت، ناراحتی و... که با شدت بیشتری احساس می شوند

• ترس از دیوانه شدن به دلیل دیدن محیطی کاملا متفاوت 

• شنیدن صداها یا تصاویر ناخوشایند و خشونت آمیز

• نشخوار ذهنی و فکر کردن به خاطرات دردناک

 

- تجربه نزدیک به مرگ با مصرف دی ام تی

تجربه نزدیک به مرگ به حالتی گفته می شود که فرد حالت هایی که آن را به مرگ (نه خطر مرگ) تجربه می کند. برای مثال تجربه هایی مثبت از احساس آرامش و خروج از بدن، احساس شناور بودن، سکوت کامل، احساس امنیت و گرما، تجربه ی ازهم پاشیدگی، دیدن تونل یا نور و بستگان فوت شده تشکیل می شوند اما ممکن است برخی افراد نیز تجربه هایی منفی داشته باشند که عبارتند از: احساس درد و اضطراب، ترس و دلهره و...

تحقیقات نشان می دهد این تجربه یک پدیده ذهنی ناشی از ترکیب چند اختلال جسمی و حسی است که در وقایع تهدید کننده زندگی رخ می دهد.

مدت زمان وجود دی ام تی در بدن

هر ماده توهم زایی روند اختصاصی خود را دارد و با انجام آزمایش‌ های متنوع می توان از مصرف یا عدم استعمال آن ها اطمینان حاصل کرد . دی ام تی روند پر سرعتی دارد ، اما باز هم انجام آزمایش ‌های مختلف مصرف آن را نشان می دهد . 

 

 دی ام تی , گیاهان حاوی دی ام تی , مواد مخدر دی ام تی

فرمول شیمیایی دی ام تی

 

در آزمایش ادرار مشخص می شود که در طی ۲۴ ساعت طی شده فرد از ماده استفاده کرده است یا خیر ، زیرا در این روش ماده توهم زا به وسیله کلیه ها به خارج بروز پیدا می کنند .در آزمایش دهانی یا بزاق حضور دی ام تی را ۱ الی ۵ روز پس از مصرف می توان تشخیص داد . در آزمایش مو ، حتی اگر فردی تنها یک مرتبه این ماده را مصرف کرده باشد  تا ۹۰ روز پس از استعمال متوجه این اتفاق می شوند  . از آن جا که دی ام تی با سرعت و روند زیادی از بدن خارج می‌شود به نظر می‌رسد که نتوان مصرف آن را با آزمایش خون متوجه شد .

 

گردآوری:بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------