علت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟عوارض تزریق بوتاکس,تزریق بوتاکس,افتادگی پلک بعد از بوتاکس

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

 

افتادگی پلک در اثر بوتاکس یکی از عوارض جانبی احتمالی و نادر پس از تزریق بوتاکس است که نگران کننده نمی باشد. افتادگی پلک یا پتوز پلک خود به خود ظرف مدت یک هفته بهبود می یابد. هرچند تزریق صحیح بوتاکس می تواند احتمال بروز پتوز پلک را کاهش دهد اما حتی با رعایت اصول تزریق بوتاکس نیز ممکن است افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس اتفاق بیفتند.

روش های درمانی برای کاهش اثر افتادگی پلک وجود دارد.

 

افتادگی پلک یا پتوز پلک بعد از تزریق بوتاکس

افتادگی پلک به صورت  طبیعی در اثر افزایش سن  می باشد و ممکن است در بقیه افراد به  دلیل ضعف مادر زادی، تروما و بیماری های عصبی باشد که برای برطرف کردن افتادگی پلک و ابرو گاهی از بوتاکس استفاده می شود و با آن چین و چروک ها و افتادگی پلک را رفع می کنند. اما یکی از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس افتادگی پلک است که  به آن پتوز پلک هم می گویند که باعث به هم خوردن تقارن صورت شما می شود. البته این اثر دائمی نیست و خود به خود حل می شود.

 

افتادگی پلک یا پتوز پلک در اثر تزریق بوتاکس چطور اتفاق می افتد؟

به هنگام تزریق بوتاکس جهت رفع چین و چروک های عضله ی فرونتالیس قسمت پیشانی ، پزشکان کم تجربه ، تزریق مقدار کمی از بوتاکس را انجام می دهند که این کار باعث افتادگی پلک و ابرو می شود ، لذا برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که فقط نیمه بالایی عضله ی فرونتالیس توسط تزریق بوتاکس درمان شود  .

 

بیماران جوان به راحتی درمان نیمه پایینی عضله ی فرونتالیس را تحمل می کنند اما در مورد بیماران مسن این مسئله به شکل اشتباه باعث افتادگی بیشتر ابرو و پلک خواهد شد .

 

در واقع به دلیل انحراف و قرار نگرفتن ماده ی بوتاکس در محل مورد نیاز یا تزریق بیش از حد نزدیک به ناحیه ی چشم و ابرو شاهد افتادگی  پلک در اثر بوتاکس و افتادگی ابرو خواهیم بود .

 

برای جلوگیری از افتادگی پلک در اثر بوتاکس در ناحیه ی پیشانی باید تزریقات به دقت با مقدار کافی در محل مناسب و به صورت سطحی انجام شوند .

 

در تزریق بوتاکس جهت رفع چین و چروک صورت فقط به دو تزریق از این ماده نیاز هست ، لذا نباید با تزریقات متعدد سبب افتادگی پلک شد .

 

بنابراین می توان گفت که افتادگی ابرو و پلک در اثر تزریق بوتاکس جهت رفع معایب اطراف چشم و پیشانی اگر با روش های مناسب ، به مقدار کافی و توسط پزشک با تجربه به کمک تکنیک های اصولی و استاندارد صورت پذیرد ، هرگز رخ نخواهد داد .

 

عوارض تزریق بوتاکس,تزریق بوتاکس,افتادگی پلک بعد از بوتاکس

درمان پتوز یا افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس

 

برای پیشگیری از افتادگی پلک باید چه کارهایی انجام دهیم؟

جواب این سوال بسیار ساده است: "تزریق بوتاکس را در یک مرکز تخصصی بوتاکس انجام دهید."

 

وقتی شما صورت خود را در یک مرکز تخصصی بوتاکس، زیر نظر بهترین متخصص ها و با استفاده از بهترین مایع بوتاکس و تجهیزات کاملا استاندارد و بهداشتی انجام دهید احتمال بروز عوارض بعد از بوتاکس را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهید. همچنین به یاد داشته باشید که هیچ وقت برای بوتاکس به  باشگاه ها و آرایش گاه ها مراجعه نکنید.

 

درمان پتوز ناشی از تزریق بوتاکس

یک درمان توصیه شده برای درمان پتوز ناشی از تزریق بوتاکس تجویز قطره چشمی Apraclonidine نیم درصد یا بریمونیدین است و گاه می‌توان در صورت سلامت عمومی بیمار برای راحتی بیشتر بیمار در این دوره از قرص مستینون با دوز کم به صورت کوتاه مدت استفاده کرد. این قطره باعث می‌شود یک عضله بالابرنده دیگر پلک به نام عضله مولر منقبض شود و به سرعت پلک فوقانی را حدود 3-1 میلی‌متر بالاتر ببرد.

 

این قطره چشمی روزی سه بار هر بار یک یا دو قطره در چشمی که دچار افتادگی شده است تا زمان رفع افتادگی پلک ریخته می‌شود و از آن برای درمان آب سیاه (گلوکوم) و سندرم هورنر که در آن پلک بیمار دچار افتادگی است استفاده می‌شود. این قطره و یا قرص موجب کاهش پتوز و راحتی بیمار می‌شود. به هر صورت پتوز و افتادگی پلک در تزریق بوتاکس موقت بوده و بدون مصرف دارو نیز خود به خود در طی چند هفته کاهش یافته و از بین می‌رود.

 

از عوارض احتمالی مصرف این دارو خشکی چشم، دهان و یا بینی است. در صورت وقوع هریک از عوارض شدید ذیل پزشک خود را سریعا مطلع کنید: واکنش آلرژیک شدید (بثورات جلدی، کهیر، اشکال در تنفس، احساس فشار در قفسه سینه و تورم دهان / لبها یا زبان )، تاری دید و سرگیجه، خواب آلودگی، قرمزی /درد یا خارش چشم، احساس جسم خارجی در چشم، تورم پلکها و اشک ریزش.

 

با توجه به احتمال پتوز در بیماران حتی در کسانی که قبلا تزریق بوتاکس داشته‌اند یا حتی پزشکانی که سابقه سال‌ها تزریق بوتاکس در افراد بیشماری را دارند توصیه می‌شود از انجام بوتاکس بلافاصله قبل از تعطیلات عید و قبل از مراسم عروسی و میهمانی‌های خاص اجتناب کنید یا ریسک آن را بپذیرید. زیرا در این مواقع اعمالی که می‌توانند موجب تورم سر وپ یشانی شوند مانند انواع رنگ موها و دکلره کردن موها و برداشت  ابرو و بند انداختن به تشدید پتوز و افتادگی پلک ناشی از ریزش سم بوتاکس به پایین کمک می‌کند. تزریق بوتاکس یک ماه قبل موارد فوق بهترین روش جهت کاهش ریسک است زیرا در صورت ایجاد پتوز (افتادگی پلک )در این مدت بهبود می‌یابد.

 

عوارض تزریق بوتاکس,تزریق بوتاکس,افتادگی پلک بعد از بوتاکس

پیشگیری از افتادگی پلک در اثر بوتاکس

 

درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس

بیشتر روش های خانگی افتادگی پلک که در اینترنت و کتاب های آموزشی وجود دارد. مربوط به کهولت سن و پیری می باشد. اما درمان خانگی افتادگی پلک بعد از بوتاکس یک امر تخصصی می باشد. بنابراین نمی توان با روش های ساده و بدون تجویز پزشک به درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس اشاره کرد. چنانچه تمایل به مصرف داروهای گیاهی دارید بهترین گزینه مشورت با متخصص پوست و مو می باشد تا بهترین داروهای گیاهی که ایجاد حساسیت نمی نمایند را برای شما تجویز نماید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------