آیا نوع پوست خود را می شناسید؟نوع پوست, تشخیص نوع پوست, پوست معمولی

تشخیص نوع پوست

 

روش های تشخیص نوع پوست 

دانستن نوع پوست به شما این اگاهی را می دهد که چگونه با جوش صورت، اکنه، خشکی پوست و پاکسازی پوست برخورد کنید. انوع پوست معمولاً طبق ژنتیک شکل می گیرند، ولی عادات روزانه و رفتار ما با پوست مان و وضعیت محیطی بر تغيير نوع پوست تاثیر گذار است.

بهترین شیوه برای تعيين نوع پوست کدام است؟

به گفته دکتر هال: هیچ تستی برای این کار وجود ندارد. چنانچه برای مدت طولانی پوست شما خشک باشد این احتمال وجود دارد که در آينده نوع پوست شما تغيير کند به عنوان مثال چرب شود.

 

چنانچه پوست شما نسبت به بسياری از محصولات آرایشی و بهداشتی عکس العمل منفی نشان میدهد به این معنی است که پوست شما حساس میباشد. راهنمايي های ما به شما کمک می کند تا نوع پوست خویش را تشخیص دهید. البته لازم به ذکر است که هر کدام از نقاط مختلف بدن شما میتواند نوع پوستی متفاوت با دیگر نقاط داشته باشد.

 

نوع پوست, تشخیص نوع پوست, پوست معمولی

پوست خشک

 

پوست خشک

چنانچه پوست تان قدری خشک باشد، حس می کنید که سفت، زبر و شکننده است و کاملاً تیره بنظر می آید. انعطاف پذیری آن هم بسیار کم خواهد بود و چنانچه به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک تر شده و علایم زیر را از خود نشان می دهد:

 

- پوسته پوسته شدن خفیف

- ظاهر خشک و خشن( که البته گاهی وقت ها دچار پیری قبل از موعد می شود)

- سفتی و حس خارش در پوست

 

پوست چرب

از مهم ترین ویژگیهای پوست چرب این است که ماده ی هیدرات کننده ی طبیعی از غدد چرب پوست به مقدار یادی ترشح می شود که در نتیجه، نقطه و لکه هایی روی پوست ایجاد می شود. بزرگترین مزیت پوست چرب این است که اهسته از انواع ديگر پوست ها پیر و شکسته می شود. افرادی که پوست چرب دارند میتوانند از کرم های مرطوب کننده ی بدون چربی استفاده کنند. تا چهره ی روشن و لطیفی داشته باشند.

 

چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که سبب می شود پوست شخص مدام چرب باشد. حداکثر ترشح چربی پوست در سنین 16 تا 50 سالگی است. در پوست های چرب، منفذهای پوست بزرگ و دارای جوش های سرسیاه می باشد. معمولاً پوست های تیره از نوع پوست های چرب هستند، ولی پوست روشن هم امکان دارد چرب باشد.

 

نوع پوست, تشخیص نوع پوست, پوست معمولی

پوست معمولی

 

پوست معمولی

این نوع پوست نه چرب است و نه خشک. پوست معمولی به ندرت چرب می شود و چنانچه این اتفاق بیفتد به راحتی میتوان این چربی را از بین برد. در خصوص اندازه منفذهای پوست معمولی باید گفت که این نوع پوست منفذهای کوچکی دارد که به راحتی دیده نمی شوند و به ندرت باز و برجسته خواهند شد. پوست معمولی معمولاً به ندرت برّاق می شود و همینطور کم تر مات یا پوست پوست می شود. اشخاص با پوست معمولی اغلب خطوط چین و چروک صورت شان کم است و رنگ پوست نواحی مختلف صورت شان یکسان و بدون لک و جوش است.

 

چنانچه نوع پوست شما معمولی است ولی گاهی جوش صورت یا دانه های زیر پوستی دارید نگران نشوید! نوع پوست شما تغيير نکرده است. با استفاده از محصولات پوست مناسب و عادات درست مراقبت از پوست، ظاهر پوست شما بعد از مدتی دوباره به وضعیت عادی برمیگردد و در آينده حتی درخشان تر و سالم تر از قبل خواهد شد.

 

داشتن پوست معمولی به معنی داشتن پوست بی عیب نیست! حتی پوست معمولی هم بعضی اوقات جوش می زند، دچار خشکی می شود یا مشکلات پوستی دیگری پیدا می کند. پوست در طول زمان هم دچار تغيير می شود؛ به این معنی که افردی که در حال حاضر بهترین پوست را دارند امکان دارد در آينده و در وضعیت متفاوت زندگی مانند حاملگی، یائسگی و افتاب گرفتن دچار مشکلات پوستی رایج، پیری پوست و چین و چروک پوست صورت شوند.

 

چنانچه میزان هورمون های شما به هر علتی تغيير کند، یا از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که پوست شما به آنها حساسیت داشته باشد، امکان دارد دچار اکنه و جوش صورت هورمونی شوید.

 

آقایان و خانم هایی که نوع پوست شان معمولی است، باید از انواعی از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنند که پوست شان را زیاد چرب نکند و همینطور از محصولاتی که پوست شان را خشک می کند به شدت دوری کنند. چنانچه شما به خوبی از پوست خوب مراقبت کنید، یعنی مدام به صورت روزمره پوست خود را با استفاده از محصولات پاک کننده صورت تمیز کنید، از نرم کننده و آب رسان مناسب و البته کرم ضد افتاب استفاده کنید، لزومی ندارد که نگران مشکلات پوستی باشید.

 

نوع پوست, تشخیص نوع پوست, پوست معمولی

پوست مختلط

 

پوست مختلط

پوستهای مختلط رایج ترین نوع پوست می باشند و امکان دارد در اشخاص مختلف متفاوت باشد. معمولاً ناحیه T صورت، پوست چربی دارد( مثل بینی، پیشانی و چانه) ولی پوست نواحی ديگر خشک میباشد. همینطور احتمال دارد پوست بعضی قسمتهای کوچک حساس و خشک باشد مثل دور چشم ها و اطراف دهان( لبها). بعضی نقاط صورت افرادی که پوست ترکیبی دارند نسبت به مواد شیمیایی مقاومت بیشتری نشان می دهند در حالیکه دیگر نقاط بدن آن ها امکان دارد خيلي چرب باشد یا پس از استفاده از پاک کننده ها و مرطوب کننده ها خشک و حساس شود.

 

می توانید با معلوم کردن نوع پوست نقاط مختلف صورت خود، بهترین فایده را از محصولات بهداشتی ببرید و علاوه براین پوست خود را هم به خطر نیندازید. احتیاج نیست که کرم ها را به تمام پوست صورت خود بمالید بلکه کافی است تنها به نقاطی که احتیاج به کرم دارند بمالید. نخست نقاط چرب پوست خویش را شناسایی کرده (بینی و پیشانی) آنگاه میتوانید در این نواحی از پاک کننده های قویتر استفاده کنید. ولی برای نقاط خشک پوست (دور چشم ها و اطراف دهان) از انواع ملایمتر محصولات بهداشتی غیرصابونی استفاده کنید و از مصرف رتینوئیدها دوری نمایید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی