تلگراف‌کشی در عصر قاجار (+عکس)تلگراف‌, تلگراف‌کشی در عصر قاجار, اولین تلگرافچی در ایران

"عباسعلی خان دنبلی"به عنوان اولین تلگرافچی به استخدام اداره پست و تلگراف درآمد

 

تلگراف‌کشی در عصر قاجار (عکس)
انتشار اخبار اختراع وسیله ارتباطی جدیدی با نام تلگراف در اروپا باعث شد ناصرالدین شاه قاجار دستور دهد خطی برای ارتباط تلگرافی در ایران نیز راه‌اندازی و مورد استفاده قرار گیرد و چیزی نگذشت که همین وسیله به مهمترین ابزار ارتباطی زمان خود تبدیل شد.

 

"عباسعلی خان دنبلی" را اولین کسی می دانند که در ایران زبان مورس را آموخت و به عنوان اولین تلگرافچی نخستین ارتباط تلگرافی در ایران میان مدرسه دارالفنون و کاخ گلستان را برای شاه قرائت کرد. پیامی که آن روز عباسعلی خان برای شاه قرائت کرد این بود: «منت خداي را عزّ وجلّ که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزيد نعمت …»

 

تلگراف‌کشی در عصر قاجار,تلگراف‌,اولین تلگرافچی در ایران

تلگراف‌کشی در عصر قاجار

 

خطوط تلگراف در ایران به سال 1234 هجری شمسی بیش از یک دهه بعد از اروپا و امریکا مابین کاخ گلستان و مدرسه دارالفنون کشیده شد و با توجه ویژه ناصرالدین شاه به سرعت توسعه یافت. انگلیس که در آن زمان به دنبال تکمیل خط تلگراف اروپا به هندوستان بود برای کشیدن خط تلگراف در ایران پیش قدم شد و در سال 1241 هجری شمسی با دولت ایران قراردادی منعقد کرد.

 

تلگراف‌, تلگراف‌کشی در عصر قاجار, اولین تلگرافچی در ایران

در زمان ناصرالدین شاه قاجار اولین ارتباط تلگرافی در ایران راه‌اندازی و مورد استفاده قرار گرفت

 

بر اساس این قرارداد يک رشته سيم از راه مديترانه به خانقين کرمانشاه، همدان، تهران، اصفهان، شيراز، کرمان و بندر بوشهر کشيده شد و علاوه‌ بر اين خطوط با عقد قراردادى دیگر در سال 1244 هجری شمسی خط تلگراف به سوى اروپا و شبه‌قاره هند پيوند خورد. در آن زمان در روزنامه وقايع اتفاقيّه اخبار و گزارشات مربوط به این تکنولوژی جدید با تعابیری چون چرخ الماس، چرخ آتشي، سيم آهن، راه سيم آهن، چرخ صاعقه و سيم صاعقه کار می‌شد.

 

تلگراف‌کشی در عصر قاجار,تلگراف‌, اولین تلگرافچی در ایران

اولین خطوط تلگراف در ایران در سال 1234  مابین کاخ گلستان و مدرسه دارالفنون کشیده شد

 

عباسعلی خان دنبلی که اولین تلگراف تاریخ ارتباطات ایران را برای شاه قرائت کرده بود به عنوان اولین تلگرافچی به استخدام اداره پست و تلگراف درآمد و همزمان با گسترش خطوط تلگراف در ایران از سوی این اداره به نقاط مختلف کشور اعزام می شد. سبزوار، خویی، کرمان، کرمانشاه و خراسان نقاطی بود که وی مدتی را در آنجا به عنوان تلگرافچی مشغول به کار بود.

 

تلگراف‌,اولین تلگرافچی در ایران, تلگراف‌کشی در عصر قاجار

تلگراف‌کشی در عصر قاجار

تلگراف‌, تلگراف‌کشی در عصر قاجار, اولین تلگرافچی در ایران

در زمان ناصرالدین شاه  وظیفه تلگرافچیان این بود که بطور مرتب اوضاع شهر خود را به دربار گزارش کنند

 

 در آن زمان وظیفه تلگرافچیان این بود که بطور مرتب اوضاع شهر خود را به دربار گزارش کنند برای همین کسانی که برای این کار انتخاب می شدند معمتد دربار بودند و فرستاده شخص شاه به شهرهای مختلف به حساب می آمدند. گزارش های تلگرافچی ها به دربار که معمولا محرمانه هم بود شامل تمامی اتفاقات مهمی بوده که در شهر رخ می‌داد.

 

تلگراف‌, تلگراف‌کشی در عصر قاجار, اولین تلگرافچی در ایران

تلگراف‌کشی در عصر قاجار

تلگراف‌, تلگراف‌کشی در عصر قاجار, اولین تلگرافچی در ایران

تلگراف‌کشی در عصر قاجار

 

عکس هایی که در این مطلب آورده شده از مجموعه عکس های "سر پرسی سایکس" مستشار نظامی بریتانیا در کرمان انتخاب شده و مربوط به زمانی است که احتمالا بر اساس قرارداد منعقد شده مابین ایران و انگلیس خطوط تلگراف به سمت کرمان کشیده می شود. این عکس ها که تاریخ دقیق و عکاس آنها مشخص نیست از مراحل سیم کشی و بلند کردن تیرهای تلگراف برای دایر کردن تلگرافخانه کرمان عکاسی شده است و از معدود منابع مصور از ورود تلگراف به ایران به شمار می‌رود.

منبع : faradeed.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------