مراقبت ها و اقدامات بعد از تزریق بوتاکستزریق بوتاکس،نحوه تزریق بوتاکس،اقدامات پس از تزریق بوتاکس

اقدامات پس از تزریق بوتاکس

 

بوتاکس یکی از روش های درمانی است که بیشتر جنبه آرایشی دارد و برای کاهش و یا از بین بردن چین و چروک های بدن مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس از ترکیبات سم بوتولیسم ساخته شده است و از طریق فلج برخی عضلات منجر به از بین بردن چروک های بدن می شود.

مکانیسم عملکرد بوتاکس از طریق شل کردن عضلات است. بوتاکس معمولا در مطب پزشکان متخصص انجام می شود و نیازی به بستری و یا بیهوشی ندارد. البته در برخی موارد و متناسب با خواست بیمار از بیهوشی موضعی هم ممکن است استفاده شود. تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که کاربردهای زیادی دارد به همین دلیل آگاهی از مراقبت بعد از تزریق بوتاکس اهمیت زیادی پیدا می کند. در ادامه این مطلب با مهمترین نکات درباره مراقبت بعد از تزریق بوتاکس آشنا می شویم.

 

تزریق بوتاکس،نحوه تزریق بوتاکس،اقدامات پس از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد و شاید اهمیت آن با کیفیت کار انجام شده برابری کند. مهمترین اعمال برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس به شرح زیر هستند:

 

1- یکی از مهمترین نکاتی که درباره مراقبت بعد از تزریق بوتاکس باید به آن توجه کنید لمس نکردن قسمت تزریق است. مخصوصا از ماساژ دادن نواحی مورد نظر حداقل تا 24 ساعت پرهیز کنید. این کار باعث می شود ماده تزریق شده به سایر نواحی پوست نیز منتقل شود.

 

2- بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل پرهیز کنید.

 

3- یکی دیگر از نکات برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز از فعالیت های فیزیکی سنگین است.

 

4- کسانی که بعد از تزریق بوتاکس متوجه کبودی در قسمت های مورد نظر شدند می توانند از آرنیکا و یا ویتامین K استفاده کنند. 

 

5- یکی از مهمترین موارد برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس پرهیز از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه برداری های شیمیایی است.

 

6- بعد از تزریق بوتاکس در صورت ناراضی بودن از نتیجه کار می توانید آن را ترمیم کنید.

 

7- در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس متوجه عوارض جانبی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

همانطور که دیدید بعد از تزریق بوتاکس ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید به همین دلیل مراقبت بعد از تزریق بوتاکس تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت کار دارد. 

 

تزریق بوتاکس،نحوه تزریق بوتاکس،اقدامات پس از تزریق بوتاکس

نحوه تزریق بوتاکس

 

قبل و یا بعد از بوتاکس از کدام مسکن ها می توانم استفاده کنم؟

سوزنهایی که برای تزریق بوتاکس استفاده میشوند بسیار ظریف هستند، به طوری که اکثر افراد در طول فرایند حداقل درد (در صورت وجود) را تجربه خواهند کرد. با این حال، اگر می خواهید در طول درمان احساس راحتی کنید، می توانید از داروهای ضد التهاب قبل و بعد از عمل استفاده کنید. داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن و آسپرین، خون را رقیق می کنند که می تواند پس از عمل کبودی ها را تشدید کند. بنابراین، اگر بخواهید قبل و بعد از عمل مسکن مصرف کنید، پاراستامول  (paracetamol) ایمن ترین گزینه است.

 

همیشه قبل از بوتاکس، ما را از داروی مصرفی خود مطلع سازید.

 

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

بعد ازتزریق بوتاکس، بیمار باید حداقل 4 ساعت صبر کند و در طول این مدت، نباید بخوابد و یا دراز بکشد. علاوه بر اینها، بیمار باید:

 

هنگام خواب، سرش را بالاتر از قسمت های دیگر بدن قرار بدهد.

از ورزش کردن خودداری کند.

از یخ روی نقاط تزریق شده استفاده نکند.

صورتش را دستکاری نکند.

بهترین کاری که شما بعد از تزریق بوتاکس میتوانید انجام بدهید، این است که در خانه استراحت کنید و صاف بنشینید.   

 

چه زمانی بهترین زمان برای دریافت بوتاکس است؟

روش بوتاکس بسته به نوع و محل انجام آن، معمولا در طی روز انجام شده و زمان آن هم بستگی به نوع بوتاکس دارد. تقریبا تمام افرادی که بوتاکس انجام می دهند پس از آن ممکن است دچار تورم و کبودی در ناحیه بوتاکس شوند.

 

معمولا دستورالعمل های لازم پس از بوتاکس توسط پزشک متخصص به بیمار ارائه شده و زمان و روش استراحت را برای افراد توضیح می دهند.

 

بهترین زمان انجام بوتاکس:

روزی که فعالیت کمتری دارید

صبح یا اوایل بعد از ظهر

برای انجام بوتاکس بهتر است زمانبندی لازم را انجام داده و موارد مربوط به خوابیدن بعد از بوتاکس را در نظر بگیرید.

 

تزریق بوتاکس،نحوه تزریق بوتاکس،اقدامات پس از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 

بهترین راه برای شستن صورت پس از بوتاکس

برای جلوگیری از تورم باید صورت خود را آرام و ریلکس کنید. شستن صورت پس از بوتاکس مجاز است اما باید نکات زیر را رعایت کنید.

 

صورت خود را بسیار آرام و بدون فشار بشویید تا تورم نکند.

فقط با آب سرد یا ولرم صورت خود را بشورید تا بوتاکس در صورت تغییر نکند.

در صورت نیاز به پوست صورت خود استراحت دهید.

انجام این کارها باعث می شود راحت تر باشید و بهترین نتیجه از عمل را دریافت کنید. پس از مراقبت های پیشرفته روز اول، می توانید به مراقبت های روزانه پوستی خود برگردید.

 

چه زمانی پس از عمل بوتاکس می توان به فعالیت های عادی پرداخت؟

اغلب بیماران فوراً پس از تزریق بوتاکس فعالیت های روتین خود را از سر می گیرند. از گرفتن حمام آفتاب، قرار گرفتن در معرض گرمای بیش از حد مانند رفتن به سونا یا برنزه کردن پوست تا رفع قرمزی و ورم پس از بوتاکس اجتناب نمود.

 

تا ۲۴ ساعت به ورزش های خیلی سنگین نپردازید زیرا می تواند باعث ورم جای بوتاکس و کند شدن روند بهبود آن شود. همچنین تا ۲ هفته پس از تزریق از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری نمایید.

 

از دست زدن به محل تزریق بوتاکس و پوشیدن کلاه های که تا روی صورت کشیده می شوند، مانند کلاه کاسکت یا کلاه بیسبال تا ۴ ساعت خودداری کنید. نیم ساعت پس از تزریق، هر ۱۰ دقیقه یک بار به عضلات صورت خود استراحت دهید. استفاده از قرص های آرنیکا یا نوشیدن آب انبه تا ۵ روز پس از تزریق بوتاکس از تشدید ورم و کبودی محل بوتاکس جلوگیری می کند.

 

نوروتوکسین ها ۲۴ تا ۴۸ ساعت نیاز دارند تا به کار بیفتند و نتایج تزریق اغلب ۳-۵ روز پس از عمل تزریق بوتاکس قابل مشاهده است. در روز ۱۴ ام بیشترین تغییر مشاهده می شود.

 

چه مدت بعد از بوتاکس می توان ورزش کرد؟

بهتر است پس از انجام بوتاکس به مدت ۲۴ ساعت از ورزش شدید. اجتناب کنید. ورزش شدید ممکن است منجر به کبودی شود و در موارد نادر، بوتاکس می تواند به سایر نقاط صورت شما منتقل شود، و باعث می شود که عضلات در این مناطق موقتا فلج شوند. شما همچنین باید تا ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس از انجام یوگا جلوگیری کنید، زیرا پوزیشن های معکوس باعث می شود که بوتاکس به سایر عضلات صورت برسد.

 

آرایش بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، نکته ای که بیمار باید رعایت کند، این است که نباید به صورتش فشاری وارد کند. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که بهتر است بیمار دو الی سه روز صبر کند تا از تورم صورت و کبودی آن کاسته شود و بعد از مواد آرایشی استفاده کند ولی در بسیاری از موارد بیمارانی بوده اند که روز بعد از تزریق بوتاکس، بدون هیچگونه فشاری به صورتشان از مواد آرایشی استفاده کرده اند و شاهد هیچگونه عوارض خاصی هم نبوده اند.

 

گردآوری: بخش آرایش و زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------