بیوگرافی و عکس های کریستوفر نولان از معروف ترین فیلم سازان دنیافیلم های کریستوفر نولان, زندگی نامه کریستوفر نولان, کریستوفر نولان و همسرش

کریستوفر نولان کیست؟

 

بیوگرافی کریستوفر نولان شعبده‌باز دنیای سینما

کریستوفر نولان یکی از معروف ترین فیلم سازان دنیاست. این فیلم ساز مشهور و کاربلد دنیای هالیوود، اصالتی انگلیسی-آمریکایی دارد و سی و هفت بار برای دریافت اسکار در فیلم های مختلفش، نامزد شده است که از بین این سی و هفت بار، توانسته یازده بار، اسکار را برای فیلم های مختلفش دریافت نماید.

چکیده ای از بیوگرافی کریستوفر نولان

نام کامل: کریستوفر ادوارد نولان

متولد : ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰ ‏(۵۱ سال)

مکان تولد : وست ‌مینستر، لندن، انگلستان

شهروند: پادشاهی متحده ایالات متحده

محل تحصیل: کالج دانشگاهی لندن

پیشه: فیلم‌ساز

سال ‌های فعالیت: از سال ۱۹۸۹تا به امروز

همسر: اما توماس (ا. ۱۹۹۷)

فرزندان : ۴ فرزند

خویشاوندان : جاناتان نولان (برادر)، جان نولان (عمو)، لیزا جوی (زن برادر)

 

عکس های کریستوفر نولان, فیلم جدید کریستوفر نولان, بیوگرافی کریستوفر نولان کارگردان معروف

کریستوفر نولان کارگردان معروف

 

بیوگرافی کریستوفر نولان

کریستوفر نولان یکی از معروف ترین فیلم سازان دنیاست. این فیلم ساز مشهور و کاربلد دنیای هالیوود، اصالتی انگلیسی-آمریکایی دارد و سی و هفت بار برای دریافت اسکار در فیلم های مختلفش، نامزد شده است که از بین این سی و هفت بار، توانسته یازده بار، اسکار را برای فیلم های مختلفش دریافت نماید.

 

کریستوفر نولان در ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰در لندن به دنیا آمد، پدر او یک انگلیسی تمام و کمال بود و در زمینه تبلیغات فعالیت می کرد و مادرش از تبار آمریکا و مهمان دارد هواپیما و معلم زبان انگلیسی بود، به دلیل اصالت پدر و مادر و اتصال آن ها با دو کشور آمریکا و انگلیس، نولان دائما بین شهرهای  لندن، شیکاگو و ایلینوی در حال رفت و آمد بود و تابعیت هر دو کشور را دارا بود.

 

آن ها سه برادر بودند و بردار بزرگ آن ها متیو، خود کریستوفر و بردار کوچک تر جاناتان نام داشت. آن ها در یک خانواده ای با جمعیت متوسط زندگی می کردند و از شرایط مالی تقریبا خوبی نیز برخوردار بودند. 

 

کریستوفر از هفت سالگی به فیلم سازی علاقه داشت و با دوربین ۸ میل‌ متری که برای پدرش بود از عروسک هایش فیلم می گرفت و با همان شرایط فیلم های مختلفی می ساخت. تا اینکه در سن یازده سالگی تصمیم گرفت که فیلم ساز شود و به این کار به صورت یک کار همیشگی و در جایگاه دغدغه اجتماعی اش نگاه کرد. 

 

ورود کریستوفر نولان به دنیای فیلم سازی

کالج دانشگاهی لندن، جایی بود که نولان برای ادامه تحصیلش در انگلیس انتخاب کرد. این کالج مجهز به ساختمان های فیلم سازی بسیار بزرگ با تجهیزات بسیار پیشرفته بود و نولان رشته ادبیات انگلیسی را برای ادامه تحصیل خود در این کالج برگزید.

 

او در دوران دانشجویی هم  رئیس انجمن فیلم دانشگاه بود به همراه اما توماس، فیلم های 5 میلی متری می ساخت و از پول فروش این فیلم ها برای ساخت فیلم های 16 میلی متری در تابستان استفاده می کرد. 

 

کریستوفر نولان و همسرش, سه گانه کریستوفر نولان, کریستوفر نولان کارگردان

همه چیز درباره ی کریستوفر نولان

 

فیلم شناسی کریستوفر نولان

اولین فیلم بلندی که کریستوفر نولان آن را ساخت، تعقیب نام داشت. او این فیلم بلند را در 1998 ساخت. فیلم دوم او یادگاری نام داشت و در سال 2000 ساخته شد، این فیلم توانست نولان را به واسطه ی نامزد دریافت جایزه ی اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیراقتباسی، در سطح بین المللی معرفی نماید.

 

این این دو فیلم را به صورت مستقل ساخت و نهایتا در سال 2002 تصمیم گرفت که سینمای مستقل خود را وارد سینمای استودیو کند و از این رو شاهکارهایی مانند  سه‌گانه ی بتمن (۲۰۰۵–۲۰۱۲)، پرستیژ (۲۰۰۶) سرآغاز (۲۰۱۰) تولید شدند. تمامی این فیلم برای بخش فیلم نامه نویسی و خود فیلم، نامزد اسکار شدند و مورد توجه عموم قرار گرفتند.

 

اما اینجا انتهای داستان شهرت نولان نبود، چرا که ساخت فیلم‌ هایی مانند میان ‌ستاره‌ ای (۲۰۱۴)، دانکرک (۲۰۱۷) و انگاشته (۲۰۲۰)، زمینه را برای حضور مجدد نولان در دنیای اسکار فراهم می کردند و او حتی برای فیلم دانکرک، توانست نامزد دریافت جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نیز شود. 

 

جوایز کریستوفر نولان, کریستوفر نولان, عکس های کریستوفر نولان

عکس کریستوفر نولان کارگردان

 

محتواهای متافیزیکی و معرفت شناسی، عنوان هایی هستند که عموما دغدغه فیلم سازی نولان را تشکل می دهند. در اکثر فیلم های او شما از سطح دغدغه های روزمره انسانی و اجتماعی بالا می روید و می توانید به دنیای جدید با دغدغه های عمیق تر و اصلی تر ورود کنید، دنیایی که نولان آن را می سازد و به خوبی از پس کوچه پس کوچه ها آن بر آمده است، دنیایی که شما را به فکر وا میدارد و برای حتی چند دقیقه از روزمرگی های تان رها می سازد. روحیه ی اخلاق انسانی، ساختار زمان و ماهیت شکل ‌پذیر حافظه و هویت شخصی از دغدغه مندی های فیلم سازی کریستوفر نولان است.

 

ریاضی، ساختار روایی غیر متعارف، جلوه‌ های ویژه مبتکرانه، منظر صوتی تجربی، تصویربرداری با فرمت بالا و چشم ‌اندازهای ماده‌ باوری، تمامی مواردی هستند که در بستر فیلم سازی و تصویر سازی نولان نقش دارند و عموما قاب های منحصر به فرد و یونیکی را تشکیل می دهند. 

 

کریستوفر نولان در سال ۲۰۱۵، به عنوان یکی از ۱۰۰ شخص تأثیرگذار در جهان معرفی شد و در سال ۲۰۱۹، مقام فرمانده والای امپراتوری بریتانیا (CBE) را به پاس خدماتش در صنعت فیلم، به او واگذار نمودند. 

 

جوایز کریستوفر نولان, کریستوفر نولان, عکس های کریستوفر نولان

کریستوفر نولان در کنار همسرش

 

زندگی شخصی و ازدواج کریستوفر نولان 

کریستوفر در سن نوزده سالگی با اما توماس در کالج آشنا شد و آن ها از همان زمان در یک رابطه مشترک قرار داشتند تا اینکه نهایتا با هم ازدواج کردند و این رابطه را ثبت رسمی نمودند. حاصل این ازدواج چهار فرزند است. اما توماس از همان ابتدای کار، در نقش تهیه کننده اکثر فیلم ها و ساخته های توماس حضور داشته و آن ها با یکدیگر کمپانی تولیدی فیلم سینکاپی فیلمز را راه اندازی کرده و هم اکنون نیز اداره می کنند.

 

البته نولان برای ساخت فیلم های خود از برادرش جاناتان نولان نیز کمک میگرفت. جاناتان به عنوان برادر کوچک تر کریستوفر، یک فیلم ‌نامه ‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی و بریتانیایی است.  او فیلم‌ هایی مثل شوالیه تاریکی و میان ستاره ای را برای کریستوفر نولان نویسندگی کرده و خوشبختانه با استقبال بی نظیری نیز مواجه شده اند. 

 

زندگی نامه کریستوفر نولان, کریستوفر نولان و همسرش, سه گانه کریستوفر نولان

عکس کریستوفر نولان و همسرش

 

سبک فیلم سازی و منبع الهام کریستوفر نولان چه کسانی بودند؟

کارگردانانی هم‌ چون استنلی کوبریک، ترنس مالیک،اورسن ولز، فریتس لانگ، نیکلاس روگ، سیدنی لومت، دیوید لین، ریدلی اسکات، تری گیلیام و جان فرانکن هایمر، کسانی بودند که نولان سبک کار آن ها در زمینه فیلم سازی دوست داشت و اظهار داشت که آن ها به نوعی منبع الهام او برای ساخت فیلم های مختلف بوده اند.

 

همچنین فیلم هایی مانند فیلم ‌های بلید رانر (۱۹۸۲)، جنگ ستارگان (۱۹۷۷)، لورنس عربستان (۱۹۶۲)، محله چینی ‌ها (۱۹۷۴) و ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۱۹۶۸)، از جمله فیلم های مورد علاقه کریستوفر نولان و منبع الهام وی بوده اند. 

 

عکس های کریستوفر نولان, فیلم جدید کریستوفر نولان, بیوگرافی کریستوفر نولان کارگردان معروف

عکس جدید از کریستوفر نولان 

 

آشنایی با آثار نولان 

• تعقیب در سال 1998 ساخته و توسط چمومنتوم پیکچرز، توزیع شده است.

• یادگاری در سال 2000 ساخته و توسط نیومارکت فیلمز توزیع شده است. 

• بی‌خوابی ساخته سال 2002 و توزی شده توسط برادران وارنر پیکچرز

• فیلم بتمن آغاز می ‌کند که در سال 2005 ساخته شد و برادران وارنر پیکچرز آن را توزیع کردند. 

• پرستیژ که در سال ۲۰۰۶ ساخته و به واسطه ی استودیو سینمایی والت دیزنی / برادران وارنر توزیع شد. 

• شوالیه تاریکی که در سال 2008 ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• سرآغاز که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• شوالیه تاریکی بر می ‌خیزد که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• میان ‌ستاره ‌ای که در سال  ۲۰۱۴ ساخته شد و پارامونت پیکچرز و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• دانکرک که در سال  ۲۰۱۷ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• انگاشته که در سال  ۲۰۲۰ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• اوپنهایمر  که در سال  ۲۰۲۳ساخته شد و یونیورسال پیکچرز ان را توزیع کرد.

 

جوایز کریستوفر نولان, کریستوفر نولان, عکس های کریستوفر نولان

کریستوفر نولان فیلم ساز معروف

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------