آیا پوست خشک و کم آب با هم تفاوت دارند؟پوست خشک , مراقبت از پوست خشک , درمان پوست خشک

تفاوت پوست خشک و کم آّب

 

اغلب ما فکر می کنیم پوست خشک و کم آب یک معنی را داشته و تاثیرات آن نیز یکی است. اما واقعیت این است که هر دو موقعیت، با یکدیگر متفاوت هستند و همچنین روش های مراقبتی متفاوتی دارند.

پوست خشک

پوست خشک بیشتر یک نوع پوست است تا این‌که یک شرایط یا بیماری پوستی باشد و هر فردی با آن مواجه نیست. از ویژگی‌های پوست خشک می‌توان به لایه خارجی سفت و زبر پوست و ظاهر پوسته پوسته به دلیل کمبود محتوای چربی اشاره کرد. زمانی که چربی طبیعی پوست که به نام سبوم شناخته می‌شود به میزان کافی وجود ندارد، پوست شادابی و درخشش خود را از دست می‌دهد.

 

این‌که دارای پوست خشک باشید الزاما به معنای دارا بودن پوست کم‌آب نیست. پوست‌های چرب و ترکیبی نیز می‌توانند دچار کم‌آبی شوند.

 

پوست خشک بین افراد مسن بسیار شایع است، زیرا این اندام دیگر به میزان کافی چربی تولید نمی‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند.

 

در موارد دیگر، خشکی پوست می‌تواند نشانه‌ای از شرایطی جدی‌تر مانند اگزما و سوریازیس باشد. افراد مبتلا به اگزما معمولا دارای پوستی خشک هستند که ظاهری پوسته‌پوسته دارد.

 

پوست خشک , مراقبت از پوست خشک , درمان پوست خشک

 مراقبت از پوست خشک 

 

پوست کم‌آب

در مقابل، پوست کم‌آب یا دهیدراته به دلیل کمبود آب در پوست تعریف می‌شود. از این رو، پوست کم‌آب بیشتر یک شرایط پوستی است و یک نوع پوست محسوب نمی‌شود. همانند پوست خشک به سادگی می‌توان به این شرایط نیز رسیدگی کرد.

 

از نظر ظاهر، پوست کم‌آب کدر و فاقد درخشندگی به نظر می‌رسد و برای افرادی با پوست تیره‌تر ممکن است ظاهری خاکستر مانند داشته باشد. پوست کم‌آب سفت و زمخت احساس می‌شود و می‌تواند خطوط و نشانه‌های پیری مانند چین و چروک‌های عمیق را هرچه بهتر نمایان سازد. کم‌آبی پوست می‌تواند برای هر فردی رخ دهد و به یک گروه سنی خاص محدود نمی‌شود.

 

پوست دهیدراته (کم آب) و پوست خشک چه فرقی باهم دارند؟

تفاوت پوست دهیدراته (کم آب) و پوست خشک در این است که پوست دهیدراته آب از دست داده است. هم پوست چرب میتواند کم آب باشد هم پوست خشک.  اما پوست خشک به پوستی گفته می شود که به طور موروثی و یا تحت تاثیر عوامل محیطی قادر به تولید چربی مفید و موثر پوست نیستند. 

 

پوست خشک , مراقبت از پوست خشک , درمان پوست خشک

تفاوت پوست خشک و کم آّب

 

نحوه مراقبت از پوست خشک

پوست های خشک نیاز شدیدی به آبرسان دارند. می توانید از کرم های مرطوب کننده ضد لک استفاده کنید و همچنین از کرم های حاوی روغن های سبکی مانند آرگان استفاده کنید.

 

روش درمان پوست کم آب

علاوه بر وشیدن بیش از 4 لیتر آب در روز، از محصولات حاوی هیالورونیک اسید استفاه کنید. همچنین کرم های پایه آب که پوست شما را روشن تر می کند نیز توصیه شده است.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------