صاف کردن یا کراتینه کردن مو چه عوارضی دارد؟علت فر شدن مو بعد از کراتینه, صاف كردن مو با کراتینه, عکس موهای کراتین شده

صاف كردن مو با کراتینه

 

صاف کردن یا کراتینه کردن مو 

صافی و درخشندگی مو باعث زیبایی آن در دنیای مدرن امروزی می شود. این مسئله به مهم‌ترین نگرانی فردی با موی فر و وز تبدیل شده است. برای همین با استفاده از شیوه های گوناگون، تا حدودی موها را صاف و لخت می کنند. این راهها از جمله گلت مو، کراتینه کردن مو و یا صاف کردن مو با اتو که البته موقت می باشد. در این مطلب بیتوته درباره کراتینه مو بیشتر آورده ایم. همراه ما باشید.

کراتین چیست؟ 

کراتین در بدن انسان‌ها پروتئینی با ساختار فیبری است که در موها، ناخن‌ها و در بافت پوششی پوست وجود دارد. کراتین در قسمتهایی از بدن حیوانات نیز وجود دارد. مثلا سُم‌ها، شاخ‌ها، پشم و پرهای آنها آکنده از کراتین هستند.

 

به‌زبان راحت تر کراتین یکی از اجزای سازنده‌ی مو‌ها، ناخن‌ها و پوست ماست. بعضی از انواع کراتین همین طور فعالیت‌های سلولی حیاتی مثل تولید پروتئین و رشد سلولی را تنظیم می‌کند.

 

دو نوع پروتئین کراتین وجود دارد: کراتین آلفا و کراتین بتا. کراتینی که در پوست‌ و مو پیدا می‌شوند از نوع آلفا هستند. خصوصیت مشخص کراتین این است که مقدار بسیاری سیستین دارد. سیستین نوعی سولفورِ دارای آمینواسید است. موی انسان‌ تقریبا ۱۴ درصد سیستین دارد.

 

نوع دیگری ماده‌ی طبیعی وجود دارد که از نظر سختی شبیه با بافت کراتینه است؛ این ماده‌ی طبیعی کیتین نام دارد. کیتین استخوان‌بندی خارجی خرچنگ، میگو و حشرات را تشکیل می‌دهد. کراتین نیز یکی از مواد تشکیل‌دهنده‌ی ضروری و قوی مو‌های ماست.

 

علت فر شدن مو بعد از کراتینه, صاف كردن مو با کراتینه,عکس موی کراتین شده

عکس موهای کراتین شده

 

کراتینه کردن مو چه عوارضی دارد؟

کراتینه کردن مو یک شیوه برزیلی برای صاف کردن موها است. در شیوه کراتینه کردن مو اغلب در آرایشگاه ها انجام می شود و محلول کراتینه مو و نوعی مایع نگهدارند را به وسیله اتوی مو، به مو تزریق می کنند.

 

بزرگ ترین مشکل کراتینه کردن مو این است که بیشتر این مواد دارای فرمالدهید یا مواد تولیدکننده ی فرمالدهید هستند.

 

مهمترین عوارض کراتینه کردن مو

 

ریزش مو

ریزش مو پس از کراتینه برای همه پیش نمی‌آید ولی دیده شده که موها بعد از نخستین شستشو از ریشه آغاز به ریزش می‌کنند حتی چنانچه از محصولات مراقبت مو که در سالن ها توصیه می‌شود، استفاده کنند.

 

همچنین غیر از ریزش مو، نازک شدن مو نیز در طول چند هفته بعد از کراتینه کردن مو دیده شده است. در این شرایط رفتن نزد پزشک متخصص پوست و مو ضروری است و امکان دارد احتیاج به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

 

صدمه دیدن مو

بی تردید یکی مزیت ها کراتینه مو تقویت بافت مو و شادابی آن است. ولی در بعضی از موارد دیگر مضرات کراتینه مو این است که سبب خشک شدن مو شده و بعد از چندین شستشو سبب صدمه جدی مو می شود. همه این مضرات کراتینه مو به علت نوع و کیفیت مواد مورد استفاده، دمای اتوی مو و بافت طبیعی مو اتفاق می افتد. لازم به ذکر است مراقبت بعد از کراتینه کردن مو عامل تعیین کنندگی در ماندگاری کراتینه و صافی و درخشندگی موها بعد از کراتینه کردن است.

 

بعضی از افراد می گویند که بعد از 6 تا 8 ماه بعد از انجام کراتین درمانی، موهایشان صدمه جدی دیده است حتی بدتر و بیشتر از پیش از درمان، که احتمالا دلیل اصلی این مضرات کراتینه مو حرارت بالای آهن داغ اتوی مو می باشد که سبب صدمه به مو و شکنندگی آن می شود.

 

علت فر شدن مو بعد از کراتینه, صاف كردن مو با کراتینه,علت زرد شدن مو بعد از کراتینه

عکس کراتینه مو

 

در معرض ابتلا به سرطان قرار می گیرید

کراتینه مو مضر است زیرا شما را در خطر ابتلا به سرطان قرار می دهد. در مواد کراتینه ماده ای خطرناک به فرمالدئید بسیار پیدا می شود. فرمالدئید سلول های پوستی را به شدت تحریک می کند و امکان ابتلا به سرطان را در شخص افزایش می دهد. با وجودی که این مواد سبب صافی و احیای مو می شوند ولی اگر مقدار آن در مواد کراتینه خیلی باشد، مشکل ساز خواهد شد و قرمزی، سوزش پوست سر، خارش و در بدترین حالت سرطان پوستی را به همراه دارد. پس چنانچه شما نشانه های آلرژیک دارید بهتر است هیچ وقت کراتینه مو را انجام ندهید.

 

خشکی بیش از اندازه موها

شاید در روزهای اول کراتینه کردن موها ظاهر زیبای و صاف و درخشان مو بسیار لذت بخش باشد. ولی پس از چند بار شستن موها و حداکثر یک هفته پس از کراتینه کردن نتایج خیلی امیدوار کننده نخواهد بود. خشکی شدید موها از ریشه تا نوک حسابی برای موهای شما آسیب زننده است.

 

یک علت خشکی مو و پوست سر نفوذ مواد شیمیایی به آن‌هاست و سبب پوسته پوسته شدن کف سر نیز می‌شود. در واقع رسوبات مواد شیمیایی موجود در کراتین آن‌ها را خشک و شکننده می‌کند. یک راهکار برای برطرف کردن خشکی موها چند روز بعد از کراتینه کردن استفاده از روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان برای درمان آن‌ها است.

 

علت فر شدن مو بعد از کراتینه, صاف كردن مو با کراتینه, عکس کراتینه مو

صاف کردن یا کراتینه کردن مو  چه عوارضی دارد

 

موخوره 

همان گونه که گفتیم کراتینه کردن موها باعث خشکی و شکنندگی شدید موهای شما می‌شود و نتیجه حتمی خشکی چیزی نیست جز موخوره. هنگامی که شما اقدام به کراتینه کردن و صافی موهای‌تان می‌کنید نمی خواهید آن‌ها را کوتاه کنید ولی وقتی که رطوبت مو از دست می‌رود موخوره به وجود آمده و تنها راه درمان آن کوتاه کردن موهاست.

 

چرب شدن موها

یکی از عوارض کراتینه کردن موها چرب شدن مو به خاطر استفاده بیش از حد از سرم‌ها و مواد نرم کننده برای حفظ صافی موهاست. این در حالی است که چربی بیش از حد موها باعث مشکلات پوست و مو و مواردی مثل شوره سر می‌شود.

 

تنک و کم پشت به نظر رسیدن موها

یکی دیگر از مهم‌ترین عوارض صاف یا لخت کردن یا همان کراتینه کردن مو ، کم شدن حجم موها و در نتیجه تنک و کم پشت به نظر آمدن آن‌هاست. این کم پشت به نظر آمدن به علت یکی از عوارض اتو کشیدن موها با دمای بالا در جریان پروسه کراتینه کردن مو است. 

 

علت فر شدن مو بعد از کراتینه, صاف كردن مو با کراتینه, لخت کردن مو

عوارض صاف کردن یا کراتینه کردن مو

 

زرد شدن موهای دکلره شده  و رنگ شده

تغییر رنگ موها از جمله عوارض جدی صاف کردن، لخت کردن یا کراتینه کردن مو است که امکان دارد در روزهای اول زیاد به چشم نیاید. استفاده از انواع سرم‌های در جریان پروسه کراتینه کردن باعث بد رنگ شدن موها و اگر موها دکلره باشد سبب زرد شدن موها می‌شود. از طرف دیگر استفاده از شامپوهای نرم کننده که پس از کراتینه کردن موها آرایشگر به شما توصیه می‌کند نیز یکی دیگر از عوامل بد رنگ و یا زرد شدن موها است.

 

دلیل فر شدن مو بعد از کراتینه

مهمترین دلیل وز شدن مو پس از کراتینه می تواند انجام غلط مراحل کراتینه مو باشد. در نظر داشته باشید که کار کراتینه مو یک کار تخصصی می باشد و انجام آن کار هر فردی نمی باشد. برای انجام آن شما باید پیش شخص متخصص در زمینه کراتینه مو بروید که سابقه چندین ساله در این باره داشته باشد. انجام اشتباه این مراحل و یا استفاده از مواد کراتین نامرغوب و بی کیفیت می تواند مهمترین و اصلی ترین علت وز شدن موها پس از کراتینه باشد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------