چطور نتیجه ازدواجمان را پیش بینی کنیم؟پیش بینی آینده ازدواج, پیش بینی موفقیت در ازدواج, پیش بینی ازدواج

چگونه موفقیت ازدواجمان را پیش بینی کنیم

 

آیا آینده و سرانجام یک ازدواج قابل پیش بینی است؟ 

برخی خصوصیات و ویژگی های اخلاقی و رفتاری افراد باعث می شود که بتوانند ازدواجی موفق داشته باشند ، اگر میخواهید بدانید که چطور نتیجه ازدواجتان را پیش بینی کنید باید به این خصوصیات و ویژگی های اخلاقی طرف مقابلتان دقت داشته باشید. 

ازدواج یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی است که تاثیر بسیار زیادی بر آینده شما خواهد گذاشت. شاید با این حرف عامیانه که ازدواج مثل هندوانه سربسته است ، موافق باشید ولی به نظرتان امکان ندارد بتوانید با استفاده از شواهد و رفتارهای طرف مقابل با اطمینان بیشتری به او ازدواج کنید؟ آیا مشخصاتی وجود ندارد که بتوانید با آن ها متوجه شوید ازدواج با چنین فردی شکست خواهد خورد؟

 

با افزایش آگاهی ها و اطلاعاتی که هر روزه به سمت ما می آید ، تفکر جوانات با گذشته تفاوت های زیادی پیدا کرده است و دلشان نمی خواهد چشم بسته ازدواج کنند ، آن ها می خواهند قبل از ازدواج مطمئن شوند که تصمیم درستی گرفته اند و ازدواجشان با موفقیت همراه خواهد شد.

 

خوشبختانه امروزه با تحقیقات و بررسی های انجام شده ، روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که تا حد زیادی میتواند یک ازدواج موفق و یک ازدواج ناموفق را پیش بینی کرد. 

شما می توانید با بررسی کیفیت ارتباط زوجین قبل از ازدواج ، آینده ازدواج آن ها را پیش بینی کنید. 

 

نوع رفتار و گفتار شما با هم قبل از ازدواج می تواند شاخص بسیار خوبی برای پیش بینی نتیجه ازدواجتان باشد . مهم ترین نکته این باید به آن توجه داشتهب اشید ا ین است که در مدت زمان آشنایی چه نسبتی از زمانتان صرف ایجاد رابطه بهتر همراه با آرامش و احساس مثبت شده و چه مقدار از زمانتان را درگیر تنش و احساسات منفی بوده اید؟

 

دختر و پسری که به تازگی وارد رابطه شده اند در حال تجربه فاز رمانتیک و عاشقانه و هستند بنابراین اطلاعاتی که از هم دارند تحت تاثیر جاذبه جنس مقابل است و نمی تواند قابل اعتماد باشد. 

بنابراین پیش بینی موفقیت در ازدواج با یک رابطه کوتاه مدت خیلی سخت تر از زمانی می شود که زوجین زمان کافی برای شناخت هم گذاشته باشند و زمان آشنایی را به 6 – 9 ماه افزایش دهند. 

 

پیش بینی آینده ازدواج, پیش بینی موفقیت در ازدواج, پیش بینی ازدواج

موفقیت در ازدواج و رفتارهای نابود کننده ازدواج

 

رفتارهای نابود کننده ازدواج از نظر گاتمن

پژوهش های انجام شده توسط گاتمن در زمینه رفتارهای نابود کننده ازدواج می تواند تا حدود زیادی اخلاق منفی ای که باعث طلاق می شود را برای شما نمایان کند. 

گاتمن و تیم تحقیقاتی اش با مطالعه بلند مدت (24 سال)  روی 130 زوج و زیر ذره بین قرار دادن آن ها متوجه شدند که برخی از ویژگیهای شخصیتی زوجین در ابعاد کلامی ، عاطفی و جنسی می تواند ارتباط مستقیمی با رضایت زناشویی داشته باشد و تضمین کننده یک زندگی مشترک طولانی هستند.

 

به نظر گاتمن مشاهده نوع گفتگو و مشاجرات بین زوجین میتواند با احتمال بسیار بالا احتمال موفقیت در ازدواج یا طلاق را پیش بینی کند. 

به نظر گاتمن ، چهار ویژگی رفتاری مشترک وجود دارد که اگر در رابطه بین زوجین پررنگ شود، می تواند هر ازدواج را به سمت طلاق پیش ببرد.

 

جان گاتمن استاد روانشناسی دانشگاه واشنگتن است و بنیانگذار انستیتو گاتمن است. اون این ویژگی ها را به نام " چهار سوار آخرالزمان " نامگذاری کرده است به این دلیل که این رفتارها به طر دقیق و ترسناکی طلاق را پیش بینی می کنند : 

 

• انتقاد : انتقاد ناصحیح در هنگام مراجه شدن با اشتباه همسر و تبدیل یک اشتباه همسر به ویژگی شخصیتی او . 

 سرزنش و تحقیر : نگاه بالا به پایین به همسر که از نظر گاتمن " بوسه مرگ " یک رابطه است. 

• جبهه گیری و برخورد دفاعی : بازی کردن نقش قربانی در شرایط سخت و مقصر جلوه دادن طرف مقابل . 

• سکوت و بسته بودن : اجازه صحبت ندادن به همسر یا عدم تمایل به صحبت کردن

 

این چهار رفتار در بین تمام زوجین دیده می شود ولی اگر حالت پررنگی داشته باشند باعث می شود مشکلات بین زوجین روز به روز بیشتر شده و فاصله آن ها از یکدیگر افزایش یافته و دچار احساس یاس و تنهایی در ازدواج شوند. 

وجود هر چهار ویژگی در یک رابطه می تواند وقوع طلاق به احتمال 82 درصد را پیش بینی کند و در صورتی که زن و شوهر اقدامی موثر برای حل مشکلاتشان برندارند احتمال بروز طلاق به 90 درصد خواهد رسید. 

 

رفتارهای نابود کننده ازدواج, پیش بینی موفقیت در ازدواج, چطور نتیجه ازدواجمان را پیش بینی کنیم

ویژگی های اخلاقی پیش بینی کننده ازدواج موفق

 

ویژگی های اخلاقی پیش بینی کننده موفقیت در ازدواج

پژوهش هایی که محققین دیگر انجام داده اند نشان داده است ، زوجینی می توانند ازدواجی موفق داشته باشند که یک سری مهارت های خاص را در رابطه خود گسترش می دهند ، به عبارتی یک سری ویژگی های مشترک هستند که می توانند باعث پیش بینی موفقیت  در ازدواج شوند :

 

انعطاف پذیری

 مهم ترین ویژگی ای که باعث می شود یک ازدواج موفقیت آمیز باشد ، توانایی سازش پذیری و انعطاف پذیری دو نفر است، زمانی که دو نفر از دو خانواده متفاوت کنار هم و زیر یک سقف قرار می گیرند مسلما مشکلات و تعارض های زیادی بینشان وجود خواهد داشت که نیاز به سازش و انعطاف پذیری دارد تا بتوانید به هماهنگی لازم برسید ، هر کدام از شما باید به این فکر باشد که خودش را با طرف مقابل وفق دهد ، هر کدام از شما باید دقت داشته باشید که رفتارهای خوشایندتان را برای همسرتان پررنگ تر کرده و رفتارهای ناخوشایندتان را کم رنگ تر کنید تا به مرور زمان به  هماهنگی بیشتری به هم برسید و دغدغه ها و تعارضاتتان به حداقل برسد. 

 

واقع بینی

 زوجین می دانند که قرار نیست ازدواجشان همیشه بدون تنش و بی دردسر باشد و انتظارات واقع بینانه از مشکلات ازدواج دارند. 

زوجینی که در برقراری ارتباط کلامی ، عاطفی و جنسی مهارت دارند. این مهارت ها کاملا آموختنی است و می توانید به مرور آن ها را گسترش دهید. 

 

مهارت های کلامی و رفتاری 

زوجینی که هنگام بروز تعارض و مشکلات به جای سرزنش کردن یکدیگر و مقصر جلوه دادن طرف مقابل به فکر حل مشکل و تعارض در کنار هم هستند. 

صمیمیت : زوجی که بینشان دوستی صمیمانه ایجاد شده است و همسرشان را در زمره دوستان صمیمی شان قرار داده اند. صمیمیت به این معنی است که طرف مقابل در برابر شما  احساس راحتی داشته باشد و ترس از قضاوت شدن بابت رفتار و حرفهایش در رابطه با شما برایش ایجاد نشود. 

 

تشابه ارزش ها 

زوجی که در ارزش های اخلاقی ، مذهبی و اجتماعی با هم توافق دارند.

 

عوامل پیش بینی کننده ازدواج موفق, اطلاع از نتیجه ازدواج, پیش بینی نتیجه ازدواج

پیش بینی علمی نتیجه ازدواج

 

شواهد علمی برای پیش بینی نتیجه ازدواج

سال هاست که محققین زیادی در مورد این که چطور نتیجه  ازدواجمان را پیش بینی کنیم ، بررسی های گسترده ای به صورت علمی انجام داده اند که شما میتوانید از این نتایج علمی برای پیش بینی نتیجه ازدواج و موفقیت آمیز بودن آن استفاده کنید :

 

سن زوجین و اختلاف سنی 

ریسک طلاق در زوجینی که در نوجوانی یا اواسط دهه چهارم ( بین 31 – 40 سالگی ) ازدواج می کنند بیشتر از زوجینی است که در دهه سوم یا اوایل دهه ( 20 – 30) چهارم زندگی خود ازدواج می کنند. 

 

بر اساس تحقیقات نیکلاس ولفرینگر استاد دانشگاه یوتا بعد از 32 سالگی به ازای هر سال افزایش سن ، احتمال طلاق 5 درصد بیشتر می شود. به نظر ولفرینگر اواخر دهه سوم زندگی بهترین زمان برای ازدواج است. 

 

تحقیقی که سال 2015 برای تاثیر اختلاف سنی بر موفقیت در ازدواج انجام نشان داد که افزایش اختلاف سن بین زوجین باعث افزایش احتمال طلاق می شود. بر اساس این تحقیق زوجینی که 1 سال تفاوت سنی دارند احتمال طلاقشان 3 درصد بیشتر از زوج هم سن است. به همین ترتیب اختلاف سنی 5 ساله احتال طلاق را 18 درصد و اختلاف سنی 10 ساله احتمال طلاق را 39 درصد افزایش می دهد. 

 

شرایط مالی و ساعت کاری شوهر 

مطالعه ای که سال 2016  در دانشگاه هاروارد انجام شد نشان دادکه شرایط مالی زوجین تاثیری بر احتمال طلاق ندارد بلکه اختلاف بین میزان کارکردشان است که اهمیت دارد. به گفته الکساندر کیلوالد احتمال طلاق در خانوادهایی که شوهر کار تمام وقت نداشته باشد بیشتر است. به نظر می رسد همچنان تصور ذهنی عموم بر این است که شوهر نان آور خانواده است بنابراین داشتن یک کار ثابت برای مرد می تواند احتمال طلاق را کاهش دهد. با این وجود وضعیت اشتغال زنان تاثیر چندانی بر احتمال طلاق ندارد. 

 

تمام نکردن دبیرستان

شاید به نظرتان عادلانه نباشد ولی کسانی که زمان بیشتری را در مدرسه گذرانده اند احتمال طلاقشان کمتر است. البته این تحقیق مربوط به زمان انفجار جمعیت بعد از جنگ جهانی دوم بوده است. بر اساس نظرسنجی که سال 1979 برای الگوهای ازدواج و طلاق انجام شد نشان داد ، طلاق درگروههایی که تحصیلات بالاتر داشتند ، کمتر بوده است. از نظر آماری افرادی که دبیرستان را تمام نکرده بودن آمار طلاق 50 درصدی داشتند که این آمار برای فارغ التحصیلان کالج 30 درصد بوده است. 

 

به گفته الکس فینکل ، از دیدگاه روانشناسی ،سطح تحصیلات ارتباط مستقیمی با رفاه اجتماعی دارد ، زمانی که فرد درگیر اضطراب برای گرفتن 3 – 4 خطر اتوبوس برای رسیدن به محل کارش باشد ، دسترسی او به خوشحالی و داشتن یک زندگی پربار کار سختی خواهد بود. 

 

زیادی محبت کردن در اوایل ازدواج 

بر اساس تحقیقات تد هادسون و همکارانش در طول 13 سال بر روی 168 زوج که در سال 2001 منتشر شد ، زوجینی که در اوایل رابطه رفتار بسیار داغ و عاشقانه ای با هم دارند بعد از 7 سال زندگی مشترک احتمال طلاقشان 30 درصد بیشتر از سایرین بوده است. 

 

به گفته آویوا پاتز ، زوجینی که ازدواجشان پر حرارت و شدیدا عاشقانه است بیشتر در معرض طلاق هستند چون نگه داشتن این سطح از احساسات در گذر زمان تقریبا غیرممکن است. شاید باور نکنید ولی ازدواج هایی که مثل عشقهای هالیوودی شروع نمی شوند آینده امیدوار کننده تری دارند. 

 

اضطراب همیشگی 

بر اساس تحقیقی که سال 2007  بر روی عوامل مختلف طلاق زوج های اروپایی در ژورنال روابط شخصی و اجتماعی به چاپ رسید. نشان داد که اضطراب یکی از عوامل مهم تصمیم گیری برای طلاق است. به نظر می رسد که تجربیات معمول روزمره مثل فراموش کردن قرار ، بدقولی یا حتی جا ماندن از اتوبوس میتواند باعث ایجاد اضطراب بین زوجین شود. 

به گفته نویسنده ، روی هم جمع شدن استرس به صورت روزمره خیلی راحت تر از خیانت یا تغییرات چشمگیر و ناگهانی می تواند باعث طلاق شود. 

 

عقب کشیدن در زمان مشاجره

بر اساس مطالعه ای که روی 350 زوج تازه ازدواج کرده در میشیگان انجام شد و نتایجش در  سال 2013 در ژورنال ازدواج و خانواده منتشر شد ، نشان داد که عقب کشیدن در زمان مشاجره به خصوص اگر از سوی شوهر انجام شود تاثیر زیادی بر افزایش آمار طلاق دارد. 

 

زمانی که شریک زندگیتان می خواهد در مورد موضوع مهمی با شما صحبت کند ، به جای گوش دادن به حرفها و حل کردن مشکل احتمالی بلافاصله عقب نشینی می کنید و گارد می گیرید؟ 

پل شروت نویسنده اصلی این تحقیق از دانشگاه تگزاس می گوید : اصلاح این الگوی رفتاری کار بسیار سختی است چون هر کدام از زوجین ، طرف مقابل را مقصر می داند. 

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 دانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022