اگر «رابطه جنسی» نداشته باشید، چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟توقف فعالیت جنسی تاثیراتی بر بدن‌ دارد‎

 

در تعدادی از اشخاص با کنارگذاشتن رابطه جنسی، حس بی حالی و کشش کم تر نسبت به فعالیت جنسی روی خواهد داد، یعنی دوری ورزیدن از روابط ی جنسی سبب ميشود این گروه از اشخاص حس احتیاج و تمایل خود به این فعالیت را هم از دست بدهند. ولی براي تعدادی ديگر، نداشتن روابط جنسی میتواند آن را خواستنی تر کند!

 

تغییر در نیاز جنسی 

روابط جنسی، پدیده ی قدرتمندی است؛ این قابلیت را دارد تا حال تان را بهتر کند و چه بسا از سایز کمرتان کم کند. روابط جنسی یک بار در هفته چه بسا میتواند طول عمرتان را بیش تر کند. متوقف شدن فعالیت جنسی تاثیراتی بر بدن دارد که بر مبنای شرایط سلامتی تان، سنتان و چه بسا مدل فعالیت جنسی تان میتواند متمایز باشد. ولی درصورتی که از سلامت عمومی بهره مند باشید و به دلایلی فعالیت جنسی خود را متوقف کنید( هر علتی به غیر علل جسمی و فیزیکی)، تغییراتی در بدن تان روی خواهد داد. امکان دارد حس کنید میل جنسی تان را از دست داده اید یا این که گرایش جنسی تان بیش تر شود!

 

در تعدادی از اشخاص با کنارگذاشتن رابطه جنسی، حس بی حالی و کشش کم تر نسبت به فعالیت جنسی روی خواهد داد، یعنی دوری ورزیدن از روابط جنسی سبب ميشود این گروه از اشخاص حس احتیاج و تمایل خود به این فعالیت را هم از دست بدهند. ولی براي تعدادی ديگر، نداشتن روابط جنسی میتواند آن را خواستنی تر کند! به عبارتي ديگر، کنار گرفتن از روابط جنسی یا شما را کلا بیخیال آن ميکند یا این که تمایل تان را خيلي بیش تر ميکند !

 

احساس غم 

قسمتی از روابط جنسی، جسمی و قسمتی از آن ذهني است. در روابط جنسی تماس پوستی برقرار ميشود و این مدل تماس، ابتدایی ترین روش انسان براي رسيدن به ارامش است( مثل بچه در اغوش مادر). رابطه جنسی، تماس پوستی و نوازش های زيادي براي دو طرف آماده ميکند و همین کمک ميکند تا حس و حال هر دو طرف بهتر شود. همچنين ترشح هورمون اوکسی توسین حین روابط جنسی میتواند حال دو طرف را بهتر کرده و تولید بیش تر اندورفین را به دنبال داشته باشد. اکنون با متوقف کردن تمام این اتفاق های مثبت در بدن، امکان دارد دچار حس غم و ناراحتي شوید، ولی به این معنی نیست که از نظر بالینی افسرده اید.

هر چند مطالعات نشان داده که بیماری افسردگی و نداشتن روابط ی جنسی با هم مرتبطند، ولی این رابطه، علت و معلولی نیست. درصورتی که شما یک فرد سلامت باشید و فعالیت جنسی خود را متوقف کنید، افسرده نخواهید شد، بلکه به عنوان مثال بدین دلیل امکان دارد افسرده شوید که همسر یا نامزد شما به شما خیانت کرده و زندگی تان تحت‌تأثیر قرار گرفته است. بدین ترتیب نداشتن فعالیت جنسی به هیچ طریقی باعث افسرگی بالینی نمی شود، چه بسا با این وجود که رابطه چشمگیر این میان موجود است .

 

 

ضعیف شدن دیواره‌ی واژن 

براي زنی که وارد زمان یائسگی شده است درصورتی که روابط جنسی مکرر وجود نداشته باشد با بالا رفتن سن، دیواره های واژن ضعيف شده و هنگامی که مجددا روابط جنسی برقرار شود، این فعالیت دردناک خواهد بود. پس از وارد شدن به یائسگی، روابط جنسی براي سلامت واژن مهم است. زنان سنین بالاتری که فعالیت جنسی ندارند بیش تر در معرض نازک و ضعیف شدن دیواره ی واژن و خشکی بافت آن هستند. مسلماً ميدانيد که روابط جنسی باعث افزایش جریان خون در اندام های جنسی ميشود .

 

افسردگی و نداشتن رابطه‌ی جنسی با هم مرتبطند‎

 

کم شدن ترشحات واژن 

براي زنان سنین بالاتر، درصورتی که پس از چند وقتی توقف روابط جنسی مجددا این فعالیت آغاز شود، امکان دارد ترشحات واژن به سختي صورت بگیرد. برای این که با افزایش سن، هورمون استروژن کمتری تولید ميشود . یک زن 20 یا 30 ساله، استروژن زيادي دارد و بافت های تناسلی اش سلامت تر، قابل انعطاف تر و انعطاف پذیر ترند. ولی زن 60 ساله ای که استروژن ندارد، این خاصیت ها را هم ندارد. پس مهم است که جریان یکسان فعالیت های جنسی حفظ شود.

 

کاهش یا افزایش استرس 

استرس هم مثل دیگر اثرات توقف فعالیت جنسی اندکی احتیاج به توجه دارد. آنهایی که کلا کم تر استرس دارد، تمایل شان به روابط ی جنسی بیش تر است ولی در این جا هم باید بگوییم که این یک رابطه علت و معلولی نیست. درصورتی که فعالیت جنسی براي شما نوعی تسکین دهنده ی استرس است، پس متوقف شدن آن میتواند ميزان استرس تان را بالا ببرد. مطالعه ی کوچکی در اسکاتلند نشان داد افرادی که روابط جنسی داشتند در قیاس با افردی که از آن خودداری می کردند، واکنش فشار خون شان نسبت به استرس کم تر بوده است. براي برخی از خانم‌ها ، سکس به علل گوناگونی استرس برانگیز است، به عنوان مثال امکان دارد دردناک باشد.

 

کاهش احتمال عفونت دستگاه ادراری 

عجیب نیست که با متوقف شدن روابط جنسی، ریسک عفونت های آمیزشی کاهش می یابد ولی احتمال عفونت های دستگاه ادراری هم پائین مي‌ايد . اما این مسئله بستگی به نوعی روابط  جنسی هم دارد. هشتاد درصد عفونت های دستگاه ادراری در زنان سنین قبل از یائسگی در عرض 24 ساعت پس از برقراری روابط جنسی روی ميدهد .

تشدید دردهای پریود 

جالب است بدانید روابط جنسی میتواند گرفتگی ها و دردهای روزهای پریودتان را تسکین بدهد. هر چند این مسئله هنوز دقیقا مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته است، ولی به گفته ی کارشناسان منطقی به نظر میرسد :رحم عضله ای است که موقع ارگاسم انقباض یافته ميشود ، یعنی ارگاسم سبب ميشود خون سریعتر بیرون شود و در نتيجه از گرفتگی ها و دردهای قائدگی کم خواهد شد. اما این بین اندورفین هم افزایش می یابد که آن هم میتواند براي کاهش این درد و ناراحتي ها موثر باشد.

  

کاهش احتمالی عملکرد مغز 

اما دقیقا اینطور نیست! ولی دو پژوهش بسیار جذاب روی موش ها که یکی در دانشگاه مریلند و دیگری در کره جنوبی انجام شد دریافت داشتن فعالیت جنسی، عملکرد مغز و رشد سلول های مغزی شان را افزایش داده بود. ولی به تحقيقات بسیار بیشتری احتیاج است تا بتوانیم بطور قطعی بگوییم که نداشتن روابط جنسی به معنی از دست دادن این بهبود عملکرد در مغز است.

 

حفظ توان فیزیکی رابطه‌ی جنسی 

هر چند بعضی از اشخاص به عنوان مثال زنان یائسه تحت‌تأثیر عوارض بلند مدت ِ نداشتن روابط جنسی قرار می گیرند ولی بطور کلی بدن شما اگر پس از یک دوره توقف، مجدد به این کارها برمیگردد میتواند روش های جنسی خود را به یاد بیاورد. پس از آغاز دوباره رابطه جنسی همه چیز سر جای نخست خود برمیگردد .

 

منبع: برترین ها

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------