معرفی ساز پیکولوپیکولو در موسیقی

 

فلوت پیکولو سازی از خانوادهٔ سازهای بادی چوبی است که اندازه‌ای نسبتاً کوچک و صدایی بسیار ریز دارد. این ساز امروزه در ارکستر نقشی تلفیقی دارد و به همراه سازهای بادی برنجی به کار می‌رود.

نام دیگر پیکولو ، اوتاویو ” ottavino ” است که به زبان ایتالیایی اکتاو کوچک نام دارد، اکثر آهنگسازان ایتالیایی به آن نام اشاره کرده اند.

 

فلوت پیکولو سازی از خانوادهٔ سازهای بادی چوبی است

 

اگرچه این ساز هم از چوب های مختلف، هم شیشه و برخی از عاج ساخته شده است، اما امروزه پیکولو از مواد مختلف از جمله پلاستیک، رزین، برنج، نقره ، نیکل و انواع چوب های معمولی، به طور معمول گرناتیلا ” grenadilla ” ساخته شده است. پیکولوس با دقت ساخته می شود که اغلب در انواع مختلف مشابه فلوت، مانند مکانیزم split-E است. بیشتر پیکولوس دارای یک بدن مخروطی با سر استوانه ای است.

 

اگرچه این ساز هم از چوب های مختلف، هم شیشه و برخی از عاج ساخته شده است

 

با دمیدن مستقیم درون ساز تمام فرایند تولید صدای اولیه ، تغییر تن ، رزونانس و تقویت صدا درون بدنه اصلی ساز صورت می گیرد. نوازنده پیکولو ساز را به صورت افقی در دستان خود گرفته و با قرار دادن لبهای خود بر سوراخی که روی بدنه ساز قرار دارد ، هوا را درون ساز می دمد و با استفاده از کلیدهای روی بدنه نتهای مختلف را اجرا می کند.

 

معرفی ساز پیکولو

 

نت نویسی پیکولو با کلید سل و 1 اکتاو پایین تر از صدای واقعی ساز صورت می گیرد.

آثار تكنوازی برای اين ساز خيلی زياد نيست. اكثرا به عنوان ساز همراه در اركسترها به كار می رود. ولي در موسيقی كلاسيك می شود به طور محدود آثاری را در گذشته پيدا كرد كه از اين ساز به عنوان سولو استفاده شده است.

اجرای خيلی از تكنيك های اين ساز و بعضی از نت ها مانند فلوت دشوار است.

 

نت نویسی پیکولو با کلید سل و 1 اکتاو پایین تر از صدای واقعی ساز صورت می گیرد

 

تاریخچه ساز پیکولو :

این نوع از فلوت در اوایل سده ۱۷ به ارکستر معرفی شد. اولین آهنگ‌هایی که در آن از پیکولو هم استفاده شده است، مربوط به سال ۱۷۱۱ و اپرای رینالدو از فریدریش هندل است.

لودویگ وان بتهوون اولین آهنگ‌سازی بود که از پیکولو در سمفونی‌هایش (پنجم، ششم و نهم) استفاده کرد و برای این ساز قطعاتی جداگانه نوشت.

 

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024