نامزدی و دعوادوران نامزدی,ازدواج

همه افراد از دوران نامزدی با عنوان بهترین و شیرین ترین دوران زندگی شان یاد می كنند. روزهایی كه هرگز فراموش نمی شوند و یادآوری خاطرات شیرینش پس از سالها و حتی در ایام پیری لبخند و شادی را به فرد هدیه می دهد.


با این اوصاف شاید بسیاری گمان كنند كه این دوران از هرگونه تلخی و سختی دور است و تنها و تنها شادی و نشاط در آن جای دارد. اما اگر با نگاهی واقع بینانه به زندگی نگاه كنیم، می بینیم كه سختی ها و تلخی ها هم در این دوران زیبا جولان می دهند. سختی ها و تلخی هایی كه برخی طبیعی و حاصل تفاوتهاست و برخی دیگر به دلیل اشتباهات كوچك و بزرگ خودمان ایجاد می شوند.

چنانچه اشاره شد مشكلات گروه اول طبیعی و اجتناب ناپذیرند. اما مشكلات گروه دوم مصنوعی و به دلیل برخورد و رفتارهای اشتباه مان است و می توان با كمی توجه و تغییر در آنها از بسیاری از تنش های این دوران جلوگیری كرد.

- چشم و هم چشمی

پایبندی به رسم و رسوم های اشتباه، توقع های زیاد و بی مورد، پرداخت هزینه‌های سنگین و... همه و همه آفت های بزرگی هستند كه در جامعه امروز ما به دلیل چشم و هم چشمی در امر ازدواج ایجاد شده است. بر این اساس است كه برخی گمان می كنند هر چه در مراسم و خرید عقد یا عروسی شان، در تهیه جهیزیه و ... بیشتر خرج كنند و تشریفات داشته باشند شخصیت و آبروشان بیشتر حفظ می شود.

همین تفكرات و دیدگاه های اشتباه،‌ به جای ایجاد لذت بردن از شیرینی های دوران نامزدی، دلهره و اضطراب و تلخی را به افراد به خصوص دختر و پسر هدیه می كند. آقا پسر مدام باید در فكر كار و كسب درآمد برای تامین مخارج بالای ازدواج و تهیه مسكن و ... باشد و دختر خانم نیز خود را در پس دغدغه های گرفتن مراسمی باشكوه برای عقد و تهیه جهیزیه ای عالی و ... اسیر می كند. بنابراین ازدواجی كه باید باعث آرامش و لذت بخشی طرفین شود، به مراسمی دلهره آور تبدیل شده و همه خاطرات شیرین این دوران را تحت الشعاع قرار می دهد.

به رخ كشیدن اطرافیان و زندگی شان چیزی جز كوچك كردن و تحقیر فرد مقابل و در نهایت ایجاد جر و بحث و اختلاف و درگیری میان نامزدها حاصل دیگری ندارد

-مقایسه

متاسفانه برخی از دختر و پسرها علاوه بر چشم و هم چشمی مدام در حال مقایسه نامزد خود با دیگران هستند. چرا شوهر فلانی از شوهر من خوشگلتر یا خوش تیپتره؟ چرا نامزد فلانی تو هزینه كردن اینقدر هوای جیب شوهرشو داره ولی تو بی خیالی؟ چرا خانواده شوهر خواهرم فلان برخورد را داشتند ولی خانواده شما ندارن؟ و...

در واقع به رخ كشیدن اطرافیان و زندگی شان چیزی جز كوچك كردن و تحقیر فرد مقابل و در نهایت ایجاد جر و بحث و اختلاف و درگیری میان نامزدها حاصل دیگری ندارد. چقدر زیباست كه دختر و پسر در این دوران زیبا برای حفظ روابط صمیمانه و مهر آمیز خود و لذت بردن از زندگی دست از مقایسه های ویرانگر خود برداشته و به داشته هایشان قانع باشند.


- بی اعتمادی

گاه افراد به دلایل مختلفی چون علاقه افراطی، دوستی قبل از ازدواج و یا بدبینی به فرد مقابل، نسبت به نامزدشان حساسیت بی مورد پیدا کرده و به وی بی اعتماد می شوند. باید توجه داشت كه هیچ یك از موارد ذكر شده نمی تواند دلیل موجهی برای بی اعتمادی به نامزد باشد. پسر و دختر زمانی كه با هم عقد می كنند چون یك روح در دو بدن می شوند. آیا كسی را می شناسید كه به خودش بی اعتماد و شكاك باشد؟ همیشه با خود مرور كنید كه همسر شما پاكترین و بهترین هاست، مگر آنكه خلاف آن به شما ثابت شود. (البته چنین افكاری برای افرادی كه دچار بیماری بدبینی هستند، طبیعی بوده و تنها مراجعه به پزشك و سیر طول درمان آنها را درست می كند.)

- سوء تفاهم

بسیاری از روان شناسان معتقدند سوء تفاهم یكی از مهمترین عوامل ایجاد اختلاف و درگیری در دوران نامزدی و حتی زندگی مشترك است. اما سوء تفاهم دقیقا چیست؟ سوء تفاهم یعنی این که طرفین به درستی به مقاصد حقیقی رفتار یا سخن هم پی نمی برند. یعنی چیزی که گفته می شود غیر از چیزی است که فردمقابل از آن می فهمد. برخی افراد به جهت دارا بودن روحیه ای خاص، برای دچار شدن به سوء تفاهم به شدت آماده اند و ذهنشان از هر سخنی، برداشتی نامطلوب دارد. به همین دلیل باید سعی كنند تابه درستی منظور حرف یا برخورد فرد مقابل را از وی نپرسیده اند قضاوت نكنند.

منبع:تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------