تازه های سلامت پوست

عوارض تاتو ابرو و هاشور

عوارض تاتو ابرو و هاشور

عوارض مشترک تاتو و هاشور ابرو عوارض خاص تاتو ابرو و راهکارهای کاهش آن عوارض تاتو ابرو و هاشور را…

آرایشگاه یا مطب زیبایی؟آرایشگاه و سلامتی,سالن های آرایشگاهی,آرایشگاه رفتن

در کل باید توجه داشته باشیم از نظر علمی و پزشکی و بر اساس نظر متخصصان پوست ومو، هیچ یک از اقدامات و خدمات درمانی و زیبایی که جنبه تهاجمی دارد و در زمینه کارهای پزشکی قرار می گیرد، نباید در سالن های آرایشگاهی انجام شود. اما متأسفانه اغلب شاهدیم که چنین خدماتی از سوی افراد بی تجربه و غیرمتخصص در مکان هایی غیر از مطب ها و کلینیک ها انجام می شود. خیلی ها هم تصور می کنند همین که کارشان بدون مشکل انجام می شود، کافی است.

آرایشگاه و سلامتی
صدای باز و بسته شدن قیچی، همراه با حرکت ماهرانه شانه در دستان آرایشگر تنها چیزی است که خیلی از ما در مورد آرایشگاه‌ها می‌دانیم و فکر می‌کنیم، این قیچی و شانه مظلوم و بی‌صدا! این همه سعی و تلاش می‌کنند تا ما راضی و زیباتر از قبل به خانه برگردیم.

غافل از این که، خطرات کوچک و بزرگی در همین لوازم ساده در کمین نشسته؛ خطراتی که اگر آنها را نبینیم، روزگارمان را سیاه می کند و اگر مراقب شان باشیم، کاری از دست شان ساخته نیست. خانم و آقا هم ندارد؛ همه از خدمات آرایشگاه ها استفاده می کنند و خیلی از آنها هم چشمشان را روی این مشکلات بسته اند.

اما نباید بترسید و آرایشگاه رفتن را تعطیل کنید؛ مسلما این چاره کار نیست. به جای آن، باید نکات بهداشتی را در نظر داشته و هیچ وقت ساده از کنار آنها نگذرید.

استفاده مشترک از لوازم شخصی ممنوع!
دقت کرده اید دانش آموزانی که در دوره دبستان هستند با چه دقت و توجهی لوازم شخصی خودشان را از دیگران جدا می کنند تا مبادا معلم، آنها را به دلیل استفاده مشترک از این وسایل جریمه کند؟ اما همین بچه ها وقتی بزرگ تر می شوند، استفاده از لوازم شخصی را چندان جدی نمی گیرند و آن را موضوعی خنده دار می دانند.

در حالی که متخصصان توصیه می کنند همیشه و در تمام مراحل زندگی، افراد باید از لوازم شخصی خودشان استفاده کنند.

این موضوع درباره خدمات آرایشی نیز اهمیت خاصی دارد و به همین دلیل توصیه می شود حتما هنگام مراجعه به آرایشگاه ها وسایل شخصی خود را همراه ببرید. البته متخصصان می گویند حتی اعضای یک خانواده نیز نباید از لوازم آرایشی به صورت مشترک استفاده کنند، ولی این موضوع در مورد افراد غریبه اهمیت بیشتری پیدا می کند.

بنابراین بهتر است خانم ها و آقایان قبل از مراجعه به آرایشگاه ها، لوازم شخصی خودشان را تهیه کرده و از آرایشگر بخواهند برای آنها از لوازم مخصوص خودشان استفاده کند.

اینجا آرایشگاه است یا درمانگاه؟
«پاکسازی و شفاف کردن پوست»، «برداشتن خال و زگیل های پوستی»، «پاک کردن تاتوهای قدیمی و طراحی جدید تاتو»، «ماساژ لاغری و زیبایی» و... همه خدمات زیبایی در یک آرایشگاه انجام می شود، اما تعجب نکنید، این روزها بعضی از آرایشگران از پزشکان متخصص هم از نظر تعداد خدماتی که ارائه می دهند و بدون توجه به کیفیت و سلامت آن، حرفه ای تر شده اند.

حتی بسیاری از آرایشگاه هایی که مدیران آنها هم ادعا می کنند کارشان را خوب بلدند و می دانند چه کاری انجام می دهند، از عوارض و مشکلاتی که ممکن است برای مردم ایجاد شود، بی خبرند و افراد مختلف هم بی توجه به این موضوع از آنها کمک می گیرند. با این حال، خدماتی که از آن نام بردیم از نظر دکتر زهره نیکبخت، به هیچ وجه نباید در آرایشگاه ها و از سوی افراد غیرمتخصص انجام شود.

این متخصص پوست و مو در این باره توضیح می دهد: در کل باید توجه داشته باشیم از نظر علمی و پزشکی و بر اساس نظر متخصصان پوست ومو، هیچ یک از اقدامات و خدمات درمانی و زیبایی که جنبه تهاجمی دارد و در زمینه کارهای پزشکی قرار می گیرد، نباید در سالن های آرایشگاهی انجام شود.

اما متأسفانه اغلب شاهدیم که چنین خدماتی از سوی افراد بی تجربه و غیرمتخصص در مکان هایی غیر از مطب ها و کلینیک ها انجام می شود. خیلی ها هم تصور می کنند همین که کارشان بدون مشکل انجام می شود، کافی است.

در حالی که به گفته این متخصص پوست و مو، انجام چنین خدماتی از سوی افراد غیرمتخصص تا زمانی که در حال انجام است، مشکل خاصی ایجاد نمی کند، اما پس از گذشت مدتی و بعد از چند روز یا هفته، ممکن است عوارض و مسائلی برای فرد ایجاد کند.

وی با اشاره به این که تاتو کردن نیز یکی از اقداماتی است که انجام آن تائید نمی شود، در این زمینه توضیح می دهد: افراد واقعا از استاندارد بودن یا نبودن رنگ ها مطمئن نیستند و نمی دانند چه نوع رنگی و به چه شیوه ای قرار است برای آنها استفاده شود. علاوه بر این، رنگدانه هایی که زیر پوست قرار می گیرد نیز ممکن است حتی پس از گذشت چند سال موجب بروز مشکلات و عوارض متعددی شود.

به گفته وی، پاک کردن تاتو نیز هزینه زیادی برای افراد در بردارد و چند مرتبه باید تکرار شود، اما نکته مهم این است که پاک کردن تاتو حتما باید توسط متخصص پوست انجام شود.

ناخن های زیبایی که سلامت را نشانه می رود
امروزه خدماتی مانند کاشت ناخن، انجام مانیکور (خدمات زیبایی ناخن های دست)، طراحی روی ناخن، ویتامینه کردن و تقویت ناخن ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما آیا واقعا انجام چنین خدماتی به نفع مشتریان است؟

دکتر نیکبخت در پاسخ به این پرسش می گوید: کاشت ناخن یکی از مسائل مهمی است که این روزها خیلی با آن درگیر هستیم، چراکه کاشت ناخن با مواد اکریلیک اغلب موجب بروز حساسیت، اگزماهای طولانی مدت و ایجاد ضایعات قارچی می شود.

زمانی که قرار است ناخن ها زیباتر شود، حتما باید دور آن را هم دستکاری کرد؛ یعنی نمی شود فقط سطح آن را تغییر داد، ولی به پوست اطرافش کاری نداشت.

غافل از این که ناخن و بخصوص سلول های اطراف آن به اکسیژن و تغذیه مناسب نیاز دارد و عروق خونی باید وظیفه خون رسانی را به خوبی انجام دهد تا ناخن هم بتواند رشد خوبی داشته باشد، اما به گفته این متخصص پوست و مو، زمانی که مواد اکریلیک روی ناخن را می گیرد و آن را می پوشاند، مشکلات مختلفی مانند درماتیت و اگزمای اطراف ناخن ها و ضایعات قارچی ایجاد خواهد شد.

بیماری هایی که در آرایشگاه ها منتقل می شود
دکتر نیکبخت با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت در آرایشگاه ها، هشدار می دهد: تمام بیماری های عفونی و عفونت های پوستی از طریق ارائه نامناسب خدمات آرایشگاهی می تواند به افراد منتقل شود. علاوه بر این موارد، ایدز و هپاتیت نیز ازجمله بیماری های مهم و خطرناکی است که می تواند از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا کند.

در واقع زمانی که افراد با قیچی، سوهان، موچین و وسایل مشابه سروکار دارند، با ایجاد کوچک ترین خراش و بریدگی ای ممکن است بیماری ها و ویروس ها به آنها نیز منتقل شود.
منبع: جام جم

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------